Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w wątku Administracja.
Wątki z problemami zamieszczone w dziale "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Autor Wątek: No właśnie, który? SOLVED  (Przeczytany 6924 razy)

Offline Piotr_1988

• Full Member
  • Reputacja: 10
Odp: No właśnie, który?
« Odpowiedź #75 dnia: Luty 20, 2021, 11:27:07 pm »
Po zainstalowaniu Fedory i resecie komputera nie dzialaja klawiatura i mysz. Co to? Przy zmianie na standartowe instaluje sie OK.
Nie rozumiem Twojego wpisu. Co to znaczy, że nie działają? Zresztą o tym masz osobny wątek... Nikt Ci też na pytanie nie odpowie, bo lepiej widzisz, co Ci się w kompie robi - skąd ktoś ma wiedzieć? Co to znaczny, że przy zmianie na "standartowe" (tj. "standardowe"?) instaluje się OK? Tj. na standartowe/standardowe co? Na standardową klawiaturę, czy na standardowy system plików?
Fedora 34  |  Oracle Linux 8

Offline xarx

• Jr. Member
  • **
  • Reputacja: 1
« Odpowiedź #76 dnia: Luty 22, 2021, 06:51:22 pm »
Dzięki Piotr_1988 :) Fedorę zainstalowałem z tym dodatkowym repo, o którym pisałeś i teraz wszystko gra. Z tego co zrozumiałem z wypowiedzi Linusa Torvaldsa to Ubuntu i Debiana on nie lubi. Fedora jest chyba krok przed Ubuntu, ale waham się, czy nie pójść za owczym pędem i nie zainstalować Ubuntu, bo gdzie "owczy pęd" tam lepsze wsparcie... Chyba.

EDIT: Ubuntu czy Fedora? I dlaczego? Kto krótko na ten temat, żeby zamknąć wątek.
« Ostatnia zmiana: Luty 22, 2021, 09:40:07 pm wysłana przez xarx »

Offline pavbaranov

• Hero Member
  • Reputacja: 48
« Odpowiedź #77 dnia: Luty 22, 2021, 09:44:56 pm »
Zamknij wątek. Doprawdy nie ma powodu, dlaczego nie mógłbyś sprawdzić co Tobie odpowiada lepiej. Każda z tych dystrybucji ma swoje za i przeciw. Są ogólnie znane.

Offline ciubaka

• Hero Member
  • Reputacja: 5
« Odpowiedź #78 dnia: Luty 22, 2021, 09:50:20 pm »
Oba zainstaluj i oboma się ciesz. Oba dobre. Fedora nowsza lecz bardziej zasobożerna, Ubuntu LTS na dłużej wystarczy. O wsparciu sam pisałeś. Prostota obsługi - kwestia gustu. Piotrek mówi że Fe. Ja jako laik że Ub. Ale ogarniam też Fedorę i mam do niej nieustający sentyment. To był mój pierwszy Linux :-) Dopiero w zeszłym tygodniu ją wywaliłem, robiąc miejsca pod forka Minta dla syna - a nie lubiłem przecież tych na M i po paru dniach przypomniałem o tym sobie znowu :-(

Offline xarx

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #79 dnia: Luty 22, 2021, 09:58:56 pm »
Przepraszam, że się nie znam. Zamykam wątek. :(

Offline Piotr_1988

• Full Member
  • Reputacja: 10
« Odpowiedź #80 dnia: Luty 23, 2021, 10:39:30 pm »
Fedora łatwo się aktualizuje do wyższego numeru. Jeśli jednak ktoś ma cień obaw, zawsze może zainstalować Fedorę w wersji Silverblue, gdzie problem z aktualizacją jest z technicznego punktu widzenia niemożliwy.

Ja osobiście na domowym komputerze przestałem widzieć potrzebę instalacji dystrybucji typu LTS, a tym samym Ubuntu nie wnosi dodatkowej wartości. LTS jest raczej dla informatyka zarządzającego 300 komputerami jednocześnie i przez to nie mogącego ogarnąć aktualizację wszystkich w krótkim czasie. Wówczas potrzebne jest LTS, by rozciągnąć aktualizację w czasie. A jak już darmowe LTS, to może Oracle Linux na bazie RHEL? RHEL ma wyższą niezawodność niż Debian i jego pochodne.

Wielokrotnie przeczytałem na forum, że Fedora jest bardziej zasobożerna od Ubuntu. Tutaj są dwie kwestie:

(1) Nie jestem przekonany, czy jest to prawdą w najnowszych wydaniach. Poza tym to Ubuntu w rozwija się ostatnimi laty w kierunku użycia hiperzasobożernego zfs, a nie Fedora. Fedora w wydaniach 33 i 34 wprowadza znaczące usprawnienia w obsłudze pamięci i prędkości odczytu dysku, których brakuje na Ubuntu. Jakakolwiek sława ciągnie się za Fedorą, przypuszczam, że benchmarki wszystko wywrócą już za 2 miesiące.

(2) Na każdym systemie w którymś momencie zasoby mogą się wyczerpać. Pytanie brzmi, co się stanie, gdy te zasoby się wyczerpią - będziemy komputer wyłączać przyciskiem i doprowadzimy do uszkodzenia danych, czy też system przywiesi się na parę sekund i sam odwiesi? W sytuacji krytycznego braku zasobów pamięci Fedora korzysta z szybkiego ZRAM (a Fedora 34 powiększy rozmiar jeszcze dwukrotnie), podczas gdy na Ubuntu jest klasyczny plik swap, który działa wolno. Ponadto Fedora domyślnie instaluje się na btrfs - możemy choćby i wyrwać wtyczkę z kontaktu w czasie kopiowania plików i nic w naszych danych nie powinno się uszkodzić. Ubuntu w nisko zasobożernej wersji na ext4 takiego bezpieczeństwa nie zapewnia.

Moim pierwszym Linuxem był czysty Debian. Zainstalowałem Debiana, gdyż przeczytałem, że jest najlepszy na świecie i nawet na stacji kosmicznej go mają. Przez dwa lata używałem Debiana zanim zacząłem się przesiadać na różne inne distra. Ale nie - teraz wiem, że szybko zmieniająca się Fedora jest zarówno lepiej doszlifowana w szczegółach niż "starannie doszlifowywany" Debian, jak stabilniejsza w działaniu niż "hiperstabilny" Debian. Instalując Ubuntu natomiast trzeba się zwyczajnie liczyć z tym, że wiele rzeczy nie będzie działało bez godzin wyszukiwania w sieci, jak to skonfigurować, a system będzie często wariował, np. eksplorator plików się w pewnym momencie nie uruchomi, albo się zawiesi, albo nie wiadomo co się wydarzy. Gorsze rzeczy niż na Ubuntu widziałem tylko na MX Linux, gdzie się uprawnienia potrafią samoistnie zmieniać.

Ilekroć widzę nazwisko Torvaldsa, mam ochotę przejść na FreeBSD lub OpenIndiana.  :-\
Fedora 34  |  Oracle Linux 8

Offline xarx

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #81 dnia: Luty 24, 2021, 08:54:51 am »
Dzięki Piotrze!   :D