Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Multiboot Linux i windows oraz img

Zaczęty przez karas220288, Luty 24, 2020, 01:47:23 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

karas220288

#15
Pod windowsem działałem z wintousb i tak samo jak linuxowe multibootusb miał problem z instalatorami w formacie obrazów img. Pojedynczo nie miałem problemu z wgraniem, zawsze w multibocie się krzaczy.
Z glima owszem według pliku readme, obsłuży libreelec, wystarczy pliki Kernel i system wgrać na root usb. Wpisy w grub są gotowe, aktywują możliwość instalki dopiero jak wykryją daną dystrybucję. Ale znowuż nie widzę obsługi iso windows. Chyba że i na to jest sposób
P.s a może ktoś wie czemu włączając live cd Linux lite prosi mnie o nazwę użytkownika i hasło?? Czy to tak że live wykrył ze na dysku jest partycja/home i próbuje z niej korzystać ( na dysku stoi też właśnie Linux lite).

pavbaranov

O ile wiem, to jest jakiś sposób na zmuszenie GRUB2 do odpalenia instalki Windows. Trzeba znaleźć taki program, który to obsługuje i na podstawie jego plików konfiguracyjnych dla Windows stworzyć taki dla GLIM (o ile istnieje, bo jeśli się nie mylę, to tworzenie "niezależnego" instalatora Windows na jakimś pendrive jest sprzeczne z licencją MS).


karas220288

https://willhaley.com/blog/windows-installer-usb-linux/
Tutaj jest to opisane.
Czyli to nie będzie takie proste jak sobie myślałem. Czy warto dla jednego systemu tak kombinować, hmm. Multiboot z Windowsem i Linuxem mint i lite działa mi okey, więc może to wystarczy.

pavbaranov

Może głupie pytanie, ale... po co Ci to jest potrzebne? Może gdy poznamy powód, to szybciej znajdzie się łatwiejsze rozwiązanie.

karas220288

Chciałem mieć zapasowy pen z instalatorami.  Nie myślałem że będzie z tym tyle zabawy. Jeśli nie znajdzie się sposób, zostanę przy tym co mam.

pavbaranov

#20
No to jakby to powiedzieć. Jako stary już użytkownik linuksa, który też miewał instalki na wszelki wypadek obecnie stwierdzam, że to jedna wielka szkoda czasu. Warto mieć jakikolwiek by np. naprawić system (jeśli zajdzie taka potrzeba) i tyle. Instalki zmieniają się co jakiś czas, posiadanie starej ma mocno średni sens. Jak przyjdzie potrzeba - wchodzi się na stronę, ściąga iso, przygotowuje instalkę i tyle.
Ale to moja absolutnie prywatna opinia.

EDIT:
Aha, jeszcze jedno - to narzędzie, o którym mowa na stronce LibreELEC próbowałeś? "Zadowala się" jakąś partycją na pendrive, czy bierze całość? Bo jeśli można byłoby postawić to na partycji, to pewien problem miałbym.

karas220288

Bierze całość no znaczy część.
Bo formatuje cały dysk. Tworząc dwie małe partycje, jedna system 512 mb a druga jeszcze mniejsza. Reszta obszaru zostaje nie przydzielona.
W libreelec za boot odpowiada syslinux o ile wiem w mulitbootusb także( oraz grub2). Więc jutro spróbuję wgrać instalke libreelec a dopiero potem instalke windowsa i Linuxa(bo multibootusb nie formatuje całego dysku). Będę wtedy miał 2 partycje bootujace i dwa pliki .cfg myślę że z tych dwóch zrobić jeden wpis i zostawić ten bootloader który zadziała. Bo skoro oba używają syslinux, to nie powinno być różnicy czy przeniose wpis od libreelec do pliku .cfg z multibootusb czy plik z multibootusb do pliku .cfg libreelec. A kolega jakiś inny pomysł miał może??

pavbaranov

Podobnie. Ogólne założenie wgrać to co sprawia trudność, a potem "dostawić" resztę. Postawić GRUB ew. dostosować.

karas220288

No właśnie jestem w trakcie. Dam znać

karas220288

Jest znośnie.
Zrobiłem instalator libreelec, wszystkie pliki ( system.img, Kernel, grub.cfg oraz syslinux.cfg skopiowałem na pulpit.
Format pena, wgrałem multibootusb Linuxa lite, Linuxa mint windowsa 7 i windowsa 10( tu mam problem o tym zaraz).
Przerzuciłem wcześniej skopiowanie pliki na root pendrive.
Wpis z syslinux.cfg libreelec dopisałem do pliku syslinux.cfg stworzonego przez multibootusb. To samo z wpisem z grub.cfg
Oczywiście musiałem uuid podmienić na właściwe.
Działa okey, bootuje libreelec, bootuje oba linuxy, ale botuje tylko jeden system windows ( ten który wgrywam ostatni).
Wpisy w menu odnośnie windows mam dwa różne, lecz w syslinux.cfg różnią się tylko parametrem Menu i Menu label.
To co odpowiada za rozruchem to dwa identyczne wpisy. Wygląda jakby multibootusb nadpisywal za każdym razem bootmgr windowsowe.
Spróbuję wgrać jeden, zmienić ścieżki do katalogów, zapisać nazwy w syslinux, i potem wgrać 2 system z rodziny Windows.

karas220288

Lipa nie potrafię wyedytować wpisu od Windowsa. W tej chwili mam Linuxa lite, mint libreelec oraz windowsa 10.
Mogę dodać inne dystrybucje Linuxa ( multibootusb kopiuje ISO na USB tylko), ale w przypadku iso windowsa, rozpakowuje je.
I każde następne, nadpisuje poprzednie.
Jakiś pomysł??

pavbaranov

#26
Podrzuć aktualny wpis dla GRUBego oraz to, co chcesz umieścić.

Znalazłem taki wpis dla GRUBego dla W10:
https://askubuntu.com/questions/661947/add-windows-10-to-grub-os-list
Nie wypróbuję nawet, bo nie mam Windows.
A tu: https://www.aioboot.com/en/boot-windows-grub2/ nawet szerzej.

karas220288

to wpis z gruba odnosnie windows
#start linux-lite-4.8-64bit
     menuentry  Linux Lite x64   {configfile /multibootusb/linux-lite-4.8-64bit/loopback.cfg}
#end linux-lite-4.8-64bit
#start linuxmint-19.2-xfce-64bit
     menuentry  Linux Mint x64  {configfile /multibootusb/linuxmint-19.2-xfce-64bit/boot/grub/loopback.cfg}
#end linuxmint-19.2-xfce-64bit
#start windows10litecore
     menuentry  Windows 10 LiteCore x64  {configfile /multibootusb/windows10litecore/loopback.cfg}
#end windows10litecore
#start Win_JG7_ThinPC
     menuentry   Windows 7 ThinPc x32 {configfile /multibootusb/Win_JG7_ThinPC/loopback.cfg}
#end Win_JG7_ThinPC

to wpis z syslinux
#start windows10litecore
LABEL Windows 10 LiteCore x64
MENU LABEL Windows 10 LiteCore x64
KERNEL chain.c32 hd0 1 ntldr=/bootmgr
#end windows10litecore


#start Win_JG7_ThinPC
LABEL Windows 7 ThinPc x32
MENU LABEL Windows 7 ThinPc x32
KERNEL chain.c32 hd0 1 ntldr=/bootmgr
#end Win_JG7_ThinPC


czy wybieram windows 10 czy win 7 to zawsze uruchamia sie ten wgrany ostatni.
szuka pliku bootmgr a nie wiem jak ustawic aby z dwoch roznych ruszala

pavbaranov

Przecież w czymś takim: #start windows10litecore
     menuentry  Windows 10 LiteCore x64  {configfile /multibootusb/windows10litecore/loopback.cfg}
#end windows10litecore

brakuje treści. Pokaż oba wpisy dla Win7 i Win10.

karas220288

#start Windows10CoreLitex64
title Install Windows10CoreLitex64 - bootmgr at root
dd if=()/boot/bcd of=()/boot/bcd
dd if=()/efi/microsoft/boot/bcd of=()/efi/microsoft/boot/bcd
chainloader /bootmgr
#end Windows10CoreLitex64


#start Windows7ThinPCx32
title Install Windows7ThinPCx32 - bootmgr at root
dd if=()/boot/bcd of=()/boot/bcd
dd if=()/efi/microsoft/boot/bcd of=()/efi/microsoft/boot/bcd
chainloader /bootmgr
#end Windows7ThinPCx32


i jak wybiore windows 10 to wlacza sie instalka win 10 i dziala.
jak wybiore win 7 to tez wlacza sie instalka win 10

Zobacz najnowsze wiadomości na forum