Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Debian LXDE błędne hasło root

Zaczęty przez Soldier13, Listopad 01, 2013, 03:26:55 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Soldier13

Witam

Mam problem właśniej zainstalowałem Debiana LXDE

Działa świetnie, jednak szybko się zorientowałem że nie działa moje hasło root które ustawiałem przy instalacji, mało tego, zapisałem sobie je.

próbowałem już każdą kombinacje, i nic.

Długość znaków się zgadza, wiem, bo sprawdzałem na screenie który robiłem podczas instalacji-dokumentacji. Pewnie jakaś literówka ze względu na to że nigdy nie patrze na klawiature jak pisze- takie niedobre przyzwyczajenie.



próowałem skorzystać z poradnika http://linuxiarze.pl/hasla_linux/#linux-haslo-root-inne

z punktu 1.4



włączyłem płytkę LiveCD linux SLAX



ale jak włącze fdisk -l

to wyskakuje mi że mam tylko 3 partycje

lecz do żadnej nie mogę wjeśc przez polecenie cd

mogę wejść do dev ale nie mogę już do sda1 ani sda2 ani sda3



u mnie to plik a nie folder, więc nie mogę w to sda wejść i utworzyć mkdir /media/sid_temp



co mam zrobić żeby odzyskać hasło? albo zmienić? albo wejśc jakoś do tej partycji i zrobić to zgodnie z poradnikiem?



próbowałem przez mc ale też nie mogę wejść na to sda



pomocy...

Soldier13

#1
co mam zrobić żeby odzyskać hasło? albo zmienić? albo wejśc jakoś do tej partycji i zrobić to zgodnie z poradnikiem?



próbowałem przez mc ale też nie mogę wejść na to sda



pomocy...

pavroo

#2
Uruchom dowolny system Live, np. Knoppix, Aptosid, Siduction, Sparky, etc.

Zamontuj partycję główną Debiana, np. w katalogu /mnt (jako root):

Code:

sudo mount /dev/sda1 /mnt


Zamiast "/dev/sda1" wpisz właściwy numer Twojej partycji głównej.

Następnie zmień hasło admina w Debianie:

Code:

chroot /mnt passwd


To wszystko, reset kompa - uruchomienie z dysku twardego.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

Soldier13

#3
Pobieram Knoppixa, zobaczymy, bo jakoś tym SLAX live się nie dało :(


Soldier13

#4
dziękuje pavroo :) jesteś wielki!



p.s. Jest tu jakiś przycisk pomógł ? bo nie widze, a chciałbym wcisnąć za pomoc...

pavroo

#5
Mamy taki przycisk...

Nazywa się "Przekaż darowiznę" :)
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

Zobacz najnowsze wiadomości na forum