Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Personalizacja Fluxbox i JWM.

Zaczęty przez ciubaka, Marzec 11, 2020, 01:11:55 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

ciubaka

Po pierwsze - nie żeby to było jakieś szczególnie istotne, to co mnie zainteresowało - to absolutnie nie jest temat krytyczny.
Ale - mam stare lenovo, takie mocno stare.
Na nim bawię się różnymi dystrybucjami.
Jedną z ulubionych jest MX-18, który obok Lubuntu chyba najmniej mi "zamula" działanie różnych pootwieranych i działających jednocześnie aplikacji.
W wersji Xfce, które jest mi już dobrze znane i chyba najbardziej ulubione.
Ale zachęcony osiągnięciami Kolegów z tego forum, chwalących sobie na przykład wersję Flux przysiadłem ostatnio do niej, a oprócz tego do wersji JWM.
I pouczony przez Kolegę Pawła założyłem 2 subkonta na prawach administratora, po tym jak za pierwszym razem działając jako root we Flux  pozmieniałem sobie niechcący ustawienia w Xfce.
A teraz meritum.
Gdy się loguję do Flux albo do JWM jako któryś z dwóch sub-userów to mam problem.
Nie wiem jak się dostać do ustawień sieci, nie ma nigdzie żadnej ikonki wifi, nie mogę się połączyć z netem.
Nic nie mogę sobie wrzucić ani na pulpit, ani na pasek zadań.
A jak się zaloguję jako root, to połączony jestem z siecią w obu przypadkach od razu.
Mogę sobie we Fluxie pasek zadań jakiś taki byle jaki skreować, i zdjęcie na tapetę wrzucić, nawet inne niż w Xfce.
Ale nic więcej, żadnej ikony (chociaż Paweł ostrzegał, że to się we Flux nie uda).
A w JWM to tylko sieć mi działa, a ikony które się miały dawać robić - nie dają.
I z pulpitem też zero konfiguracji.
Mogę tylko z rozszerzeń okna aplikacje i ustawienia wywoływać.
Więc cytując klasyka - jak żyć, Panie Premierze - jak żyć?
Tak żeby można się jakoś na obu subkontach pokonfigurować i żeby to ładnie wyglądało.
Z góry dziękuję i pozdrawiam.

pavbaranov

Krótko - podrap się po głowie i odpowiedz sobie na pytanie jak tego nowego użytkownika stworzyłeś. Następnie przyglądnij się jego uprawnieniom, a przede wszystkim do jakich grup on należy, albowiem prawdopodobnie tu jest problem. Druga możliwość jaka mi się nasuwa, to brak odpowiednich aplikacji do obsługi "klikalnej" owych sieci (na co wskazywałoby "nie ma nigdzie żadnej ikonki wifi"). No niestety, ale składanie przez samego siebie czegokolwiek opartego o WM (a nie o DE) powoduje, że najczęściej zapomina się o oczywistych rzeczach. O ile dystrybucje, które poukładane są na Flux/OpenBOX są konstruowane tak, by działać na nich OTB, to tworząc coś dla siebie zapominamy, że ów Open, czy Flux Box to jest wyłącznie coś, co odpowiada za wyświetlanie okien na ekranie i nimi zarządzeniem (wszak WM to Window Manager, nic więcej). Musisz zatem dojść do tego jakiż to w tym systemie masz menedżer sieci, znaleźć dla niego jakiś odpowiedni "applet", czy aplikację, którym możesz zarządzać tym w miarę łatwo w sesji WM (obojętnego) i generalnie, z różnych klocków poukładać sobie coś, gdzie za zarządzanie oknami będzie odpowiadać jakiś "BOX". Możesz oczywiście zrezygnować z GUI i ustawiać sobie taką np. sieć w konsoli. Niestety - w świecie wszelkich WM - jak nigdzie "wybór należy do Ciebie" i tylko od Twej inwencji zależy jak to będzie wyglądać. A poniżej 2 TIPy.
PS1: TIP - Wejdź w Xfce, wyloguj się, zaloguj na JWM czy Flux i wówczas przynajmniej sieć powinieneś mieć.
PS2: Zamiast użerać się z koniecznością skomponowania sobie czegokolwiek opartego o jakikolwiek WM (a nie jest to łatwe i wiedzy nieco wymaga), to po prostu znajdź sobie jakąś dystrybucję, która z tymi "lekkimi" WM jest i popróbuj nawet jako liveiso. Prościej, bez stresu, przyjemniej, a i o wiele mniej nakładów wymaga. Oczywiści jeśli chcesz się dokształcić, to droga, którą wybrałeś jak najbardziej wskazana. Wówczas jednak - jeśli chcesz jakiejkolwiek pomocy - musisz bardzo dokładnie opisywać co dotychczas dokonałeś, na czym to działa itp. Opis jaki przedstawiłeś wyżej będzie dla większości pomysłów na przyjście Ci z pomocą albo bezużyteczny, albo "tworząc" różne "rozwiązania" narobimy Ci takiego bur... w systemie, że nawet oddzielne konta użytkowników na nic się nie zdadzą.

ciubaka

Pawle, spokojnie. Żeby się w MX zalogować w JWM czy Fluxbox trzeba się najpierw wylogować z czegokolwiek, na przykład Xfce. Sprawdzę te subkonta i w ogóle sprawdzę co robiłem, w sumie to nic nie zepsułem, bo uważałem i się słuchałem.
Lami, spokojnie. Moja wina z długością postu, ale sieć firmowa też coś dodaje.

Fibogacci

#3
Cytat: ciubaka w Marzec 11, 2020, 09:10:35 PM
Pawle, spokojnie. Żeby się w MX zalogować w JWM czy Fluxbox trzeba się najpierw wylogować z czegokolwiek, na przykład Xfce. Sprawdzę te subkonta i w ogóle sprawdzę co robiłem, w sumie to nic nie zepsułem, bo uważałem i się słuchałem.
Lami, spokojnie. Moja wina z długością postu, ale sieć firmowa też coś dodaje.

Przy MX 18 będziesz musiał (prawdopodobnie) sam popracować od początku.

Z MX 19.1 generalnie jest gotowe - Fluxbox jest integralną częścią pliku obrazu ISO i jest od razu preinstalowany i dostępny ze wszystkimi ustawieniami od deweloperów - trzeba tylko wprowadzić ewentualnie drobne zmiany typu tłumaczenia menu i zmiany skrótów klawiszowych (jeśli komuś oryginalne nie pasują - mi nie pasują).

Tutaj film (po angielsku): https://youtu.be/G5Kzjez5zek

Ogólnie jest w MX 19.1 przy uruchomieniu Fluxboksa podręcznik dotyczący różnych rzeczy (chyba kilkanaście stron) tłumaczony automatycznie na polski, więc może ułatwić rozeznanie się w temacie.

Dodatkowo, jeśli sprzęt jest bardzo mocno stary, można przetestować użycie kernela 4.9.x (nie wiem, jaki teraz tam najwyższy dostępny do zainstalowania) - na starych może się lepiej sprawdzić.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum