Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Dysk usb, zawiesza komputer, ale nie System operacyjny

Zaczęty przez karas220288, Luty 27, 2020, 02:38:48 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

karas220288

Witam. Posiadam dysk przenośny 500 gb od kilku dobrych lat. Używam go na kilku komputerach dekoderze konsoli, ogólnie nigdy nie miałem z nim problemów z związku z powyższym powodów takiego a nie innego zachowania się tego jednego konkretnego Pc szukajmy w maszynie, nie w dysku.
Felery Pc to fuitsu esprimo q5030.
Kupiony pod iptv i kodi. Problemy zaczęły się od próby bootowania instalatora libreelec z tego że dysku usb. Pc nie reagował, zawieszał się przed wejściem do boot menu ( wogole nawet do biosu nie idzie wejść gdy ten dysk jest podłączony). Zbotowalem z innego dysku usb, żadnych problemów.
Z ciekawości uf "felerny" dysk podłączyłem na tym  fuitsu esprimo q5030 już na włączonym systemie libreelec, działa prawidłowo.
Ktoś powie że problem z bootowaniem, źle przygotowany dysk usb.
Po 1 tym samym programem ten sam system, inny dysk usb działa właściwie
Po 2 felerny dysk na innych pc bootuje bez problemów.
Po 3 felerny dysk usb bez partycji bootowalnej podłączony do  fuitsu esprimo q5030 także uniemożliwia uruchomienie Tego PC, lecz po podłączeniu na pracującym systemie operacyjnym, działa właściwie.
Chyba dość dokładnie opisałem problem. Liczę na jakieś konkretne odpowiedzi.

pavbaranov

Dwa pierwsze pomysły:
1. Spróbuj innego kabla USB.
2. Zerknij w BIOS.

karas220288

Próbowałem kable. A w biosie co szukać, aha jak podłącze dysk we włączonym biosie to go wykrywa, lecz zawieszał pc( kliknięcie klawiaturą ma kilkunasto sekundowe opóźnienia)

pavbaranov

Wygląda raczej na jakiś problem hardware'owo/biosowy. Nie znam się na tym na tyle, by Ci cokolwiek poradzić sensownego, a z domysłami mocno źle się wychodzi. Mogę tylko podpowiedzieć - spróbuj poszukać rozwiązania tego problemu w kontekście konkretnego biosu, który masz (łącznie z wersją).

karas220288


Predator

A nie jest tak że w usb brakuje prądu?
Ja zaczął bym od podłączenia dysku przez interface sata>usb ale... z zewnętrznhyhm zasilaniem i sprawdził czy oby wtedy będzie ok.
W moim starym lenovo gdy wepnę dysk hdd 500GB Hgst (z interface'm sata usb3.0 itek) w port usb to ... od ręki reszta podłączonych urządzeń do innych portów od razu jest martwa (mysz, klawa). Bardzo często też dzieje mi się tak gdy wepnę modem E3371 w usb 2.0, po prostu te 500mA to za mało jak i teoretyczne 900mA dla dysków HDD. Niby na etykietach piszą że dysk bierze 500-700mA ale ... specs sobie a życie sobie.

Podepnij ten dysk w jakiś HUB z zasilaniem zewnętrznym a potem w USB... lub wmontuj go w obudowę dysku z zasilaczem... i wtedy sprawdź czy hula.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum