Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Pine64 lub podobne

Zaczęty przez pavbaranov, Luty 23, 2020, 06:55:12 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

pavbaranov

Krótkie pytanie: macie jakieś doświadczenia zarówno ze sklepem Pine64 jak i ich produktami? Kto w ogóle za tymi Pine64 stoi?

Garu

Nawet jak stoi za tym jakaś rządowa organizacja, to wszystko jest open source. Więc nie masz czego się bać , to i tak lepsze rozwiązanie niż IME o którym ostrzegał Edward Snowden.

pavbaranov

Nie ten adres. W pytaniu - może nieprecyzyjnym - o to kto za tym stoi, chodziło mi o to co to jest za firma, gdzie się mieści itp. Mocno słaba gwarancja (30 dni) wskazuje raczej, że nie jest to firma europejska, ani też działająca na tym terenie.

Garu

Możesz to sprawdzić poleceniem
whois www.pine64.org
Lepszym wyborem będzie sprzęt od System76, tu masz pewność, że wszystko będzie działać z Linux i preferują otwarte rozwiązania.

pavbaranov

Tak, o System76 (i innych wiem), mi chodzi o to, że Pine64 produkuje wciąż ciekawiące mnie urządzenie: "laptop" oparty o arm64. Z drugiej zaś strony - teoretycznie, jak sam zauważasz "otwarty" - pinephone. Nie chce mi się jednak wydawać grosza na coś, co kompletnie niesprawdzone. Zwłaszcza, że pine64 jest cholernie tajemnicza. Na ich stronie informacji o firmie - brak. Lokalizacji jej - brak. Ba, nawet whois nie pokazuje niczego. Sprawdzałem ją też przez who.is - też bez rezultatu.
I stąd moje pytania, bo o jakieś tam "szpiegostwo", "zaszyte backdory" mi kompletnie nie chodzi.

Garu

Niestety jeszcze za mało ludzi ma te urządzenia. Trudno powiedzieć jak to z tym ARM teraz jest.  Na pewno jest w nich mniej rejestrów procesora, są dużo łatwiejsze do programowania od takich rozbudowanych procesorów AMD czy intela. Więc na logikę powinno być w nich mniej błędów i powinny być dużo bezpieczniejsze i prostsze do zaprogramowania. Raspberry Pi jest więcej, można więc testować to i to.

pavbaranov

#6
Ok - by nie było nieporozumień - ich Pinebook (obojętne 11,6" czy 14") traktuję jako tani zamiennik, dla niedrogiego tabletu, ale o większej funkcjonalności i tylko z tego powodu jestem nim zainteresowany. W tym kontekście i z uwagi na te potrzeby nie interesuje mnie żadna malinka (i pochodne). Ta ostatnia - być może tak, ale w zupełnie innym zakresie zastosowań, które nie są istotne w zadanym obecnie pytaniu.

Ok, jeśli nikt nic nie będzie wiedzieć o Pine64, to może o jakimś zamienniku dla ich produktów? Wiem, że Chińczycy takich armowych "notebooków" produkują od groma, ale znów - jakieś doświadczenia? I z linuksem, a nie z najczęściej tam wbudowanym Windowsem lub Androidem, chyba, że ktoś z Was zna patent na podmiankę tego na linuksa. Nie tak dawno jednak zmagaliśmy się z problemem jakiegoś Alcatela (bodaj) i polegliśmy, choć był on nawet na bodajże jakimś Intelu. Tu ograniczmy się wyłącznie do arm64.

EDIT:
Ok, jedno się wyjaśniło - firma "stojąca" za Pinebookiem to Pine Microsystems Inc. https://en.wikipedia.org/wiki/Pine_Microsystems - USA.
Jeśli chodzi o same Pinebooki to: https://github.com/torvalds/linux/commit/df35fbcfa3983c233f5fadaf8db18bfd10ac58b6 - wsparcie winno być w kernelu - z obecnie wspieranych - 5.4 i wyższych.

Garu

Jakiś czas temu czytałem o takim tanim chińskim notebooku z procesorem ARM. Co mnie w nim zaciekawiło to matryca IPS z ekranem 4K. Niestety karta graficzna jest w nim słaba, więc co można robić na takiej matrycy 4K, tylko programować lub czytać dość wyraźny tekst na stronach, pdf-ach?

MSki

#8
@pavbaranov - jeśli używasz FF, to zainstaluj sobie dodatek - "IP Address and Domain Information".
Mnie pokazuje, że ta firma jest z USA.
A o Pinebook jest wzmianka na portalu Netrunner
https://www.netrunner.com/netrunner-arm/

pavbaranov

Tak, f-ma z USA (pisałem już wyżej). Produkcja w Chinach. Kickstarter. I jakoś mocno mało mnie przekonuje. Niemniej jednak należy się przyglądać. Ceny ma raczej pozytywnie zaskakujące (np. podobna konstrukcja do ich Pinebooka, ale DIY /dostajesz w częściach i instrukcja obsługi jak to złożyć/ - 240 Euro/).

MSki


pavbaranov

#11
Taaa... I tutaj wychodzi nam jak nas cudowni, nasi, techniczni dziennikarze traktują: "Materiał pokazuje, jak Pinebook Pro radzi sobie z odtwarzaniem wideo w rozdzielczości 4K" oraz "Pinebook Pro zaoferuje 14-calowy wyświetlacz IPS o rozdzielczości Full HD". Rozdzielczość 4K to na bidę 3840 × 2160 - takiej użyty tam Mali T860 MP4 nie oferuje (przynajmniej nie znalazłem żadnego info, by mógł; fakt potrafi dać rozdzielczość >FullHD, ale nie 4K).

Inna sprawa, że bardziej - od technicznych parametrów tych urządzeń - interesują mnie kwestie związane z łatwością/trudnością zakupu, instalacji tam dowolnego linuksa dla architektury ARM, także nt. trwałości/awaryjności tych urządzeń. 30 dni gwarancji w dodatku w USA to powiedzmy sobie szerze - brak jakiejkolwiek gwarancji. Możliwość zwrotu towaru... Ciekaw jestem, czy ktokolwiek to wypróbował. Z technicznych zaś - jak się sprawuje taki ARM64 z 2GB RAM na linuksie. Przyznam, że nie mam żadnych doświadczeń.

lami07

Specyfikacja SoC napędzającego Pinebooka Pro:
http://rockchip.wikidot.com/rk3399

Demo sporządzone przez Lukasza Erecińskiego z Pine64:
https://www.youtube.com/watch?v=F-Yh8uiA2TY

CytatInna sprawa, że bardziej - od technicznych parametrów tych urządzeń - interesują mnie kwestie związane z łatwością/trudnością zakupu, instalacji tam dowolnego linuksa dla architektury ARM, także nt. trwałości/awaryjności tych urządzeń. 30 dni gwarancji w dodatku w USA to powiedzmy sobie szerze - brak jakiejkolwiek gwarancji. Możliwość zwrotu towaru... Ciekaw jestem, czy ktokolwiek to wypróbował. Z technicznych zaś - jak się sprawuje taki ARM64 z 2GB RAM na linuksie. Przyznam, że nie mam żadnych doświadczeń.
Pierwsza transza tych urządzeń dopiero niedawno trafiła w ręce nabywców. Przyjdzie jeszcze poczekać na informacje o awaryjności. Jednak jeśli chodzi o jakość wykonania i ''miodność'' pracy na takim urządzeniu to pierwsi użytkownicy, którzy podzielili sie swoimi wrażeniami na Youtube są zgodni - pinebook pro przewyższa oczekiwania.
IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

MSki

Te $199 za Pinebooka powtarzane jest jak mantra, a jest to kasa do wydania za "wielką wodą".
Wiadomo już ile będzie kosztował na terenie UE ?

pavbaranov

$199 to za Pinebook Pro nawet, bo zwykły Pinebook to $99. Niestety nic nie wiadomo. Pewnie dochodzi do tego koszt przesyłki. Rozprowadzane to jest zdaje się, że jedynie przez store.pine64.org i innej możliwości kupna tego nie ma.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum