Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Acer Aspire 7 i7-9750H/16GB/512 mint i ubuntu nie widzą SSD

Zaczęty przez Actonik, Styczeń 31, 2020, 10:51:40 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Actonik

Na nowiutkim czystym laptopie chciałem mieć wyłącznie Linux.
Niestety, po przejściu pierwszego progu z USB (konsola instalatora wyświetla się już jak docelowy ekran biurka - mint), dalsza instalacja utyka na problemie niedostępności dysku SSD (jedynego). Widzę wyłącznie pendrive startowy. I koniec. Pendrive mogę podzielić na partycje, lecz innego dysku nie widać.
Trudno mi zgadnąć czy to problem z dystrybucją, czy kwestie sprzętowe. Testowałem już kilka porad znalezionych w necie (z ustawieniami w BIOS itd.) - nieskutecznie.
Co ciekawe, po kilku nieudanych próbach z linuksem, Windows 10 postawiłem natychmiast i bez problemu. Też z USB.
Próba zainstalowania linuksa równolegle obok Win - bezskuteczna.
Zmiana ustawień Win, według porad w necie - do niczego nie doprowadziła, to znaczy kolejne próby instalacji linuksa utykają na dysku SSD, którego po prostu nie widać.
Partycje zrobiłem na poziomie Windows, GParted uruchomione z poziomu Win wciąż nie widzi dysku.
Virtual Box (nie ważne czy to mint, czy ubuntu z Microsoft Store) działa beznadziejnie - wyświetla okno 800x600 bez możliwości zmiany rozdzielczości. Windowsa nie chcę wcale, to rozwiązanie testowe, tymczasowe.

Może ktoś miał podobne doświadczenia i zna rozwiązanie?

Jeżeli pytanie należy zadać w innym wątku (np. sprzętowym, instalacyjnym), to oczywiście przeniosę.

Acer Aspire 7 A715-74G (info z BIOS v1.23)

Procesor Intel Core i7-9750H (6 rdzeni, od 2.60 GHz do 4.50 GHz, 12 MB cache)
Chipset Intel HM370
Pamięć RAM 16 GB (SO-DIMM DDR4, 2666MHz)
Maksymalna obsługiwana ilość pamięci RAM 32 GB
Liczba gniazd pamięci (ogółem / wolne) 2/0
Dysk SSD M.2 PCIe 512 GB Micron_2200_MTFDHBA512TCK 191722978C4E
SATA Mode: RST Premium with Optane
Miejsce na dodatkowy wewnętrzny dysk SATA
Możliwość montażu dysku SATA (elementy montażowe w zestawie - sanki)
Miejsce na dodatkowy wewnętrzny dysk M.2 PCIe/SATA
Możliwość montażu dodatkowego dysku M.2 PCIe/SATA (elementy montażowe w zestawie)
Karta graficzna NVIDIA GeForce GTX 1650
Intel UHD Graphics 630
Pamięć karty graficznej 4096 MB GDDR5 (pamięć własna)

Przychodzą mi do głowy następujące rozwiązania:
a) dokupić HDD i na tym dysku zainstalować Linuxa
b) laptop skonfigurowany jest wyłącznie pod Windows (???), więc nie znajdę dystrybucji, która rozwiąże problem sprzętowy
c) należy przeprowadzić proces instalacji w sposób niestandardowy (poza środowiskiem graficznym instalatora?)
d) istnieje dystrybucja, o której nie wiem, radząca sobie z tego typu problemami.

Na eksperckie pytania dodatkowe, chętnie odpowiem. Proszę tylko o uwzględnienie, że jestem początkujący i potrzebuję czytelnego ukierunkowania, czasem wskazówki skąd czerpać informację lub dane.

pavbaranov

Spróbuj jakiegoś nowszego wydania linuksa, z nowszym kernelem. Być może problem polega na tym, że ów SSD w Acerze nie ma jeszcze wsparcia (firmware) w Mint. Do wyboru masz ostatnią Fedorę, OpenSUSE Tumbleweed, rodzinę Ubuntu 19.10 lub nawet testowe ISO 20.04, nie wiem jaki kernel ma Sparky w ISO, bo w repozytorium jest nawet 5.5 i kilka innych. Sprawdź, czy z poziomu liveusb widać dysk.

Actonik

Dziękuję,
to znaczy, że powinienem dalej testować dystrybucje? Tak zrobię.
Nie rozumiem tylko, w jaki sposób sprawdzić dysk z poziomu liveusb? Chodzi  diagnostykę za pomocą programu na pendrivie?

pavbaranov

Tak, nie poprzestawaj na jednej. Zdarza się, że jakaś dystrybucja z jakimś hardware ma problem, a inna nie. Jeśli się nie mylę, to Twój komputer jest względnie nowy, oparty o stosunkowo nowe komponenty. Najnowszy Mint to i tak dystrybucja, której podstawowe bebechy pochodzą sprzed dwu lat. Spróbuj po prostu nowszej, ot, choćby te, które wskazałem.
Jak "sprawdzić" dysk? Może się źle wyraziłem. Obecnie masz sytuację, gdzie system nie widzi Ci SSD. Zatem po uruchomieniu z liveiso po prostu sprawdź np. w jakimś menedżerze plików, czy w tej dystrybucji w ogóle jest widziany dysk. Możesz też wejść do konsoli i np. wydać polecenie: fdisk -l (mogą być potrzebne uprawnienia root, a wówczas poprzedź to przez sudo). Jeśli dysk będzie widziany, to powinieneś otrzymać coś gdzie zobaczysz "Dysk /dev/sda: coś tam" (ogólnie ważne to /dev/sda); oprócz /dev/sda winno być jeszcze /dev/sdb (albo sdc), ale to winien być napęd, z którego uruchomiłeś linuksa.

Actonik


Actonik

Trochę kazałem czekać.
Spośród testowanych Mint, Ubuntu, Kali, Solus, bez problemu wystartowała Fedora. Oczywiście dopiero po zamontowaniu dodatkowego dysku SSD, tyle że na złączu przeznaczonym dla HDD. Oryginalnego (na M2) system wciąż nie widzi.
Ogólnie Fedora 31 spisuje się nieźle. Najwięcej trudności przy instalacji sprawił Thunderbird - ostatecznie zainstalowałem system jeszcze raz. Aktualizacje automatyczne są przydatne, bo zdarzają się różne błędy w oprogramowaniu.
Z dziwnych i niewygodnych rzeczy: podpięty projektor (w pracy podłączam się do kilku: NEC, Acer, InFocus, itd.) jest co prawda wykrywany - korzystam z przejściówki HDMI/VCA, jednak obraz zamiera na starcie. Widać wyłącznie ruch kursora na zamrożonym ekranie z pierwszym wyświetlonym obrazem. Sterowników w repozytorium brak.
Jeżeli warto dodać więcej szczegółów, proszę o pytania lub wskazówki.

pavbaranov

Prawdopodobnie będziesz musiał zainstalować narzędzie pn. hw-probe. Potem wpisz w konsoli:
sudo hw-probe -all -upload i przejdź pod link, który Ci się pojawi. Zobaczysz co i w jakim stopniu w Twoim komputerze jest obsługiwane ogólnie w linuksie (niekoniecznie przez Fedorę). Podziel się linkiem.

ActonikZobacz najnowsze wiadomości na forum