Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Skalowanie ekranu Linux mint

Zaczęty przez karas220288, Luty 20, 2020, 01:31:35 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

karas220288

Witam. Problem taki.
W xrandr polecenie underscan off, ekran jest zbyt duży ucina część pulpitu.
Polecenie underscan on, ekran jest zbyt mały.
Próbowałem z poleceniem transform, lecz nie wiem jakie parametry wstawić w miejsca a,b,c,d.......

pavbaranov

Rozumiem, że to ów "ekran" to pulpit jakiegoś środowiska, a nie TTY - z jakim zatem środowiskiem używasz tego Minta oraz jakie masz rozdzielczości tak obecnie w tym środowisku, jak i jakie oferuje Ci GPU? Z jakiego sterownika GPU korzystasz?

karas220288

Xfce, sterownik standardowy po wgraniu minta ( próbowałem AMD wgrać ale nie potrafię).
Rozdzielczość 1280/720 , 60 Hz.
Jak mam xrandr set underscan off to obraz mi się nie mieści.
Jak włączę xrandr set underscan on to jest znośnie, widoczny cały pulpit. Dookoła jest 2 cm czarna ramka ( nie po bokach, a do okoła ekranu). Próbowałem poleceniem scale 1.25x1.25 ale tylko jakby przybliża mi obraz a pole wyświetlania jest takie samo.
Ekran to tv Panasonic. Zawsze z nim tak jest, w systemie Windows to samo. W windowsie np. wystarczyło w AMD catalyst ustawić tzw. skalawanie HDMI. Teraz chciałem spróbować Linuxa.
W ustawieniach tv nic nie pomaga.
Np. w programie kodi jest coś takiego jak kalibracja ekranu, i muszę podobny efekt uzyskać w całym systemie. P.s jak zapisać ustawienia xrandr?? Bo jak  włączę underscan to po resecie znowu jest w pozycji off

pavbaranov

Nie wiem co to jest: "sterownik standardowy", albowiem coś takiego nie istnieje w przyrodzie, ani w linuksowym świecie. Weź odpal np. inxi, to zobaczysz i napisz.
"Ekran to tv Panasonic" - czyli rozumiem, że do jakiegoś komputera masz podłączony telewizor. To jeszcze:
- połączony przez HDMI?
- czy to jest jedyny "monitor" tego komputera?
- jakie tam masz GPU?

karas220288

Standardowy, znaczy ten który instaluje się z systemem.  Tak pc do tv podłączony. GPU rodeon 6250.
Obecnie tylko tv, ale jeśli chcesz wiedzieć czy na innym ekranie też mam problemy, Nie. Tylko na tym tv Panasonica. I jak wspomniałem na każdym systemie, i na każdym komputerze jaki kiedykolwiek do tego tv podłączałem. Zawsze jest przeskalowany ekran, tzn. ucina mi pulpit. W Windowsie pomaga skalowanie, w libreelec czy openelec (kodi) kalibracja ekranu.
A w mincie nie mogę dojść podobnej opcji.

pavbaranov

Zwróć uwagę, że na tym forum są osoby skłonne do pomocy, które jednakże - uwaga!!! - nie mają Minta :) Nic to nie zmienia, bowiem reguły wszędzie są takie same. Dalej nie wiemy co to "standardowy, który się instaluje z systemem" sterownik. Radeon może funkcjonować z użyciem sterownika ATI (zwany też radeon, lub AMD), AMDGPU (jeśli się nadaje - ten Radeon chyba nie) i modesetting. Który zatem??? Zgaduj zgadula, bowiem Tobie nie chce się sprawdzić, ale prawdopodobnie jest to ten pierwszy.
Problem prawdopodobnie jest związany z tym, że ów TV nie jest prawidłowo rozpoznawany jako monitor. Najprościej taką rzecz robi się - jeśli to jedyny monitor w systemie - w taki sposób, jak opisany tu: https://wiki.archlinux.org/index.php/Xorg#Monitor_settings, zwłaszcza sekcja "Display size and DPI". Chcesz Xrandr - masz cały opis: https://wiki.archlinux.org/index.php/Xrandr

karas220288

witam. problem częściowo rozwiązany.
Nie tak że nie chciałem sprawdzać sterownika, poprostu nie miałem dostępu do Pc.
Graphics:  Card: Advanced Micro Devices [AMD/ATI] Wrestler [Radeon HD 6250]
           Display Server: x11 (X.Org 1.19.6 )
           drivers: ati,radeon (unloaded: modesetting,fbdev,vesa)
           Resolution: 1280x720@50.00hz
           OpenGL: renderer: AMD PALM (DRM 2.50.0 / 4.15.0-74-generic, LLVM 9.0.

Udało mi się uzyskać pożądany efekt komendą
xrandr --output DisplayPort-0 --set underscan on --set "underscan vborder" 15 --set "underscan hborder" 30
Tylko nie potrafię tego zapisać na stałe, po restarcie muszę znowu wpisywać komendę.
Pomoże ktoś jak to zapisać na stałe.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum