Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

No właśnie, który?

Zaczęty przez xarx, Marzec 02, 2020, 07:10:26 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

MSki

@robson75 nie potrafię teraz napisać, jaka to była paczka, ale w nazwie miała AUR i coś jeszcze. Ja nie za bardzo na tych Arch-owych distrach się znam, a co zatem, odnajduję. Szukałem rozwiązania i też trafiłem w opisie na Tizena, ale jak już wcześniej napisałem, ja "przyjezdny i nie wiem"  ;)

MSki

Cytat: pavbaranov w Wrzesień 16, 2021, 05:14:33 PM
Przecież z AUR nie pobierasz żadnej paczki! W AUR są jedynie PKGBUILDy, które umożliwiają lokalnie, na komputerze użytkownika, zbudowanie paczki. Fakt, aby budować paczkę z AUR, to w pierwszej kolejności trzeba wiedzieć co to jest, jak to jest tworzone, przeglądnąć PKGBUILD itd. itp. Powiedzmy sobie szczerze - nie jest to dla każdego użytkownika.

Jeśli nie jest to dla każdego, to ja Arch'a i forków Arch'a nie polecam każdemu.

pavbaranov

Jeśli paczka miała w nazwie AUR, to na 99,99% była ona jakimś narzędziem do obsługi AUR. Innymi słowy - to nie była paczka Archa :)
BTW: Też nie polecam Archa "każdemu". Niemniej jednak AUR, a Arch to dwie różne sprawy. Można mieć Archa i w ogóle nigdy nie skorzystać z czegokolwiek zbudowanego z AUR.

MSki

Cytat: pavbaranov w Wrzesień 16, 2021, 05:48:55 PM
Jeśli paczka miała w nazwie AUR, to na 99,99% była ona jakimś narzędziem do obsługi AUR. Innymi słowy - to nie była paczka Archa :)
Nawet na 100%  :) ale bardzo możliwe, że brak, a właściwie błędy spowodowane możliwością aktualizacji AUR-xxxxx wynikały z braku odświeżenia i aktualizacji paczek spoza Arch'a.
Dlatego dałem szansę jeszcze raz StormOS, a raczej sobie  ;)
Do tej pory nie wyświetlały mi się Flatpak i Snap, a teraz są

robson75

Aby paczki z AUR były aktualizowane to musisz włączyć obsługę AUR, a ja u Ciebie widzę że masz to wyłączone



A tak na marginesie to ten nowy pamac to jest przedobrzony, polecam pamac-classic, chociaż ja jego mam wyłącznie do przeglądania paczek.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

MSki

Nawet nie wiedziałem, że to Pamac. AUR włączyłem, to screen jeszcze sprzed aktualizacji wszystkiego, czyli z początków, po instalacji.
Z AUR system mi tylko zbudował Video-Downloader'a który to program jest bez żadnych ceregieli w Synaptic'u i który to program bez problemów radzi sobie ze ściąganiem, w zasadzie każdego medium w YouTube.
Z Pamac-classic kombinował nie będę, bo nawet nie wiem jak, niech będzie jak jest.

robson75

Cytat: MSki w Wrzesień 17, 2021, 04:51:53 PM
Z AUR system mi tylko zbudował Video-Downloader'a który to program jest bez żadnych ceregieli w Synaptic'u i który to program bez problemów radzi sobie ze ściąganiem, w zasadzie każdego medium w YouTube.
Ten program to zabytek, zresztą potrafi robić problemy. Zainteresuj się tym programem



Jest on w AUR
https://aur.archlinux.org/packages/firedm/
oraz w repo chaotic-aur.
Ten program choć niewielki jest kombajnem do pobierania plików z sieci, nie tylko z YT, ale także obsługuje większość popularnych serwisów z muzyką i filmami.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

MSki

Dziękuję robson75, zaraz zobaczę jak działa ten program po instalacji.

robson75

@MSki
Nie wiem jak będziesz instalował firedm, czy z repa chaotic-aur, czy z AUR. Bo jak z AUR to z PKGBUILD-u go nie zbudujesz, bo ten program potrzebuje zależności youtube-dlp, która to znajduje się w AUR.
W razie problemów z budowaniem tej paczki, najpierw przez pamaca zbuduj trizen, i wydaj taką komendę
trizen -S firedm
a trizen już sobie sam dociągnie youtube-dlp.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

MSki

#99
Instalowałem z AUR i youtube-dlp dociągnęło z resztą potrzebnych pakietów ..teraz się muszę nauczyć użytkowania.




robson75

Cytat: MSki w Wrzesień 18, 2021, 08:37:40 AM
Instalowałem z AUR i youtube-dlp dociągnęło z resztą potrzebnych pakietów ..teraz się muszę nauczyć użytkowania.
To nic trudnego, po skopiowaniu linka do wideo, uruchamiasz firedm i ten link już tam jest, wystarczy tylko kliknąć na download.
Aby zmienić lokalizacje do pobierania filmów musisz kliknąć na folder



i wybrać katalog do którego ma być film pobierany, u mnie jest to Pobrane.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

MSki

Zgadza się, opanowałem tę w sumie prostą obsługę tego programu i to zanim przeczytałem Twój powyższy wpis, co nie znaczy że był zbędny, bo upewniłem się, że zrozumiałem i robię to właściwie.

My chyba zbytnio żeśmy rozwinęli wątek poboczny, o różnych sprawach dotyczących Arch'a i forków jego, w tym StormOS'a, co chyba nie powinno mieć miejsca w tym temacie, bo przecież jego tytuł brzmi - No właśnie który ? a w domyśle, Linux.

;)

xarx

Przyjrzałem się ostatnio kilku dystrybucjom i najwygodniejsze oraz wydaje mi się najlepsze są Ubuntu i Fedora. Fedora robi na mnie wrażenie, że jest taka dobrze poukładana. A Ubuntu, że "menu" jest widoczne, nie znika oraz że Ubuntu jest takie popularne. Jakie są za i przeciw obu dystrybucji? Jestem już zdecydowany, ża albo jedna, albo druga.

Piotr_1988

Cytat: xarx w Wrzesień 20, 2021, 12:08:02 PM
Przyjrzałem się ostatnio kilku dystrybucjom i najwygodniejsze oraz wydaje mi się najlepsze są Ubuntu i Fedora. Fedora robi na mnie wrażenie, że jest taka dobrze poukładana. A Ubuntu, że "menu" jest widoczne, nie znika oraz że Ubuntu jest takie popularne. Jakie są za i przeciw obu dystrybucji? Jestem już zdecydowany, ża albo jedna, albo druga.
Ajajaj, tu Ci chyba nikt nie pomoże. :-\ Fedora vs. Ubuntu było wielokrotnie. :P

Ujmę to tak... W tej chwili siedzę na Fedora Linux 35, która na ten moment formalnie nie jest nawet w stanie Beta. Takie robocze wersje Fedory zawsze działały u mnie stabilniej oraz miały mniej rzucających się w oczy robali niż Ubuntu w swojej normalnej wydawniczej wersji. Obecnie używam Fedory, gdyż wzbudziła moje zaufanie. Developerzy Fedory mają ambicje tworzenia solidnej dystrybucji i kształtowania przyszłości Linuxa. Ubuntu nie ma żadnych celów poza marketingiem i stąd też w wyniku reklamy większa popularność Ubuntu. W konsekwencji zaletą Ubuntu jest nieco większa ilość oprogramowania, tylko tutaj musisz ocenić, czy te rzadkie obecne tylko dla Ubuntu programy są Ci potrzebne.

Na drugim komputerze mam Oracle Linux 8. Większość ważnych dla mnie aplikacji zainstalowałem poprzez flatpaka i tak cieszę się ogólnie świeżym oprogramowaniem na niezniszczalnym LTSie. To też jest rozwiązanie. :)
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

PomPom

Ubuntu 20.04 i poznanie podstaw skąd się pewne rzeczy biorą. Nasze wywody chyba zbyt ci teraz mieszają, bo cały czas wracasz do tego samego miejsca, więc ci daję gotowe rozwiązanie
myk byle jak jako tako

Zobacz najnowsze wiadomości na forum