Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Kde która dystrybucja?

Zaczęty przez pawelk3777, Marzec 17, 2020, 07:34:40 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

pawelk3777

Podobny temat już jest ale ostatni wpis z 2017r.i sporo się zmieniło.
Mam pytanie:która dystrybucja njlepiej wspiera kde?
Proszę o w miarę krótkie wypowiedzi i uzasadnienia.
Obecnie mam Kde neon 5.18 i po ostatniej aktualizacji utraciłem dzwięk.Zawsze jakoś sobie radziłem ale nie tym razem.Timeshift pomaga wrócić do stanu z dźwiękiem ale to nic nie daje.Dla tego postanowiłem prosić Was o pomoc w dobraniu dystrybucji.(Kubuntu testowałem)Konsola odpada.
Paweł

pavbaranov

Arch, OpenSUSE Tumbleweed, Neon, KaOS, Chakra - pierwsze, które mi przychodzą do głowy. Niekiedy pochodne, ale na pewno nie Manjaro w przypadku "pochodnej" Archa. W dalszej kolejności może być ClearLinux, Fedora i Kubuntu (z otwartymi PPA backports).
Na 100% nie żaden Debian i jakakolwiek dystrybucja oparta o jego repozytoria.
Dlaczego? KDE jest czymś w rodzaju rolling release. Szukaj zatem dystrybucji, która jest co najmniej semi-rolling, zapewnia aktualne wydania KDE.
Miało być krótko - zatem jest. Reszta to jest już dość długa gadka i prościej na IRC.

PS: Konsola nigdy nie odpada, albowiem jest to najłatwiejsze niekiedy wyjście z kłopotów.

pawelk3777

PS: Konsola nigdy nie odpada, albowiem jest to najłatwiejsze niekiedy wyjście z kłopotów.

Tak wiem.Jestem leciwy i wiem tyle ile zapiszę po polsku.
Dziękuję za odpowiedź. :)

pavbaranov

Też leciwy jestem. Dlatego prezentuję takie zdanie jak wyżej. Dopóty, dopóki można, jest łatwiej itd. to oczywiście z GUI można korzystać, jednak niekiedy właśnie owa konsola ratuje cztery litery.

pawelk3777

Jeszcze raz dziękuję i przetestuję openSuse Leap15.1.Kiedyś przez pewien czas openSuse miałem.

pavbaranov

Proponowałbym jednak Tumbleweed a nie Leap.

MSki

Cytat: pavbaranov w Marzec 17, 2020, 08:21:12 PM
Arch, OpenSUSE Tumbleweed, Neon, KaOS, Chakra - pierwsze, które mi przychodzą do głowy. Niekiedy pochodne, ale na pewno nie Manjaro w przypadku "pochodnej" Archa. W dalszej kolejności może być ClearLinux, Fedora i Kubuntu (z otwartymi PPA backports).
Na 100% nie żaden Debian i jakakolwiek dystrybucja oparta o jego repozytoria.
Dlaczego? KDE jest czymś w rodzaju rolling release. Szukaj zatem dystrybucji, która jest co najmniej semi-rolling, zapewnia aktualne wydania KDE.
A Q4OS 4.0 Testing, z kernelem 5.4.13 ?
Był przecież ten system polecany w kilku wpisach. I może nie testing, ale Q4OS "jako taki" ;)

pavbaranov

Q4OS? Krótko: jeśli ktoś chce mieć Trinity (czyli forka starego KDE 3.5 - ok, pod warunkiem, że do przyjęcia jest w ogóle dystrybucja oparta o coś, co dystrybucją nie jest - Debian Testing), jeśli chce mieć Plazmę - z dala od tego.

gosc

Q4OS jest oparte o Debiana stabilnego, o Debiana testing jest oparta wersja rozwojowa Q4OS (development).

pavbaranov

@arecki - Masz absolutną rację. Fakt. Tym bardziej KDE (Plazma) nie jest po drodze z tą dystrybucją.

pawelk3777

Skończyłem testować Suse i powróciłem do Kde neon.Przez przpadek odkryłem brak dźwięku w Kde neon.Zamiast monitora mam TV 24"Toshiba.Cały sprzęt mam w kuchni.Z TV korzysta żona jak mnie nie ma.W kuchni mogę tylko palić i też nie za bardzo.Przez przypadek pilotem przełączyłem zamiast na HDMI 2 to na YPbPR.Gdy ponownie przełączyłem na HDMI 2 pojawił się dźwięk.Teraz wiem gdzie leży wina.Przez całą sesję usterka nie występuje tyko przy ponownym uruchomieniu PC.A testowanie Suse pominę milczeniem.
Dziękuję wszystkim za rady i propozycje.Jeśli chodzi o mnie to temat można zamknąć.
Paweł

Zobacz najnowsze wiadomości na forum