Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

czarny ekran przed instalacją linuxa

Zaczęty przez pawels237, Listopad 26, 2019, 08:39:40 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

pawels237

Hej wszystkim.

Posiadam PC
- intel core 2 1.86GHz cache ram 2048k
-4 gb ram używane 3gb
- karta graficzna geforce 8400gs
- bios phoenix - awardbios cmos
- dysk twardy ssd crucial bx500 120gb

Próbowałem zainstalować takie linuxy jak: fedora,debian,manjaro,mx linux, ubuntu.
Te które wymieniłem po uruchomieniu pc i pokazaniu się okna startowego wybierając install czy też wypróbowanie linuxa wyskakuje " CZARNY PODŚWIETLONY EKRAN" bez żadnej reakcji.

Zainstalowałem linux mint i debian po wybraniu opcji kompatybilny z twoim pc, udało się uruchomić i zainstalować go.
Ale restarcie wyskakuje komunikat
"drm base-0 timeout linux"

Jedyny który zainstalowałem i działał to zorin 15 core i lite ale w zorin 15 nie mogłem zmienić rozdzielczości z 800x600 na 1280x1024.

Czytałem o dodawaniu rozdzielczości ale nic z tego nie wynikło.
instalowanie sterowników do nvidia to samo.

Około 3 lata temu udało mi się zainstalować linux mint na tym PC i wszystko działało.



Proszę o pomoc.

Predator


sudo dnf config-manager --add-repo=https://negativo17.org/repos/fedora-nvidia.repo
sudo dnf -y remove \*nvidia\*
sudo dnf -y install nvidia-driver nvidia-settings kernel-devel nvidia-driver-libs.i686
sudo reboot


pavbaranov

Problemem jest na 99% obsługa NVidii. Przy tego typu błędzie spróbujmy tak:
1. Zdecyduj się na 1 dystrybucję linuksa, spróbuj ją zainstalować, jeśli instalacja odpali i potem będziesz miał jakiś wybór w zakresie karty graficznej, to możesz spróbować albo sterowniki "otwarte" (nouveau) albo "własnościowe" (nvidia) /tak, lub podobnie mogą być oznaczone/. Sprawdź czy instalacja się powiodła i czy system startuje. Jeśli nie - patrz niżej.

2. Instalacja nie rusza w ogóle:
a. Podaj nam jaka to jest dystrybucja, ale dokładnie, czyli z oznaczeniem nr wersji oraz ewentualnie, jeśli to jest dystrybucja z preinstalowanym środowiskiem (np. Mint XFCE) - to również i tę informację.
b. Jeśli to jest komputer, który ma układ hybrydowej grafiki (czyli jest GPU w Intelu oraz NVidia), to spróbuj wejść do BIOSu i znaleźć ewentualnie możliwość odłączenia NVidii (zajmiemy się nią później) i ponowić instalację.

3. Instalacja przeszła, ale "czarny ekran" po reboocie. Tu wrócimy do jakichś rozwiązań, ale wpierw poprzednie punkty.

4. Jeśli chcesz drążyć temat Minta lub Debiana, bo któryś jest zainstalowany, ale nie działa prawidłowo - to określ się zgodnie z pkt. 1, podaj maksymalnie dużo informacji (wydaje się, że te systemy albo zainstalowały nouveau, albo oba sterowniki, ale nie usunęły wpisów dla nouveau) nt. jaki system, jakie sterowniki grafiki zostały wybrane podczas instalacji.

Rozwiązanie, które podał @Predator dotyczyć może wyłącznie Fedory (ew. jakiegoś jej forku) i nie przeprowadzisz go w sytuacji, w której się znajdujesz, a już na pewno nie na Mincie, czy Debianie :)

Zobacz najnowsze wiadomości na forum