Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Steam - problem

Zaczęty przez Konrad97, Marzec 03, 2020, 12:59:15 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Konrad97

https://brismuth.com/how-to-install-steam-on-a-chromebook-57174d1f1f32

W ten sposób go zainstalowałem. Chromebook po aktualizacji dostał opcję "włączenia" Linuksa. Po instalacji mam normalnie ikonkę w folderze Aplikacja na Linuksa.

lami07

Crostini to urocza nazwa dla projektu, który jest w skrócie zwirtualizowanym debianem wewnątrz chrome OS. Kiedy udostępniasz pendrive systemowi gościa zostaje on zamontowany w /mnt/chromeos.
Fragment z cat /proc/mounts, które udostępniłeś wczesniej
9p /mnt/chromeos 9p rw,sync,dirsync,nosuid,nodev,noexec,relatime,access=any,trans=fd,rfd=25,wfd=25 0 0

Montowanie odbywa sie z flagą noexec, która skutecznie blokuje możliwość uruchamiania czegokolwiek z tego pendrive'a.
Twoje słowa z pierwszego postu:
CytatNowy folder biblioteki Steam musi znajdować się w zamontowanym systemie plików z uprawnieniami do wykonywania
.
Dostrzegasz problem?
Poszukałem w necie,  ale niestety nie znalazłem informacji czy da sie to zmienić.
IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

Konrad97

Rozumiem. Czyli prawdopodobnie nic póki co nie da się zrobić. Żeby chociaż dało się zwiększyć dysk w moim chrombooku. Jeżeli ktoś ma jakiś pomysł to czekam. Dzięki :)

pavbaranov

Da się :) Tylko, prawdopodobnie, nikt, bądź niewielu z nas ma tu Chrome/-iumOS, a ten system - choć oparty o linuksa - ma swoje pomysły na siebie. Nie jest źle, albowiem już wiemy co go boli w tym zakresie. Zewnętrzny napęd jest montowany w sposób, który uniemożliwia wykonywanie programu z niego, a Ty właśnie tego potrzebujesz (innymi słowy obecnie na zewnętrznym dysku możesz mieć np. magazyn różnych dokumentów, choćby jakiś obrazek, plik tekstowy, wideo, czy cokolwiek innego i aplikacja znajdująca się na wewnętrznym dysku urządzenia będzie mogła to otworzyć, ale system już nie uruchomi aplikacji, która tam się znajdzie). Pytanie co za to montowanie w taki sposób tego zewnętrznego dysku tu odpowiada. Znów mogę mieć jedynie podejrzenie, a zatem jeśli chcesz się dalej bawić, to... pokaż nam co znajduje się w katalogu:
ls /etc/udev/rules.d/
Być może tam są jakieś reguły montowania napędów i po ewentualnej ich zmianie będzie można wykonywać program także z zewnętrznego napędu.

lami07

#19
Nie chce czarnowróżyć, ale poniższy link nie napawa optymizmem.
https://support.google.com/chromebook/thread/21039987?hl=en
IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

Konrad97

ls: cannot access '/etc/udev/rules.d/': No such file or directory :/

Zastanawiam się czy dałoby się zrobić bootowalny pendrive lub inny dysk zewnętrzny z Linuxem i wtedy na nim mieć Steama wraz z Football Managerem. Takie rozwiązanie ma ręce i nogi? :)

pavbaranov

Bootowalny pendrive z persystencją, zainstalować tam steama (lub znaleźć dystrybucję, która to już ma) - nie problem. Problemem może być 8GB obecnego pendrive'a i przede wszystkim - da się w ogóle tego chromebooka odpalić z liveusb?

Konrad97

Znalazłem taki poradnik :) http://www.fascinatingcaptain.com/projects/dual-boot-chrome-os-and-linux/ Czyli chyba się da.
Pendrive nie problem. 8GB to będzie śmiesznie mało. Kupię co najmniej 32/64 żeby to miało sens.
Polecacie którą wersją linuksa powinienem się zainteresować? Może nawet to by była lepsza opcja. Nauczyłbym się tego sytemu :)

ciubaka

System ma być na penie? Knoppix! On ma poza tym bardzo, bardzo dużo wgrane już na starcie (tak tak, wiem że to obciach dla doświadczonych linuxiarzy...). I nie zawiesza kompa. Może też być jakiś Pup (ale to się obsługuje zupełnie inaczej niż człowiek się spodziewa) albo Q4OS w wersji Trinity (ten z kolei już czasem się lekko podwiesza i trzeba go pracowicie skonfigurować na starcie). Podobno MX też daje radę, ale ja osobiście nie próbowałem.

pavbaranov

#24
Poszukałbym czegoś co jest względnie małe oraz ma już Steam na pokładzie. Z tego co widzę np. są robione wydania Porteus Steam Edition. Niemniej jednak jeśli miałbym coś polecić, to Slax - zob.: https://www.slax.org/ i podczas przygotowywania liveiso dodać do niego moduł Steam: https://www.slax.org/en/modules.php?detail=steam&category=games lub tak jak jest tu zalecane doinstalować APTem. Dlaczego? Bo zarówno Porteus, jak i Slax (i kilka innych jeszcze, jak Tiny, Small Damn, Puppy itp.) są to dystrybucje specjalnie stworzone po to, by być uruchamianymi z pendrive'a. Dodatkowo "same w sobie" dystrybucje te robione są tak, by nie być przesadnie dużymi. Zawierają to co jest niezbędne. W Twoim przypadku - wszak masz chromebooka, może on Ci służyć zatem w dotychczasowym zakresie, a Tobie jest potrzebne wyłącznie maleństwo, które odpali Steam, pozwoli tam zainstalować jakieś gry i tyle.

EDIT:
Możesz też poszukać czegoś w rodzaju "portable steam" itp. Znalazłem m.in. coś takiego, ale to ma >8GB: https://gbatemp.net/threads/portable-steam-for-all.463545/

Konrad97

Dzięki wielkie! Rozważę taką opcję :D Mam nadzieję, że nie będzie to mocno skomplikowana sprawa :D

ciubaka

Ponieważ napisałeś, że to Twój pierwszy kontakt z linuxem, to nie zniechęć się jak nie uda Ci się skonfigurować którejś z podanych przez Pawła dystrybucji. Wtedy zawsze możesz zastosować Knoppix. Na portalu linuxiarze.pl masz piękną instrukcję instalacji i wstępnej konfiguracji tego systemu. I - uwaga - on też jest przeznaczony do pracy z pena, a naprawdę jest fest wyposażony w oprogramowanie. Inżynier Knopper wykonał kawał dobrej roboty, kto wie czy nie więcej niż Kauler w Puppy :-)

Konrad97

Udało mi się zainstalować kilka systemów, ale każdy niestety działał beznadziejnie. Kwestia słabego laptopa, lub pendriva. Powróciłem do ustawień fabrycznych. Może kiedyś uda się to rozwiązać z poziomu chromeos :)

Konrad97

https://www.youtube.com/watch?v=iJOk82k5H7c

Znalazłem chyba rozwiązanie! Niestety nie rozumiem na jakiej zasadzie to działa. Wygląda na to, że ma zainstalowany na dysku drugi system. Z drugiego dysku zezwala na dostęp.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum