Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Arch 2020 + cfdisk - problem ze stworzeniem partycji / oraz /home

Zaczęty przez Predator, Luty 22, 2020, 08:51:15 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Predator

Instalator Arch 2020.02

Nie wiem co robię źle. Najpierw próbowałem fdiskiem, nie szło mi więc odpaliłem cfdisk. Tutaj, niby ok... nie bez błędów.
Instalacja pod VirtualBoxem (na Mincie 19.3).

Internet widzi, niby jest ok.
Tworzę:

sda1 / 500M i ustawiam flagę BOOT (system plików W95 FAT32)
sda2 / 4GB / SWAP LINUX & SOLARIS
sda3 / reszta dysku 26GB i jako ext4 (Linux)

Następnie:

mount /dev/sda1 /mnt

i jest ok...
mkdir -p /mnt/boot
mount /dev/sda1 /mnt/boot
i jest ok...

ale ...

mount /dev/sda2 /mnt

daje mi wynik: occured error

i tyle w temacie, nie mogę zamontować kolejnych partycji...
albowiem ten sam OCCURED ERROR (cokolwiek to znaczy) dotyczy sda2, sda3 ... i tak dalej.

pacstrap -i /mnt base base-devel
zaczyna działać prawidłowo, pyta czy chcę system w całości ble,ble,ble... potem pyta czy pobrać 300MB a z pendrive'a dobierze resztę...
ok,ok,ok...
i zaczyna pobierać...

na koniec info:

error : cloud no extract  /mnt/usr/share
i tak dalej z różnymi katalogami, rozumiem że on po prostu nie zamontował ani roota ani home...

Co ja kunananna mać robię źle??

Predator

Przy okazji: jak na Archu odpalic Gparted?   Nie ma tej paczki w ISO.

pavbaranov

Skoro wszystkie 3: Anarchy, Zen-Installer, czy prosty i graficzny Calamares w EndeavourOS to dla Ciebie to badziewie, to w takim razie: https://wiki.archlinux.org/index.php/Installation_guide na pamięć (możesz się pomocniczo posługiwać też polską wersją) i w razie problemów odnoś się do tego tekstu, albowiem jest on jedynym wspieranym sposobem instalacji Archa. Co dokonałeś, w jaki sposób, co się nie powiodło.

Na archiso nie ma gparted. Jest fdisk.

Predator


Predator

Udało mi się zamontować partycje, wcześniej zabrakło:
Cytatmkfs.ext4 /dev/sdaX
dla artycji FILESYSTEM i HOME
ale ... nadal coś jest nie tak




PomPom

Nie ma po co robić partycji boot przy virtualboxie. Wgrasz gruba po prostu na sda. Nie możesz podpiąć swapa, bo swapa się nie podpina, a włącza poprzez swapon /dev/sda2. Czytaj oficjalną wiki, a jak jej nie chcesz czytać, to nie bierz się za to.

EDIT. Podoba mi się, że masz absolutnie w poważaniu co się wyświetla, tylko lecisz po kolei kolejne rzeczy. W takim wypadku po prostu odpuść sobie.
myk byle jak jako tako


Predator

Cytat: PomPom w Luty 22, 2020, 10:31:07 PM
Nie ma po co robić partycji boot przy virtualboxie. Wgrasz gruba po prostu na sda. Nie możesz podpiąć swapa, bo swapa się nie podpina, a włącza poprzez swapon /dev/sda2. Czytaj oficjalną wiki, a jak jej nie chcesz czytać, to nie bierz się za to.

EDIT. Podoba mi się, że masz absolutnie w poważaniu co się wyświetla, tylko lecisz po kolei kolejne rzeczy. W takim wypadku po prostu odpuść sobie.

No co wyświetla??
Ma problem z rozpakowaniem gcc-libs... i na tym koniec.

PomPom

Jak ma problem, to nie wpisujesz kolejne komendy (ludzie nie widzieli, ale był skrin całego ekranu i po kolei wpisywane komendy z olaniem tego, że nawet nie działały).

Wywal tę wirtualkę i zrób nową.
W cfdisk zrób dwie partycje - root i swap.
Daj root jako bootowalną.
mkfs.ext4 /dev/sda1
swapon /dev/sda2
mount /dev/sda1 /mnt
pacstrap /mnt base base-devel linux linux-firmware
I czytaj dalej wiki.
myk byle jak jako tako

pavbaranov

1. Pokazuj kontekst.
2. Biorąc pod uwagę, że - jak wynika z wcześniejszych Twoich wpisów - nie zrażasz się, że coś nie zostało przeprowadzone prawidłowo, a przechodzisz do następnego etapu, to zaiste trudno będzie Ci pomóc.

Szczerze, to nie wiem czemu mają służyć Twoje obecne ćwiczenia. Próbie przejścia instalacji Archa wg podręcznika (a wówczas jednak zdecydowanie lepiej jest stawiać to na docelowym już nośniku, a nie na VB, bo potem i tak popełnisz błędy), czy próbie zobaczenia jak po instalacji działa Arch (a wówczas lepiej, szybciej i sprawniej jest skorzystać choćby z Arco, EndeavourOS, czy nawet zainstalować Archa via Anarchy bądź Zen).
W ogóle musisz sobie odpowiedzieć, czy z uwagi na Twoje doświadczenie jesteś w grupie docelowej użytkowników Archa, który jest systemem dla co najmniej średnio zaawansowanych użytkowników linuksa. I to "co najmniej średnio zaawansowany" jest kluczem nie tylko do instalacji, ale również i późniejszego poprawnego jego używania. Jeśli nie, to znów będziemy słyszeć, że Arch to badziewie. Jeśli nie jesteś w tej grupie, a chcesz mieć rolling release z jakiegoś powodu (choć samo w sobie rolling raczej nie jest dla linuksowego newbie) to są inne dystrybucje jak choćby OpenSUSE Tumbleweed, by wziąć pierwszy z brzegu, bardziej znany przykład. I nie bierz to jako przywary do siebie. Po prostu z kilkuletniego doświadczenia w używaniu Archa mogę tylko potwierdzić to założenie i znany mi jest wyłącznie jeden wyjątek, który był absolutnym newbie, nie znał angielskiego, miał problemy ze wzrokiem (jeśli pamiętam), a i tak udało się mu zainstalować Archa (a w zasadzie to jakąś pochodną) i to zdalnie i jest - chyba - zadowolonym jego użytkownikiem, skoro od lat nie zgłasza z nim problemów. To jednak wyjątek potwierdzający regułę.

Predator

Po prostu jest to wszystko bardzo dziwne. Po prostu jakoś nie chce u mnie działać. Nie wiem co powiedzieć.
Kolega wyżej zapodał krótkie instrukcje, postawiłem nową maszynę, odpaliłem instalator Archa i lecę do CFDISK.
CFDISK pyta czy stworzyć partycje BIOS-DOS czy GPT.
Jeśli wybiorę BIOS-DOS to następnie na liście TYPU PARTYCJI nie mam LINUX-ROOT!
Gdy wyniorę GPT to na liście znajdę LINUX-ROOT ale nie ma możliwości oznaczenia partycji jako rozruchowej (BOOT), gdy wrócę do BIOS-DOS to ... opcja oznaczenia partycji flagą rozruchową już jest.


PomPom

Daj BIOS i wybierz tam coś, co przypomina ext4, chociaż i tak to nie ma chyba znaczenia, bo i tak mkfs ją sformatuje odpowiednio. Root to po prostu rola i punkt montowania, a nie jakiś typ partycji.
myk byle jak jako tako

Predator

No zrobiłem tak, instalator ruszył ale teraz ... pobiera paczki i przy wszystkich pokazuje
Cytatcloud not open /usr/var/cache
i tak dalej

Dzisiaj daję już na luz. Idę na żonę  :P

pavbaranov

Prawdopodobnie został wykonany któryś z wcześniejszych punktów nieprawidłowo (pacstrap?).

Aby instalacja Archa wg podręcznika się udała, to każdy z punktów musi zostać na 100% prawidłowo przeprowadzony.

LinGruby

@Predator
https://pastebin.pl/view/cfba99a4

najbardziej aktualne zobacz czy wszystko jest tak jak robisz  ;)
środowisko graficzne i sterowniki grafiki wedle uznania wybierasz...
( ͡° ͜ʖ ͡°)  Linux User #592024 System:  spectrwm  Kernel: cachyos-bore-lto
Desktop: twm info: polybar Wm: spectrwm 3.4.1  Dm: lightdm  Distro: CachyOS

Zobacz najnowsze wiadomości na forum