Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

i7-8550U / Intel UHD620 oraz Radeon 530 - będą jakieś problemy w Linuxie?

Zaczęty przez Predator, Luty 14, 2020, 10:45:45 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Predator

Jestem chwilę przed odbiorem laptopa z prockiem i7-8550U i musze poradzić się. Rozumiem że problemów w linuxie raczej nie będzie, co?
Pytam albowiem pierwszy raz nabywam sprzęt z dedykowaną grafiką, nie wiem jak zachowa się ten radeon 530 pod Archem i Mintem.

pavbaranov

Radeon 530 to 3 GCN3. W przypadku Archa - jak najnowszy kernel (tj. 5.4 lub 5.5) oraz xf86-video-amdgpu; pewnie trzeba będzie odpowiednio jeszcze lepiej skonfigurować. O takich bzdurkach jak mesa czy akceleracja sprzętowa nie będę się wypowiadać, bo od tego wiki jest.
Intel 8 generacji nie powinien stworzyć problemów. Dość dobrym pomysłem w przypadku Intela jest sięgnięcie po kernel linux-clear (obecnie dostępna jest wersja 5.5.3).
Dlaczego wspominam o jak najnowszym kernelu (choć niekiedy bywają jakieś regresje itp., ale zawsze jest jeszcze 5.4.x LTS), bo AMD dość sporo kodu dosyła do kernel.org i niekiedy te "partie" kodu są dzielone na wydania.
Raczej na Archu nie polecam natomiast sięgnięcia po amdgpu-pro, chyba, że jest to bezwzględnie komuś potrzebne (raczej nie Tobie). Nie, by nie można było tego zainstalować, ale jest to dość głęboka ingerencja w system i bywa, że trzeba mieć sporo wiedzy, by po takiej zmianie system można było ogarnąć (trzeba niekiedy wiedzieć, co trzeba przebudowywać itp.).
Jeśli ktoś potrzebuje amdgpu-pro, to sensowniej postawić tę dystrybucję, którą oficjalnie AMD w przypadku tego sterownika wspiera.
W przypadku Minta - nie wypowiadam się.

Predator

Dzięki za info, tymczasem faktycznie trzeba poczytać. Na Linuxie chodzi mi przede wszystkim o to, aby nie zobaczyc po instalacji systemu rozdzielczości 1024x768 bez możliwości przełącznia i tak dalej. Potrzebuję grafiki tylko do tego, aby normalnie odtwarzała mi filmy HEVC265 4K, normalnie renderowała obraz i grafikę w przeglądarkach i nic innego. Nie miałem jeszcze sprzętu z dedykowaną na linuxie więc nie wiem jak to się zachowuje podczas choćby instalacji systemu. Nie będę ukrywał że zacznę od Minta, zastanawiam się jaką grafikę przy instalacji Mint wybierze, poleci z intelUHD czy ATI albo .. może namiesza i nie będzie mógł się zdecydować?
W windows z panelu sterowania grafiką najczęściej jest tak że podstawową kartą jest IntelUHD a ATI możemy załączać z profili (przypisana pod konkretne oprogramowanie) lub sama z automatu załączy się gdy system (UEFI) uzna że jest wymagana.
Tłumaczę to na przykładzie kiedyś posiadanego jakiegoś Della Inspiron 3xxx który miał i7 i dedykowaną ATI. Dla mnie wtedy była to katastrofa albowiem w profilach nie dało się przypisać np. ATI pod Photoshopa ... masakra to była. Nie bawiłem się wtedy jednak linuxem i nie wiem jak to wyjdzie.

Przy okazji głupie pytanie: w UEFI jest gdzieś opcja wyłaczenia na stałe dedykowanej i na jazdę tylko na intelUHD??
Załatwiłoby to problem.

pavbaranov

Z tego co wiem, to każdy sterownik GPU w linuksie jest obecnie w stanie odtworzyć wszystkie wspierane przez dane GPU rozdzielczości. Jeśli zatem po instalacji będziesz miał niższą niż możliwa, to oznacza to wyłącznie, że automatyka Xów źle zadziałała i trzeba jej "ręcznie" pomóc.
I tu drobna uwaga, bowiem nie zwróciłem uwagi na to, a Ty tego nie zaznaczyłeś, że ten laptop może być tzw. układem hybrydowym. I tu można powiedzieć wyłącznie tyle: zacznie się jazda :) Sprawdziłbym zatem po pierwsze, czy GPU w i7 jest tu zablokowane, czy też nie. W tym drugim przypadku ewidentnie zacząłbym szukać informacji o tego typu układach hybrydowych (tj. Intel + AMD), bowiem o ile Intel+NVidia jest już dość dobrze okiełznany, to Intel+AMD (zwłaszcza z w miarę współczesnym GCN) to stosunkowo nowa rzecz. Innymi słowy: wpisać nawet konkretny model laptopa, dopisać do tego linux i sprawdzić co tam piszą o obsłudze takiego sprzętu. O ile wiem, to układy Intel+AMD były (lub są) stosowane w niektórych komputerach Apple'a. Jeśli tak, to może tam coś znajdziesz.
W przypadku Archa istnieje baza danych wspieranego sprzętu na wiki. W przypadku Minta też masz taką bazę, a nadto możesz się posiłkować bazą z Ubuntu. Po prostu sprawdź.

I drobna uwaga: nie ATI, a AMDGPU. Sterownik ATI nie obsłuży karty o architekturze "wyższej" niż GCN2, a 530 - z tego co udało mi się ustalić - to jest GCN3.

Przy okazji dodatkowego pytania - przez przypadek nie wiesz skąd możemy wiedzieć jak jest to zrealizowane w jakimś laptopie, którego nawet nazwy nie podałeś? Inna sprawa, to jeśli to jest grafika hybrydowa, to nawet nie musisz niczego wyłączać, albowiem pracując w "normalnym" trybie zawsze pracujesz na APU, a dopiero z niego przełączasz się na dedykowaną. Wyłączenie jej? Cóż... zawsze można, ale czy warto płacić za coś, czego nie będzie się używać? Nie moje to jednak pieniądze.
Okazuje się również, że wyłączenie dyskretnej, w niektórych przypadkach powoduje zawieszenie się systemu i preferowane jest jej wyłączanie dopiero po starcie Xów (co dają np. niektóre menedżery logowania).

Technologia, która "stoi" za hybrydowymi układami w przypadku Intel+AMD nazywa się PRIME i pod taką nazwą możesz też szukać informacji.

PS1: Na wiki Archa oczywiście masz opisane o układach hybrydowych i od tego zacząłbym lekturę. Przy czym - zdecyduj się, albowiem w innych swoich postach piszesz, że nie masz Archa. Będziesz tu stawiać Archa, czy jakąś pochodną? Informacje z wiki Archa jakkolwiek mogą być właściwe - w pewnym zakresie - niemalże dla każdej dystrybucji, to jednak należałoby zacząć od informacji dla danej dystrybucji. I by nie było niedopowiedzeń: Arch Linux nie oznacza każdej jego dystrybucji pochodnej i chcąc mieć jakiekolwiek info, to taką dystrybucję musisz podać nam, a samemu rozpocząć szukanie od niej. Kilka spośród nich w istocie jest w 100% kompatybilna z Archem, ale nie każdej to dotyczy.

lami07

Sam posiadam dość leciwego laptopa z układem hybrydowym (intel 2 generacji i radeon 6500 bodajże, skleroza się kłania). Jeśli chodzi o moje prywatne doświadczenia odnośnie pracy takiej konstelacji na linux to nie mogę narzekać. Tak jak wspominał pavbaranov, wszystko pracuje domyślnie na intelowskiej integrze. Chcąc uruchomić daną aplikację na dedykowanym radeonie korzystam z prefixu DRI_PRIME=1.
IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

pavbaranov

Teraz to nawet (w Archu/AUR) są tego typu rzeczy jak np. prime-switcher.

EDIT:
Predator - Spróbuj sobie sprawdzić: http://linux-hardware.org/

Predator

Córce oddałem (to znaczy sama wyrwała) sprzęcior więc już nie siedzę na i7-8550u. Mam jeszcze dwie córki zatem dzisiaj przywlokłem z marketu prawdziwego budżetowca z Athlonem 300U. W innym wątku o Athlonie i linuxie namazałem jak to działa. Od dziś siedzę na 300U, nawet spoko jest i przynajmniej z gwarancją że pod moim dachem nikt nie chce nic bez znaczka IntelInside. Nareszcie będę miał laptopa  ;D
PS. A internet z benchmarkami jak zwykle świruje, ten Athlon 300U to tak na NORMALNE oko spokojnie można wpakować na pułkę z Intelami 7 gen. i to z serii i5 minimum.

PS.2 W Mint 19.3 (testowo) na dysku M.2 PCIe to nawet splash nie wyrabia wystartować  ;D  znika logo Lenovo i od razu są ikony z pulpitem...

zenbo77

doskonale znam to uczucie, szok jakosciowy po wymianie dysku. mrugniesz, i system gotowy.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum