Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

No właśnie, który?

Zaczęty przez xarx, Marzec 02, 2020, 07:10:26 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

xarx

Przepraszam, ale jeszcze pociągnę temat. Która dystrybucja ma:
1. Najbogatszą bazę programów w repo?
2. Najładniejszą i najwyraźniejszą czcionkę systemową?
3. Łatwość obsługi i przyjemny wygląd? (Także mam na myśli środowisko graficzne)
Pytam o to, bo Sparky na którego już prawie się zdecydowałem, zraził mnie postrzępioną czcionką jaką czasem używa.
Jeszcze raz sorry za zawracanie głowy... :)

pavbaranov

Cytat: xarx w Luty 11, 2021, 08:21:17 PM
1. Najbogatszą bazę programów w repo?
Wszystkie "główne" oraz na nich oparte mają podobną ilość programów. Pamiętaj np. że to co w powiedzmy Archu stanowi jeden program i jest jedną paczką, to np. w Debianie jest rozbite na 3 różne paczki. Program zatem będziesz miał jeden, ale w Debianie 3x więcej paczek.
Cytat: xarx w Luty 11, 2021, 08:21:17 PM
2. Najładniejszą i najwyraźniejszą czcionkę systemową?
Kwestia ocenna, a nadto wiele zależy od GPU/monitora.
Cytat: xarx w Luty 11, 2021, 08:21:17 PM
3. Łatwość obsługi i przyjemny wygląd? (Także mam na myśli środowisko graficzne)
Kwestia ocenna i gustu.

Piotr_1988

Środowiska graficzne dają się w większym lub mniejszym stopniu skonfigurować, więc możesz się bardziej tym zainteresować, a dystrybucję wybrać bardziej pod kątem technicznym. Mam dwa laptopy, o matowym i błyszczącym ekranie, a to co podoba mi się na jednym, nie koniecznie podoba mi się na drugim... ;) Na środowiska graficzne bywają tematy do pobrania, itd. i są niezależne od dystrybucji.

Łatwość obsługi również jest względna. SparkyLinux ma graficzne ułatwiacze, których brakuje na czystym Debianie, ale ma hybrydową konstrukcję, przez co od Debiana jest dystrybucją bardziej skomplikowaną - rzecz bardzo względna. openSUSE słynie ze swoich narzędzi do konfiguracji systemu, które chyba są dość przejrzyste - możesz dać szansę openSUSE. Fedora jest bardziej goła pod tym względem, ale jeśli wiesz, czego szukasz, też możesz sobie różne ułatwiacze graficzne, np. do konfiguracji gruba i inne bajery doinstalować z repozytoriów.

Jeszcze jedno: zarządzanie pakietami jest wygodniejsze na dystrybucjach bazujących na dnf (np. Fedora) niż apt (np. Debian), zarówno jeśli chodzi o instalację, jak deinstalację pakietów. Na dnf nie musisz osobno wpisywać update i upgrade, pamiętać o autoremove, ani ręcznie przełączać źródła, jeśli repozytorium jest chwilowo powolne, zaś jeśli zależności zostały skopane w samym repozytorium, system Cię ostrzeże, a nie doprowadzi do wadliwej instalacji.
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

PomPom

xarx, bez kombinowania, bez "jeden rabin powie..." - szukasz Ubuntu. Prawie wszystko na Linuxa będzie miało wersję na Ubuntu, a w niektórych przypadkach to jedyne wspierane oficjalnie distro. Czcionki są luks, a łatwość obsługi to cecha tego distra od dawna. Wizualnie też się odnajdziesz, bo są edycje z różnymi środowiskami i nie spotkasz się z sytuacją, że dana edycja to efekt uboczny, a ktoś z tworzących to powie "to se rób lepiej typie, nie zawracaj nam głowy".
myk byle jak jako tako

MSki

Cytat: xarx w Luty 11, 2021, 08:21:17 PM
Przepraszam, ale jeszcze pociągnę temat. Która dystrybucja ma:
1. Najbogatszą bazę programów w repo?
2. Najładniejszą i najwyraźniejszą czcionkę systemową?
3. Łatwość obsługi i przyjemny wygląd? (Także mam na myśli środowisko graficzne)
Pytam o to, bo Sparky na którego już prawie się zdecydowałem, zraził mnie postrzępioną czcionką jaką czasem używa.
Jeszcze raz sorry za zawracanie głowy... :)

Lepiej zapytać kilka razy, niż nie zapytać o wszystko.
ad.1 - Stawiam na PCLinuxOS, którego najnowsze iso zostało wklejone na Distrowach.com - baza programów imponująca i wszystkie znajdziesz w Synapticu ...tak, tak, to distro ma swojego Synaptica. A jak Ci się nie chce szukać, to uruchamiasz Terminal, w którym działasz na prawach roota.
ad.2 - Już na starcie ma to distro ładną i kontrastową czcionkę. Wygładzanie podpikselowe, dpi i inne kroje ustawiasz wewnątrz opcji systemowych.
ad.3 - Rozpoczęcie obsługi tego distra, zaraz po zainstalowaniu na HDD/SSD polega na pobraniu aktualizacji i można to zrobić za pomocą Synaptica, choć nowo postawiony system po kilku minutach sam dopomina się o aktualizację.
Nie będę opisywał co, gdzie i jak, bo mój wpis to nie poradnik użytkowania tego distra, ale łatwość obsługi i wygląd, który możesz ustawić pod siebie nie pozostawia nic do życzenia. Po prostu, ładnie, intuicyjnie i przede wszystkim ...niezwykle szybkie distro.

PomPom

Wpisałem dla testu, czy PCLinuxOS ma Brave i kurde... ma :D W Archu musiałem posiłkować się chaotic-aur albo samym aurem. Nawet LibreWolf jest - jestem pod wrażeniem.
myk byle jak jako tako

xarx

#66
W LMDE spodobało mi się, że dużo można z menu kontekstowego i w ogóle dużo można ustawić i skonfigurować. Gdyby fedora wyglądała jak LMDE i miała tyle programów co Ubuntu... Mint też kolorystycznie mi się podoba...
EDIT: Zaraz zaraz, a czy przypadkiem nie Mint w wersji normal nie byłby dobry? Podoba mi się Cinnamon.
EDIT: Ale co polecilibyście? LMDE czy Mint normal? :-[
EDIT: A może da się zrobić SparkyLinux Cinammon Mint Edition? :o

Piotr_1988

Cytat: xarx w Luty 12, 2021, 04:13:02 PM
Gdyby fedora wyglądała jak LMDE i miała tyle programów co Ubuntu...
To sobie ustaw Fedorę, by wyglądała jak LMDE. W czasie gdy używałem Fedorę Xfce (obecnie używam Gnome) przekopiowałem sobie pliki z MX Linux na Fedorę i wyglądała jak MX Linux. Banalna sprawa.

Jakich konkretnie programów brakuje Ci na Fedorze, które są na Ubuntu? Daj listę tych brakujących aplikacji... Zobaczymy.
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

PomPom

Sparky z Cinnamonem to takie LMDE, ale bez aktualizowanego środowiska, bez postarania jakiegoś i z programami w dodatkowym repo, których nie potrzebujesz. Minta nie polecę żadnego - LMDE czy Mint to jeden kij.
myk byle jak jako tako

xarx

Jestem załamany. Nie znalazłem swojego Linuxa, a czym więcej szukam, tym jestem głupszy... Nic już nie wiem...  :-\

pavbaranov

Są alternatywy: Windows, MacOS... :D

Piotr_1988

#71
Cytat: xarx w Luty 20, 2021, 06:38:46 PM
Jestem załamany. Nie znalazłem swojego Linuxa, a czym więcej szukam, tym jestem głupszy... Nic już nie wiem...  :-\
Zainstaluj któregokolwiek z popularnych, np. Fedora lub Ubuntu. Następnie czas, który obecnie poświęcasz na szukanie dystrybucji idealnej, poświęć na naukę konfiguracji zainstalowanej dystrybucji pod siebie.

Grzeb dużo i ustawiaj. Na początek zainstaluj sobie np. gnome-tweaks, menulibre, itp., itd.

Fedora się fajnie integruje z flatpak. Po dodaniu repozytorium flathuba aplikacje można przeglądać bezpośrednio z Software, jak ktoś lubi graficznie. Używając np. flatpak lub snapd nie ograniczasz się do oficjalnych repozytoriów Fedory lub Ubuntu.
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

xarx

Dzięki Piotr_1988. Tak zrobię. Powiedz tylko jak zrobić z Fedorą jedną rzecz podczas instalacji. Mianowicie bodajże format plików: standartowy czy ten brfts czy jak mu tam?

Piotr_1988

Cytat: xarx w Luty 20, 2021, 10:33:30 PM
Dzięki Piotr_1988. Tak zrobię. Powiedz tylko jak zrobić z Fedorą jedną rzecz podczas instalacji. Mianowicie bodajże format plików: standartowy czy ten brfts czy jak mu tam?
Jeśli nie wiesz, który wybrać, wybierz btrfs - ma mnóstwo zalet względem ext4 i nie przychodzi mi na myśl ani jedna wada. Zresztą btrfs od pół roku jest domyślny na Fedorze, więc chyba nie musisz niczego manualnie wybierać. Teraz to btrfs jest "standardowy", przynajmniej na Fedorze.

Spośród różnych zalet i funkcji btrfs osobiście korzystam np. z (1) deduplikacji i (2) kompresji, co pozwala mi zaoszczędzić blisko połowę miejsca na dysku i jednocześnie nieco przyspiesza komputer. Przy btrfs (3) znika odwieczne pytanie "ile miejsca na poszczególne partycje", co znów pozwala zaoszczędzić miejsce. Są też inne zalety btrfs, ale to sobie doczytasz.
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

xarx

Po zainstalowaniu Fedory i resecie komputera nie dzialaja klawiatura i mysz. Co to? Przy zmianie na standartowe instaluje sie OK.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum