Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Opinie OpenSuse Tumbleweed - użytkowanie normalne

Zaczęty przez sovtware, Styczeń 19, 2020, 09:51:18 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

sovtware

Witam jestem posiadaczem laptopa :



i od dwóch tygodni mam system opensuse Tumbleweed

Jestem mile zaskoczony płynnością i działaniem

używam środowiska graficznego KDE początki trudne zgadza się szczególnie wtedy gdy wszystko chodzi wolno a laptop potrafił wyłączać się nawet przez minutę jak nie dłużnej

poszukałem u Wujka Google jak KDE przyspieszyć i co można zrobić by być zadowolonym
oczywiście moja pierwsza reakcja mając 4 gb ram dokupiłem sobie kolejne 4 gb i nic to nie pomagało więc zrobiłem tak jak jest tutaj opisane

https://www.dobreprogramy.pl/jmmzon/Konfiguracja-KDE-do-wygodnej-pracy,51979.html

i pomogło laptop natychmiast się uruchamia ponownie wyłącza się od razu po kliknięciu wyłącza bez chwili zastanowienia się chodzi płynniej i szybciej po wyłączeniu wszystkich efektów pulpitu

więc KDE u mnie zostaje i ma duży pozytyw i jednak wcale nie obciąża laptopa mojego jak to na niektórych forach jest od razu po uruchomieniu mam 489 mb ram użyte z chrome i jedną stroną youtube  i libreoffice writer 1.815 gb ram użyte i działa szybko

tyle ram mi je przy tym co teraz



zastanawia mnie tylko jedna rzecz dlaczego Firefox jest oryginalnie instalowany mimo ze więcej ram je od Google chrome lecz i tak muszę mieć dwie przeglądarki jedną używam do instalowania programów a na drugiej pracuję chyba że można to jakoś ustawić to będę wdzięczny zaraz Wam pokażę o co chodzi

chce sobie zainstalować np: kodeki audio

Google chrome





to mi wyskakuje

Firefox





jest dobrze

dlatego mam dwie przeglądarki jak ktoś wie jak to można ustawić by w Google chrome to działało  proszę opisać będę wdzięczny

aktualizacje mi się robią i nic się nie dzieje złego wszystkie programy które potrzebuje i chce mieć działają


choć  GsmartControl po ostatniej aktualizacji systemu uruchamia mi się dopiero na koncie root lecz to wcale mi nie przeszkadza

zmieniłem sobie menu programów które według mnie jest ładniejsze i też szybsze



myślę że to wszystko z mojej opinii jestem zadowolony i faktycznie system lepszy od Ubuntu jak i od Debiana podoba mi się ten program





Ma takie same opcje jak synaptic który nie jest rozwijany już od lat a nawet i więcej
synaptic potrawił przy odświeżaniu pakietów błędy pokazać cache czy coś podobnego

Moim ulubionym środowiskiem był gnome 2 lecz od kąd go nie ma  Xfce wiem gnome jest Mate deskop ale worków nie lubię
Xfce się psuje szczególnie gdy już nie ma xfburn ani alarm-clock-applet podstawowe programy tego środowiska z tąd zainstalowałem KDE

Najwięcej konfiguracji ma to środowisko i zbliżone  z wyglądu do WIndowsa

ok nie marudzę już mam nadzieję i wierzę ze na OpenSuse pozostanę już i będzie bez problemowe z dłuższym czasie

Jak ktoś wie jak można jeszcze lub inaczej  przyspieszyć lub powiększyć KDE piszcie pozdrawiam sovtware

pavbaranov

Weź tylko pod uwagę, że porady, dotyczące KDE, do których się stosowałeś są dla... KDE4, a Ty masz Plasma 5.
Przy Twoim sprzęcie (a mam podobny, choć system inny), Plasma 5 zachowuje się nad wyraz poprawnie i na pewno jest jednym z bardziej responsywnych środowisk, a używam jej zarówno z włączonym baloo, jak i akonadi, a także z pewnymi efektami.
MATE w sumie trudno nawet za fork uznawać, to po prostu kontynuacja GNOME 2 tworzona przez inny (lub częściowo inny) zespół deweloperów. Jak ktoś lubi wygląd/układ GNOME 2, to nawet w GNOME 3 taki można bez problemu uzyskać, albowiem jest on oferowany jako jeden z 2, czy 3, które są tam zawsze dostępne.

PomPom

Plasma jest łaskawa dla RAMu. Na Archu i Kubuntu nie miałem z tym problemu żadnego, mimo 4GB RAM. MATE jest w OpenSUSE, tylko pewnie ma wsparcie umowne i lepiej siedzieć na Plasmie lub GNOME.

Firefox jest domyślnie, bo to już standard, że jak jest domyślnie przeglądarka, to Firefox. No i jest open-source, a Chrome nie jest.
myk byle jak jako tako

sovtware

Może czasem się zatnie nie wiem dlaczego lecz jak chodzi płynnie do i fakt szybko zostawiłem sobie wszystkie efekty  pulpitu itp: tak jak radziliście i piszecie ze powinno mi chodzić  to co zmieniłem to tylko sesje pulpitu :



po za tym co wyżej napisałem żadnych problemów nie ma  :)

więc działam na OpenSuse Tumbleweed pulpit Kde plazma

w razie jakiś problemów będę pisał na naszym forum

pavbaranov

#4
Plasma lubi się przyciąć (raczej nie zaciąć), gdy plasmashell zostanie "ściśnięta" przez inne aplikacje. Dość częstym powodem jest np. używanie przeglądarek internetowych z otwartymi bardzo wieloma kartami z treściami multimedialnymi. W zasadzie należy chwilę poczekać, wyłączyć przeglądarkę (jeśli się da, niekiedy to potrwa) i zresetować Plasmę (można to zrobić nawet bez wychodzenia ze środowiska).
Drugi powód przycinania się Plasmy to efekt użycia wadliwego zestawu ikon i/lub tematu Plazmy.
Przy stosunkowo małej ilości RAM (tak mniej więcej do 4GB) rozsądnie jest też utrzymać toolkitowy puryzm, czyli ograniczyć do minimum stosowanie aplikacji, które są zbudowane np. na Gtk zwłaszcza, w sytuacji, gdy istnieją zamienniki budowane na Qt5/KF5. Przykładowo całkiem dobrą przeglądarką dla KDE jest Falkon, a można również skorzystać z Otter-Browser. Ich używanie zwykle powoduje mniejsze zużycie zasobów niż korzystanie w KDE z np. Chromium, czy Firefox. Osobiście od dawna używam Falkona (wcześniej Qupzilli). Firefox mam, albowiem z jakiejś przyczyny nie wszystkie strony, z których korzystam otwierają mi się prawidłowo w silniku opartym o qt5-webengine (czyli Blink). 

Zobacz najnowsze wiadomości na forum