Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Archlinux Xfce - jak dodać do Thunara "otwórz jako administrator" ?

Zaczęty przez Predator, Luty 26, 2020, 12:13:07 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Predator

Zabrakło mi z Minta jednej opcji. Chodzi o Thunara i opcję w menu PPM "otwórz jako administrator"...
Wnerwia mnie co chwila przelogowywać się na roota aby coś zmodyfikować w systemie...

Tylko błagagaaamam!!!!
Nie proszę o wojenkę typu: to niebezpieczne, a po co ci, tego nie powinno się robić...
no bo wiecie, mój komp, mój system = ja go rozdupcam  8)

pavbaranov

Może i Ty go "rozdupcasz", ale to potem nas zarzucasz swoimi problemami.

Masz Minta - zobacz sobie w nim, co za to tam odpowiada - dodaj taką samą funkcję. Nadto co to ma być "otwierane jako administrator"?

Predator

Nie zastanawiałem się nigdy w Mint gdzie i jak to jest zrobione, za chwilę zerknę ...
Co ma być otwierane jako admin?

Tak szczerze mówiąc to niewiele... raczej tylko config systemu na starcie ... no i cholera, przyznam się że "zapomniałem się"...
No na serio...
Zapomniałem że to Arch (czysty) i nie mam co wypitolić zbędnego z systemu i dopiero teraz mnie oświeciło że... to o czym tu mowa będzie mi zbędne...
(ale fajnie byłoby gdyby było)

robson75

Aby dodać do menu kontekstowego polecenie Thunar root najpierw trzeba zbudować z AUR paczkę gksu, a następnie dodać taki oto wpis w edycja>czynności

Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

Jak rozumiem, chodzi o edycję plików konfiguracyjnych. Nie używam xfce - choć mam to na 2 komputerze - a zwłaszcza nie wiem jakiego edytora tekstu do tego używasz, ale bardzo wiele już programów w Archu działa w ten sposób, że otwierasz taki plik jako zwykły użytkownik, edytujesz i dopiero w chwili konieczności zapisu jego w miejscu, gdzie ten użytkownik nie ma dostępu, jest proszony o podanie hasła admina. Całość realizowana przez polkit.

Jeśli natomiast chodzi o uruchamianie programów GUT z uprawnieniami roota, to jeśli jest to potrzebne do ich obsługi, to stosowny plik *.desktop winien być podpięty do menu. Inna sprawa, że to właśnie nie do końca bezpieczne rozwiązanie i z przyczyn innych niż to napisałeś w swoim pierwszym poście.

Predator

Zrezygnowałem z Xfce na rzecz Plazmy (i raczej nie wrócę do Xfce) więc temat zakończony. W plazmie jest wszystko to, czego brakuje w Xfce.

Predator

Ale jednak chciałbym rozwiązać ten problem...
Komendy: gksu thunar %f raz gksu open-expo %f  o których pisze wiki Archa nie działają.
Wszystko jest niby ok, dodaje się, pojawia się menu kontekstowe ale po najechaniu np. na jaiś folder i po kliknięciu OTWÓRZ JAKO ADMIN nic nie dzieje się...
Nie pojawia się zapytanie o hasło roota a sam opwierany folder nie otwiera się...

Predator

Już rozwiązałem.
Ma być:

pkexec thunar %F
F z dużej litery ...

i teraz wszystko działa jak powinno ...

Zobacz najnowsze wiadomości na forum