Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Arch 2020 + cfdisk - problem ze stworzeniem partycji / oraz /home

Zaczęty przez Predator, Luty 22, 2020, 08:51:15 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Predator

Pav, wiesz dlaczego taki uparty jestem?
Chciałbym aby Arch był dla mnie czymś lepszym, nowszym aniżeli Mint. Chcę stworzyć system w którym będzie tylko to, co jest potrzebne i użytkowane. Jak wiadomo, Mint ma sporo smieci i inne gotowe distro też. Po co mi to wszystko skoro tego nie używam??
Splashe, boot animacje, motywy, dźwięki, zestawy ikon i setki inncyh dupereli. Archa jak wiadomo buduje się od podstaw i na czyściutkim systemie gdy już działa jakieś DE można łatwiej to wszystko wykopać w kosmos. Ma być bezwzględne minimum w zawartości na dysku, wtedy będę spał spokojnie. 70% zawartości np. Minta nie jest mi do zycia potrzebne i dopóki nie zatrybię (a potrwa to jeszcze z rok, dwa) z czego składa się linux i co potrzebuje do działania/pracy to zawsze będę miał syf.
No, kiedyś się tego nauczę, jeszcze pół roku temu nie wiedziałem połowy tego co już wiem i z dnia na dzień wiedza rośnie.
Mówisz, użytkować gotowe distro z instalatorem GUI i wtedy sprzątać...
Miałem w u.roku dziwne przypadki na https://linuxiarze.pl/distro-endeavour/
Po prostu dziwna była lista nawiązywanych połączeń z różnymi serwerami, Turcja, Rosja, Wietnam i masa innych krzaków, router w logach zajoba dostawał... zatem uznałem że z czasem i tak czeka mnie Arch i tak więc... nic dodac nic ująć.

pavbaranov

Oficjalna -6.1.4 - zob.: https://www.virtualbox.org/wiki/Downloads. Już Ci kiedyś pisałem, gdy utyskiwałeś na Minta, że nie możesz tam VB 7 zainstalować.

Piotr_1988

Cytat: Predator w Luty 25, 2020, 11:05:25 AM
Chcę stworzyć system w którym będzie tylko to, co jest potrzebne i użytkowane. Jak wiadomo, Mint ma sporo smieci i inne gotowe distro też. Po co mi to wszystko skoro tego nie używam??
Splashe, boot animacje, motywy, dźwięki, zestawy ikon i setki inncyh dupereli. Archa jak wiadomo buduje się od podstaw i na czyściutkim systemie gdy już działa jakieś DE można łatwiej to wszystko wykopać w kosmos. Ma być bezwzględne minimum w zawartości na dysku, wtedy będę spał spokojnie. 70% zawartości np. Minta nie jest mi do zycia potrzebne i dopóki nie zatrybię (a potrwa to jeszcze z rok, dwa) z czego składa się linux i co potrzebuje do działania/pracy to zawsze będę miał syf.
Dam Ci najlepszą radę: zainstaluj Debian GNU/Linux - czyściutki system, prosty w instalacji, stabilny, doinstalujesz sobie tylko to, czego będziesz potrzebował. Czysty Debian był moim zupełnie pierwszym Linuxem i dałem sobie radę.

Prawdę jednak powiedziawszy, SparkyLinux też nie jest bardzo przeładowany. Rozumiem, że rezygnujesz z Minta, ale dlaczego rezygnujesz z Debiana/debianowców?
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

pavbaranov

Cytat: Piotr_1988 w Luty 25, 2020, 11:56:20 AM
Dam Ci najlepszą radę: zainstaluj Debian GNU/Linux - czyściutki system, prosty w instalacji, stabilny, doinstalujesz sobie tylko to, czego będziesz potrzebował. Czysty Debian był moim zupełnie pierwszym Linuxem i dałem sobie radę.
Błagam: NIE! Jeśli ktoś już w ogóle doszedł do tego, że Archa chce postawić, to m.in. dlatego, że Debian nie jest dla niego. Nie rozwijajmy tematu dlaczego Debian nie, bo musiałbym zacząć używać słów niecenzuralnych :)

Piotr_1988

Cytat: pavbaranov w Luty 25, 2020, 04:37:05 PM
Cytat: Piotr_1988 w Luty 25, 2020, 11:56:20 AM
Dam Ci najlepszą radę: zainstaluj Debian GNU/Linux - czyściutki system, prosty w instalacji, stabilny, doinstalujesz sobie tylko to, czego będziesz potrzebował. Czysty Debian był moim zupełnie pierwszym Linuxem i dałem sobie radę.
Błagam: NIE! Jeśli ktoś już w ogóle doszedł do tego, że Archa chce postawić, to m.in. dlatego, że Debian nie jest dla niego. Nie rozwijajmy tematu dlaczego Debian nie, bo musiałbym zacząć używać słów niecenzuralnych :)
Nie rozumiem.  ??? Jeszcze niedawno sugerowałeś, że Arch nie jest dla @Predatora. Napisałem Mu, że Debian, to też źle?

To może Sabayon lub Manjaro? Prościej zainstalować niż Gentoo i Archa.
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

pavbaranov

#35
@Piotr_1988 - Zerknij na tytuł wątku i problem jaki tu jest poruszany.

PS: Na temat Debiana możemy porozmawiać w "Pogaduchy". Z tym systemem też mam/miałem sporo do czynienia.
Tak - napisałem, że Arch nie jest dla @Predator i podtrzymuję swoje zdanie, choć chłopak mi imponuje zacięciem, jakie ma w postawieniu tego systemu. Oby mu się udało. Trzymam za niego kciuki, choć postawienie Archa to dopiero początek drogi do jego bezproblemowego użytkowania.
A jeśli ktoś wiecznie narzeka na stare paczki w Mint, to na pewno też dla niego dobrą propozycją nie jest Debian.

PomPom

Polecanie Debiana komuś, kogo pieką niepotrzebne pakiety i kogo w innym wątku piekły też stare pakiety (ale tego można nie wiedzieć) - odważnie :D Jak zainstalujesz z live, to nawet dostaniesz tłuściutkie pakiety językowe w liczbie kilkuset :D
myk byle jak jako tako

Predator


Predator

Żartowałem...
Arch + Plazma.

PS. Ciekawe ile razy jeszcze w życiu zmienię zdanie  ;D

Zobacz najnowsze wiadomości na forum