Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Potrzebny system w pamięci ram, bez dysku.

Zaczęty przez diuned, Styczeń 26, 2022, 11:26:55 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

MSki

Z tymi VPN-ami to jest tak (wg mnie) szanowni dyskutujący, że trzeba wiedzieć który z nich jest pod jaką jurysdykcją. Bo nie ma żadnej pewności, że ten uchodzący za najbardziej bezpieczny, nie przechowujący absolutnie nic, a nawet będący płatnym VPN-em może mieć również wiele za uszami.
Przykładem niech tu będzie płatny NordVPN, do niedawna jeszcze bardzo polecany przez poniższy portal, a który poprzez zmianę treści oświadczenia o braku współpracy z organami ścigania, staje się mało wiarygodnym i mało bezpiecznym VPN-em.
https://zaufanatrzeciastrona.pl/post/nordvpn-po-cichu-zmienia-tresc-oswiadczenia-o-braku-wspolpracy-z-organami-scigania/

Tytuł tematu to - "Potrzebny system w pamięci ram, bez dysku." - czy obejmuje swoim zasięgiem również pisanie o VPN-ach ? - wg mnie nie.
Przecież nazwa polecanego systemu już padła i jest nim Tails, dlatego dalszą, aczkolwiek bardzo ciekawą dyskusję na temat VPN-ów proponuję z obecną zawartością merytoryczną na ten temat przenieść do zakładki "Bezpieczeństwo".

microsofter

Piotr, masz rację. Jak masz VPN, ISP może podejrzewać, ża jesteś w Torze, ale sam nie ma jak tego sprawdzić. Całą wiedzę o twoich poczynaniach, przenosisz z ISP na firmę od VPN. Kwestia, komu bardziej (nie)ufasz.

Przyznam, że jeszcze nie używałem VPN. W czasach modemowych korzystałem z proxy (dla przyspieszenia netu). VPN wymaga softu, a ten jest tylko dla Windows, GNU i MacOS. Nie mam jak skorzystać, bo nie robią nawet dla FreeBSD.  Wprawdzie, kupując zgodny router, można puścić po VPN cały ruch na stałe. Ale jak pomyślę o ograniczonej przepustowości, lagach, wszędzie gdzie wcale nie potrzeba VPN (choćby pisanie na forum czy oglądanie yt), odechciewa mi się.

MSki, nic nie zmieniło się. Teraz wpis jest zgdony ze stanem faktycznym. Tak było zawsze i wszędzie, czy to Panama, czy Szwajcaria. Z VPN, jeśli jesteś o coś podejrzewany, służby nie obserwują cię u twojego ISP, ale dostawcy VPN. A jeżeli już coś nabroiłeś, logi zawsze to potwierdzą.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

MSki

microsofter - w mojej ocenie, nie ma sensu pisać tu o jakimkolwiek VPN-ie, bo w kontekście czego, systemu, przeglądarki, czy może wyszukiwarki ?

Piotr_1988

Cytat: microsofter w Styczeń 30, 2022, 11:14:27 AM
VPN wymaga softu, a ten jest tylko dla Windows, GNU i MacOS. Nie mam jak skorzystać, bo nie robią nawet dla FreeBSD.
Wystarczy skonfigurować OpenVPN:
https://www.freebsd.org/cgi/ports.cgi?query=openvpn&stype=all
Działa pod FreeBSD z dowolnym VPNem. Nie ma znaczenia, jaki soft robi dostawca.
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

Zobacz najnowsze wiadomości na forum