Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Debian a KDE

Zaczęty przez pavbaranov, Luty 16, 2020, 06:33:36 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

pavbaranov

Czy ktoś bardziej obeznany w temacie mógłby mi wytłumaczyć w jakim celu Debian nadal upiera się, by dostarczać KDE? Przecież to jest kompletne robienie sobie ze wszystkich jaj. Oferując to oprogramowanie (tj. Qt5, KF5, Plasma, także aplikacje), z czego w Stable wszystko już dawno utraciło jakiekolwiek wsparcie w KDE, a sami w Debianie tego wsparcia nie są w stanie zaoferować nie tylko, że narażają swoich użytkowników na to, że znikąd nie mogą liczyć na jakąkolwiek pomoc, ale jeszcze ci użytkownicy zarzucają np. bugs.kde.org raportując błędy z oprogramowania, które straciło nawet ponad rok temu jakiekolwiek z ich strony wsparcie.
Dla mnie totalny brak szacunku dla wszystkich. Jeśli KDE nie jest dostosowane do ich cyklu wydawniczego, nie chcą paczkować nowych wersji, to rozsądek i ów szacunek dla innych wymagałby chyba rezygnacji z KDE.

PomPom

Bo Debian jest ideologiczną dystrybucją, której założeniem jest uniwersalność. Debian MUSI mieć KDE, bo to jedno z głównych środowisk i nikogo nie obchodzi, jak ta implementacja będzie wyglądać.
myk byle jak jako tako

MSki

@pavbaranov - ale te pytania i uwagi powinieneś raczej kierować do deweloperów  KDE.
Nie twierdzę, że nie masz racji, ale...
Ja sobie wczoraj zainstalowałem testinga z Cinnamonem i jak mi coś zacznie szwankować, to postawię inny system, gdyż laptop którego używam jest po to, abym sobie "poużywał i uwentualnie porzucił" ;)

PomPom

Deweloperzy KDE chyba wolą Debiana nie widzieć bliżej, niż z odległości Ubuntu :D Implementacja KDE w Debianie to już sprawa Debiana i jego modelu wydawniczego.
myk byle jak jako tako

pavbaranov

@MSki - Nie rozumiem, dlaczego mam pytać się kogoś, kto robi dobrą robotę, dlaczego w jakiejś dystrybucji robią robotę złą.
@PomPom - Na Ubuntu akurat KDE chodzi i wielu deweloperów używa tej wersji, tylko w... wersji KDE Neon.

MSki

Cytat: pavbaranov w Luty 16, 2020, 08:20:32 PM
@MSki - Nie rozumiem, dlaczego mam pytać się kogoś, kto robi dobrą robotę, dlaczego w jakiejś dystrybucji robią robotę złą.
Czy jesteś Użytkownikiem Debiana z KDE ?

pavbaranov

@MSki - Obecnie nie. Jakie ma to znaczenie dla odpowiedzi na zadane pytanie?

MSki

#7
@pavbaranov - zasadnicze, jak będziesz używał, to wtedy komentuj i wybrzydzaj.
Po to jest między innymi i to Forum, aby pomagać w rozwiązywaniu różnych problemów, bo to, kto jaką dystrybucję sobie zainstaluje, jest jego prywatną sprawą.
Nie bądźmy "mesjaszami" we własnej sprawie, promując jedną dystrybucję, inną zaś "opluwając".

Portal Distrowatch.com co prawda nie jest wyznacznikiem ilości użytkowników danej dystrybucji, a jedynie pobrań. Należy jednak sądzić, że ilość pobrań danego OSa, z racji zainteresowania nim, będzie choćby w 50% realizowany w formie instalacji.
A jak wiemy, czynników decydujących o popularności danej dystrybucji jest wiele i nie zawsze jakieś jej wady przeważają na niekorzyść jej instalowania.
Bo czyż jest dystrybucja pozbawiona jakichkolwiek wad ?  ;)

pavbaranov

#8
@MSki - Jesteśmy w dziale pogaduchy. Jeśli jednak już o prywatach, to:
- Debiana z KDE używałem prawdopodobnie dłużej niż Ty wszystkich dystrybucji w ogóle,
- raczej nie możesz mi zarzucić, że nie staram się innym pomóc; robię to od lat, ba zacząłem właśnie wówczas, gdy miałem Debiana.
Gwoli ścisłości, do distrowatch ani nie jest "wyznacznikiem ilości użytkowników", ani "wyznacznikiem ilości pobrań" danej dystrybucji, a jedynie ilości zgłoszenia się na tę stronę komputera, który przedstawia się jako korzystający z określonego systemu. Stąd m.in. jest podatny na boty, co wykorzystało kiedyś Manjaro dla promocji swego systemu.
Nikomu też nie narzucam żadnej dystrybucji. Po prostu zadałem pytanie i to w odpowiednim dziale. Jak na razie raczej nie udzieliłeś na nie odpowiedzi, bowiem o co się mam pytać w KDE - dlaczego tam nie wspierają wersji, które są w Debianie? Otóż znam na to pytanie odpowiedź. I to nie moją, a właśnie twórców KDE (i nie dotyczyła ona Debiana, a po prostu starszych wersji oprogramowania). Ze swojej strony zatem zadanie wypełniłem.
Nigdzie też nie zarzuciłem Debianowi wad - czytasz co chcesz. Zadam pytanie zatem być może w sposób bardziej dosadny: skoro model wydawniczy Debiana jest sprzeczny z modelem wydawniczym KDE, to w jakim celu jest paczkowane w Debianie KDE i dostarczane jego (i nie tylko, bo problem dotyczy wszystkich dystrybucji pochodnych, które bezpośrednio korzystają z repozytoriów Debiana) stare wersje? Oprócz przyczyn "ideologicznych", o których wspomniał @PomPom - jaki to ma sens i cel?
Wbrew pozorom konsekwencje działania Debiana w tym zakresie odbijają się na użytkownikach KDE (a takim m.in. ja jestem), albowiem użytkownicy tak Debiana, jak i jego forków, przy braku wsparcia w swoich dystrybucjach (w Debianie w odpowiedzi na zgłoszenie błędu bardzo często usłyszysz, że to nie jest błąd po ich stronie), kierują swoje pretensje na bugs.kde.org, zabierając w ten sposób deweloperom KDE czas, który poświęcić mogliby bardziej produktywnie na rozwiązywanie problemów we wspieranym oprogramowaniu zamiast analizować zgłoszenia, które miały znaczenie powiedzmy rok temu.
Pytanie zatem pozostaje otwarte i czekam na odpowiedź (lekko skłaniając się do stanowiska wyrażonego przez @PomPom, choć to nie jest wytłumaczenie).
Aha i gwoli zrozumienia: jestem po prostu ciekaw jaki tego typu działanie, jak w Debianie z KDE, ma racjonalny sens, a nie próbuję postponować Debiana.

MSki

@pavbaranov - "- raczej nie możesz mi zarzucić, że nie staram się innym pomóc; robię to od lat, ba zacząłem właśnie wówczas, gdy miałem Debiana." Nigdy Ci takiego zarzutu nie stawiałam, a wręcz chwaliłem za bezinteresowną pomoc i wiele porad.. staraj się czytać moje wpisy ze zrozumieniem.

"Nikomu też nie narzucam żadnej dystrybucji. Po prostu zadałem pytanie i to w odpowiednim dziale. Jak na razie raczej nie udzieliłeś na nie odpowiedzi, bowiem o co się mam pytać w KDE - dlaczego tam nie wspierają wersji, które są w Debianie? Otóż znam na to pytanie odpowiedź." - napisałem wyraźnie - "@pavbaranov - ale te pytania i uwagi powinieneś raczej kierować do deweloperów  KDE." i ok, skoro znasz odpowiedzi, a jest Ci nadal źle, to kieruj uwagi do deweloperów Debiana KDE. Może sprawisz, że będzie to najlepszy system na świecie ;)
Ale skoro twierdzisz, że - "...kierują swoje pretensje na bugs.kde.org, zabierając w ten sposób deweloperom KDE czas, który poświęcić mogliby bardziej produktywnie na rozwiązywanie problemów we wspieranym oprogramowaniu zamiast analizować zgłoszenia, które miały znaczenie powiedzmy rok temu." - to przestań się umartwiać i używaj systemu jaki wybrałeś.

pavbaranov

@MSki - Dalej nie rozumiesz. Ja po prostu chcę poznać argumenty, które przemawiają za Debianem z KDE (starym, bądź bardzo starym). Tylko tyle i wyłącznie.
Nie umartwiam się używając dystrybucji, której używam. Dlatego ją wybrałem. To nie jest wątek o używaniu przeze mnie konkretnej dystrybucji. Niemniej jednak, także na moją dystrybucję, wpływ ma to, że Debian ma stare KDE.

MSki

Cytat: pavbaranov w Luty 17, 2020, 10:45:22 AM
@MSki - Dalej nie rozumiesz. Ja po prostu chcę poznać argumenty, które przemawiają za Debianem z KDE (starym, bądź bardzo starym). Tylko tyle i wyłącznie.
Nie umartwiam się używając dystrybucji, której używam. Dlatego ją wybrałem. To nie jest wątek o używaniu przeze mnie konkretnej dystrybucji. Niemniej jednak, także na moją dystrybucję, wpływ ma to, że Debian ma stare KDE.
Ale na Archu KDE działa bez problemów ?

pavbaranov

@MSki - Tu nie chodzi o to, czy na Archu KDE działa bez problemów. Nie o tym ta dyskusja. Zaspokajając Twoją ciekawość - tak. Wybór Archa przeze mnie był m.in. podyktowany tym, by KDE na danej dystrybucji jak najlepiej działało, miało dobre wsparcie itd.

MSki

Cytat: pavbaranov w Luty 17, 2020, 11:25:47 AM
@MSki - Tu nie chodzi o to, czy na Archu KDE działa bez problemów. Nie o tym ta dyskusja. Zaspokajając Twoją ciekawość - tak. Wybór Archa przeze mnie był m.in. podyktowany tym, by KDE na danej dystrybucji jak najlepiej działało, miało dobre wsparcie itd.
Ok, skoro jest tak jak piszesz, to teraz dopiero zaspokój moją ciekawość, gdyż napisałeś, że
Cytat: pavbaranov w Luty 17, 2020, 10:45:22 AM
.. Niemniej jednak, także na moją dystrybucję, wpływ ma to, że Debian ma stare KDE.
jak to możliwe ?

pavbaranov

To już napisałem. Ale skoro chcesz w inny sposób, to proszę bardzo:
1. Debian oferuje stare i niewspierane przez KDE wersje oprogramowania. To samo z Qt5. Dotyczy to niemal każdej jego gałęzi (choć bywa, że się jakoś w czasie zgrają).
2. Debian nie prowadzi własnego wsparcia dla naprawiania błędów dostrzeżonych w tym oprogramowaniu - odsyła do KDE (czyli na bugs.kde.org).
3. Od długiego czasu deweloperzy KDE są bardzo "wsłuchani w głos" użytkowników. Sygnalizowane błędy są przez nich przeglądane, na ich czytanie, przeglądanie, analizę tracą czas. Pół biedy jeśli od razu widać wersję oprogramowania, albo ktoś się pochwali, że ma Debiana. Gorzej, gdy tych informacji nie ma, bądź trzeba ustalić czym dana dystrybucja jest (i że w konsekwencji to Debian pod maską).
4. W ten sposób, zamiast swój czas poświęcić na rozwiązywanie istotnych problemów, we wspieranym przez siebie oprogramowaniu, deweloperzy KDE tracą niepotrzebnie czas.
5. Ze względu na poprzednie punkty - fakt, że Debian ma stare KDE wpływa na jego rozwój.
Pomijam już inne kwestie, jak z uwagi właśnie na Debiana obniżanie wymogów pewnych zależności i w ten sposób spowalnianie procesu unowocześniania KDE (bo trzeba zachować kompatybilność np. z KF5, czy Qt5 w jakiejś starej wersji, co można byłoby spokojnie wyrzucić, najczęściej w ten sposób usprawniając nie tylko same produkty KDE, ale także sam proces ich tworzenia).
Wróćmy jednak do podstawowego pytania, a nie didaskaliów, na które próbujesz mnie zwieść.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum