Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

No właśnie, który?

Zaczęty przez xarx, Marzec 02, 2020, 07:10:26 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

MSki

A czy przypadkiem nie jest tak, że każdy Linux jest taki sam, a różni się jedynie sposobem użytkowania ?
To co prawda zbyt powierzchowne stwierdzenie i nie w pełni oddające istotę sprawy, ale chyba tak jest.
Porównanie do aut jest o tyle uzasadnione, że każdym typem dojedziemy z punktu A do B, choć nie każdym będzie można przewieźć np. mrożone ryby ;)
I przystosowanie Linuksa do wykonywania określonych zadań nie jest jakimś problemem, ale problemem może być sam Użytkownik, który nie posiadając odpowiedniej wiedzy, nie będzie mógł poradzić sobie z problemami wynikającymi z użytkowania systemu.

Albedo 0.64

To właśnie jest odwieczny dylemat początkujących linuksiarzy i zawsze aktualny pretekst do "dyskusji" o wyższości jednych racji nad innymi. Kolega MSki zbliżył się nieco do sedna sprawy i udzielenia uniwersalnej odpowiedzi na postawione w tytule wątku pytanie. Moim zdaniem, nie ma znaczenia kto i jakiej dystrybucji używa. A która jest najlepsza dla mnie? Ta, którą potrafię zainstalować bez problemów, która działa na moim sprzęcie i ma sterowniki do mojej drukarki/skanera. Niezależnie od moich wyborów wszędzie mam jądro Linux i korzystam z tego samego zestawu programów więc nazwa i logo nie mają większego znaczenia (a od ideologii robi mi się niedobrze). Można przetestować kilka różnych dystrybucji żeby wyrobić sobie własne zdanie i zdefiniować swoje wymagania. Ja ten etap mam dawno za sobą.

#zostanciewdomu (jeśli możecie) w tym trudnym czasie i testujcie dystrybucje dla rozrywki by na koniec dojść do własnych wniosków i wyborów. Wszystkim życzę zdrowia i zdrowego rozsądku.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

xarx

#32
Długo czytałem w necie i analizowałem za i przeciw oraz testowałem różne dystrybucje i środowiska... i ostatnie krótkie pytanie... Jaki, żeby był piękny jak OpenMandriva lub Deepin, popularny jak Ubuntu lub Debian, łatwy jak Zorin i żeby było forum po Polsku? Proszę o prostsze i krótsze odpowiedzi. Sparky jest Polski rozumiem i forum tutaj? Zauroczyła mnie wyglądem OpenMandriva ale już Windows jest od niej stabilniejszy...  ;)
Jeszcze raz EDIT bo chciałem spytać jak się nazywają najpiękniejsze środowiska graficzne dla mocnego kompa?

LinGruby

Cytat: xarx w Grudzień 02, 2020, 09:57:48 PM
Długo czytałem w necie i analizowałem za i przeciw oraz testowałem różne dystrybucje i środowiska... [...]
Jeszcze raz EDIT bo chciałem spytać jak się nazywają najpiękniejsze środowiska graficzne dla mocnego kompa?

ile osób tyle będziesz miał opinii...

osobiście siedzę na Tiling Window Manager ( i3wm, bspwm, qtile, dwm ) aktualnie spectrwm które daje pełną wolność, prostotę wszystko pod siebie możesz poustawiać...
długo siedziałem na xfce potem krótko kde ale po czasie ( raz wszystko się z czasem nudzi, dwa uważam że prostota przede-wszystkim )
a na TWM siedzę już prawie 5 lat i jakoś się nie nudzi...

https://en.wikipedia.org/wiki/Tiling_window_manager
 
( ͡° ͜ʖ ͡°)  Linux User #592024 System:  spectrwm  Kernel: cachyos-bore-lto
Desktop: twm info: polybar Wm: spectrwm 3.4.1  Dm: lightdm  Distro: CachyOS

PomPom

Kubuntu + trochę kreatywności przy konfiguracji.
myk byle jak jako tako

pavbaranov

Cytat: xarx w Grudzień 02, 2020, 09:57:48 PM
Zauroczyła mnie wyglądem OpenMandriva ale już Windows jest od niej stabilniejszy...  ;)
Jeśli z domyślnym środowiskiem, to nazywa się ono Plasma (albo KDE), używająca jednak własnego - nieznacznie zmodyfikowanego (np. inna kolorystyka) - wystroju (jest tutaj: https://github.com/OpenMandrivaSoftware/distro-theme); być może znajdziesz również w store.kde.org.
Plazma jest dość popularna i oprócz OpenMandriva (nie wiem dlaczego "niestabilna"), znajdziesz ją np. w Kubuntu, Neon, OpenSUSE, Fedora spośród dość popularnych dystrybucji (pierwsze dwie oparte o Ubuntu i dziedziczące jego "core" systemu); jest też KaOS (ale uwaga to wyłącznie 64 bitowy system; brak tu nawet multilibs, a zatem jeśli masz dla jakichś peryferyjnych urządzeń sterowniki 32 bitowe, to zapomnij), Chakra. Bardzo dobre wsparcie ma KDE w Archu, ale to już inna bajka. I jak zwykle - odradzam KDE w Debianie oraz we wszystkich opartych o niego dystrybucjach, które używają paczek KDE bezpośrednio z repozytoriów Debiana.
Oprócz ww. doprawdy wiele dystrybucji ma KDE. Bardzo "dziwnie" wygląda ono na Nitrux: https://nxos.org/, gdzie jest spora ilość własnych pomysłów, własnego oprogramowania itp. Sam Nitrux oparty jest o Ubuntu.

xarx

To chyba wybiorę Kubuntu, choć nigdy nie lubiłem tej rodziny ze względu na dziwny odcień kolorów. A spytam jeszcze apropos Debiana, bo nigdy nie testowałem, gdyż na forum Minta mi odradzali, że nie przebrnę instalacji - dwa słowa czy Debian tak czy nie i jakie środowisko?

pavbaranov

Cytat: xarx w Grudzień 03, 2020, 08:11:39 PM
To chyba wybiorę Kubuntu, choć nigdy nie lubiłem tej rodziny ze względu na dziwny odcień kolorów.
Pomijając to, że kilka tam jest (a nie jeden), to w czym masz problem: https://store.kde.org/browse/cat/112/order/latest/? :)
Cytat
A spytam jeszcze apropos Debiana, bo nigdy nie testowałem, gdyż na forum Minta mi odradzali, że nie przebrnę instalacji - dwa słowa czy Debian tak czy nie i jakie środowisko?
Jeśli jesteś kompletnie zielony, to zdecyduj się raczej na coś bardziej user-friendly. Jeśli z KDE (Kubuntu wszak to również KDE), to na 100% nie Debian (zwłaszcza stable, ale ogólnie, to żaden). Jeśli Debian, to raczej z Gnome, a w ogóle, to z czymś, co przez lata się nie zmienia jak np. Xfce, a jeszcze chyba lepiej z jakimś OpenBox (ale tu już lepiej poszukać jakiegoś forka, jak BunsenLabs).

xarx

Czyli GTK, bo ładny, ale Kubuntu czy Sparky z patriotycznego obowiązku? Więcej jest oprogramowania pod Ubuntu czy Sparky?

pavbaranov

Kubuntu nie ma środowiska opartego o Gtk. Gtk to GNOME, MATE, Cinnamon, Xfce4, LXDE... Pewnie jeszcze coś, ale te najpopularniejsze.

ciubaka

Jak już musisz mieć taki piękny, to wróć do Deepin jednak. On i łatwy jest w sumie, na pierwsze kroki - w sam raz. Możesz też Elementary, ale tam już konfiguracja ma swoje narowy. Sparky jest super, ale żeby piękny - to niekoniecznie. Kubuntu nie wiem, bo ja plasmy nie używam, za słaby mam komputer, za dużo tam kombinacji z ustawieniami. Jak koniecznie plasma - to zawsze można spróbować społecznościowej Fedory albo Suse. Tu znów - będzie trochę inaczej w uruchamianiu i exploatacji systemu. Dla niektórych łatwiej, dla mnie osobiście trudniej. Minta i Debiana do plasmy bym nie wybierał czytając różne na ten temat wypowiedzi, zwłaszcza Pawła.

pavbaranov

Cytat: xarx w Grudzień 03, 2020, 11:29:37 PM
Więcej jest oprogramowania pod Ubuntu czy Sparky?
A zadaj sobie pytanie: będziesz instalował wszystkie programy dostępne w tych dystrybucjach? Sparky jest oparte o Debiana. Korzysta z jego repozytoriów, a zatem wszystkie programy tam dostępne są dostępne w Sparky. Nadto ma kilka (czy kilkanaście) własnych programów. Jeśli gdzieś zewnętrznie pojawi się program dla Debiana (w tej wersji, na której jest oparty Sparky - najczęściej w tzw. stabilnej) to będziesz go mógł użyć w Sparky również. Ubuntu też oparte o Debiana, ale ma swoje własne repozytoria, nadto PPA, w których jest dodatkowe oprogramowanie. Z uwagi na popularność bardzo dużo tzw. zewnętrznego oprogramowania (w tym np. sterowniki) są na Ubuntu obecnie (częściej niż na Debiana). Ilość paczek z programami jest pewnie bardzo podobna (zresztą mało kto liczy programy, albowiem sposób paczkowania w obu tych dystrybucjach powoduje, że ilość dostępnych paczek należy podzielić przez >2 i <3 :)).
Główne jednak pytanie brzmi nie ile jest programów, tylko czy w danej dystrybucji oferowane są takie programy, z których będę chciał korzystać (nawet nie konkretne ich nazwy, a "zadaniowo" np. program do obróbki danych statystycznych). Jeśli te "zadania" nie będą jakieś bardzo niszowe, to prawdopodobnie obie dystrybucje zapewnią Ci ten sam komfort (pozyskiwania oprogramowania), ale w Sparky opartym na Debian Stable będą one często w starszych wersjach niż w Ubuntu (20.x). Jeśli Twoje potrzeby to jakieś niszowe zastosowania, to wpierw trzeba poszukać oprogramowania, a potem zdecydować się na platformę (dystrybucję).

xarx

#42
Rozumiem. No mój komp służy do codziennych domowych zadań z naciskiem na pisanie w edytorze tekstu i słuchanie muzyki, a także przeglądanie internetu. To ważne żeby czcionka była wyraźna bo w Windows jest postrzępiona i nie mogę siebie przeczytać. Lubię proste gry i miłą dla oka "powierzchowność" systemu.

pavbaranov

Edytor tekstu: najlepiej - chyba mimo wszystko - Libre Office. To jest wszędzie, a nadto ma uniwersalne paczki.
Przeglądarki internetowe - wszędzie są takie same.
Słuchanie muzyki - różnej maści odtwarzaczy muzyki, czy programów multimedialnych - pod dostatkiem i praktycznie wszędzie te same.
Co to są Twoje "domowe zadania" nie wiem, ale mogę jedynie przypuścić, że służą temu typowe aplikacje, które wszędzie są zasadniczo te same.
Aplikacje te mogą się jednak różnić wersjami i przez to np. nie wszędzie będą oferować tę samą funkcjonalność.
Kwestia preferencji.
"Postrzępione czcionki". Temat rzeka. Musisz sprawdzić sam i ewentualnie z takim problemem się zgłosić.
"Proste gry" - nie wiem co to jest. Nie gram. Te "podstawowe" są jednak praktycznie w każdym repozytorium każdej dystrybucji.
Zwróć uwagę, że Twój wybór ostatecznie padł na Kubuntu (ale być może przez pomyłkę) oraz Sparky. Ogólnie to wygląda tak:
Debian -> stąd bezpośrednio czerpie oprogramowanie Sparky (i coś dodaje, ale głównie nie to, o czym pisałeś).
Debian -> stąd bezpośrednio czerpie oprogramowanie Ubuntu, następnie je dostosowuje do siebie i umieszcza w swoich repozytoriach, a Kubuntu to po prostu Ubuntu ze środowiskiem KDE (Plasma). Do tego nieco oprogramowania własnego i tyle. W PPA bywają też aplikacje, których nie ma w repozytoriach.
Są też dodatkowe repozytoria tak dla Debiana, jak i dla Ubuntu.
Są też różnego rodzaju "sklepy" itp.
Innymi słowy - nie przejmuj się, nie zastanawiaj, tylko wypróbuj kilka (najlepiej różniących się środowiskami) i to, w którym najlepiej będziesz się czuł, pozostaw sobie.

xarx

#44
Moje domowe zastosowania komputera to wszystko po trochu, ale bardzo po amatorsku; zdjęcia z wakacji zretuszować, film na YouTuba przyciąć i troszkę zmontować, napisać parę wierszy, jakąś prozę, zagrać w pasjansa czy jakąś prostą gierkę zanim się nie załaduje duży plik z neta, posłuchać muzyki, obejrzeć film... Wszystko, ale po troszeczku.
EDIT: Czytałem, że MR. Tornvalds używa Fedory. Dlatego pomyślałem, ze wybiorę coś Debianopodobnego, lub Fedory. Ktoś tu sugerował Manjaro. Chciałbym dystrybucję dla początkujących i zaawansowanych, żeby się nie przesiadać co parę lat, bo trzeba się uczyć komend i w ogóle zmieniać przyzwyczajenia.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum