Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Domowa chmura

Zaczęty przez pavbaranov, Marzec 09, 2020, 11:09:04 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

pavbaranov

Witajcie. Tym razem ja mam pytanie o Wasze doświadczenia.
Pozostał mi w chałupie stary komputer (w sumie to nie jeden :)), o którym myślę, by wykorzystać go jako domowy serwer, czy chmurę. Potrzeby są mniej więcej takie:
- ma sobie to chodzić, mieć własny dysk,
- do dysku na nim dostęp ma mieć powiedzmy 5 komputerów, choć nie wykluczam, że również jakieś urządzenia mobilne (łącznie kilka, powiedzmy graniczną wartością jest 10 takich urządzeń),
- połączenie z tym komputerem musi być realizowane przez wifi, w dodatku przynajmniej część urządzeń będzie musiała "widzieć" ów komputer przez 2-3 piętra.
Z powyższego zestawu mam komputer, urządzenia, które mają się z tym łączyć. Mam też dwa stare routery.
Na owym "serwerze" będą umieszczane różne dokumenty (np. dokumenty tekstowe, mp3 lub pliki wideo).
Ze względu na to, że kompletnie nie mam pojęcia jak coś takiego skonstruować, prosiłbym o listę co oprócz ww. hardware'u muszę mieć oraz proponowane rozwiązania software'owe na linuksa. Myślę, że postawiłbym tam CentOSa, chyba, że jest jakieś inne, sensowniejsze rozwiązanie typu FreeNAS, NAS4Free itp.
W sieci znalazłem np. takie rozwiązanie: https://www.komputerswiat.pl/poradniki/sprzet/zmien-stary-pecet-w-nas/9nnfgrb. Jeśli jednak macie jakieś swoje doświadczenia, pomysły, przemyślenia, z wielką przyjemnością się zapoznam.

lesio

Mogę tylko opowiedzieć, jakie ja stosuję rozwiązanie.
Na serwerku (kiedyś był stary, teraz już nie tak bardzo) pracuje debian (teraz 10). Pliki są udostępniane na dwa sposoby:
- jako chmura funkcjonuje nextcloud oparty o nginx i mariadb (umożliwia dostęp zarówno przez przeglądarkę internetową, jak i przez system synchronizacji plików - klienta nextclouda)
- pliki są serwowane także przez nfs-a (np. dla TV czy niektórych komputerów, w trybie ro lub rw - w zależności od potrzeb)
Z samym nfs-em nie ma oczywiście żadnych problemów wydajnościowych. W przypadku nextclouda pewne wymagania stawia wyszukiwanie pełnotekstowe.
Problemem może być łączność wi-fi przez 2-3 piętra. Bez sprawdzenia tego w praktyce nic nie można powiedzieć, ale zapewne problemy będą. Domyślam się, że chodzi o to, żeby nie ciągnąć kabla. W takiej sytuacji można zastosować zestaw do łączności po sieci energetycznej (minimum 2 urządzenia - to już niestety przynajmniej z 200zł, przy czym muszą być "na tej samej fazie", czyli widzieć się galwanicznie), na końcu którego można umieścić AP wi-fi lub router. Taki zastaw kiedyś użytkowałem - sprawdzał sę (opóźnienia mniejsze niż po wi-fi).
Wyżej opisane rozwiązanie działa od dobrych kilku lat (od debiana 8 i ownclouda) dla 4 komputerów. Serwerki były przeróżne (ale nigdy "normalny" PC - teraz testuję Raspberry Pi 4.)
Gdyby Admin był zainteresowany konkretami i szczegółami, to oczywiście służę dalszymi informacjami.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum