Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Stabilny linuks z najnowszymi paczkami

Zaczęty przez chmielu, Styczeń 16, 2020, 03:51:09 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

chmielu

Cześć, jestem programistą i potrzebuje stabilnego, dobrze wyglądającego linuksa z najnowszymi paczkami. Przetestowałem już wiele dystrybucji i z wiekszością zawsze miałem jakiś problem. Najbardziej odpowiadało mi Elementary OS i wszystko było dobrze, jednak co jakiś czas freezował mi się system. Próbowałem wiele różnych kerneli, a na najnowszych z jakiegoś powodu nic nie chciało działać. Na angielskich forach wyczytałem, że jest to wina zarządzenia energii w moim procesorze (AMD Ryzen 2500U), którego za cholerę nie idzie wyłączyć, bo mam strasznie okrojony BIOS. Z tego też powodu odpuściłem sobie Elementary OS i mój wybór padł na Manjaro. Tu z kolei system nie chciał mi KOMPLETNIE działać. Opaliłem go i po minucie stawał w miejscu. Następnie wybrałem Kubuntu. Wszystko działa świetnie, dostosowałem sobie wygląd pod mój gust, zainstalowałem najnowszy kernel, ale oczywiście coś musiało być nie tak. Nie działa mi hibernacja laptopa, a w dodatku jest problem z obsługą kilku monitorów. Hibernacji nie idzie naprawić, a gdy odłącze laptopa od monitorów to muszę na nowo uruchamiać system bo wszystko się sypie. W dodatku denerwuje mnie ustawianie panelu co każde uruchomienie, bo nie zapisuje mi się położenie widgetów. Testowałem oprócz tych dystrybucji jeszcze Ubuntu i Archa na wirtualnej maszynie. Ubuntu nie odpowiada mi przez jego wygląd, a przede wszystkim przez GNOME, którego nienawidzę. W Archu znowu więcej musiałbym się zajmować samym system niż właściwą pracą. Potrzebuje czegoś co dobrze wygląda, chodzi stabilnie, dobrze współpracuje z laptopem i wieloma monitorami, nie ma problemu z obsługą najnowszych kerneli jak Elementary OS i posiada dużą ilość programów, które można łatwo doinstalować. Nie chce znowu wracać do Windowsa tylko dlatego, że każdej dystrybucji coś brakuje.
Dodam jeszcze może swoją specyfikacje:

Huawei Matebook D14
AMD Ryzen 5 2500U
Radeon Vega 8
8 GB DDR4
256 GB SSD

Monitory:
LG 27UD59-W 4K podłączony przez złącze HDMI w laptopie
HP w2007v podłączony przez stację dokującą na USB C

pavbaranov

Zacznijmy od końca: w Archu musisz czas spędzić przy jego "poukładaniu", chyba, że użyjesz jakiegoś instalatora (najsensowniej chyba Anarchy). Potem już obsługa mniej lub bardziej bezproblemowa. W każdym bądź razie ja mam z nim mniej problemów niż z wszystkimi innymi, które w życiu miałem, a było ich sporo. Tyle, że w tym przypadku nie ma "dobrze wyglądający", albowiem za wygląd odpowiada określone DE, a Arch jest DE agnostic. Jakie DE zainstalujesz, takie będziesz miał. Na pewno nowe paczki będziesz miał. Zdecydowanie nowsze od wszystkich dystrybucji, o których wspomniałeś.
Nowe paczki - zainteresuj się np. OpenSUSE Tumbleweed, OpenSUSE Leap (tu jednak paczki starsze), Fedora (ma też inne swoje - jak to tu mawiają SPINy, nie tylko GNOME), Sabayon...
Cała reszta problemów, z jakimi się spotkałeś to kwestia konfiguracji.
Może wpierw wybierz sobie jakieś DE, które Ci pasuje i wówczas postaramy się znaleźć pod niego coś.
Pod Twój AMD raczej kernel w minimalnej wersji 4.19.

chmielu

#2
Najbardziej do gustu przypadł mi Pantheon a potem KDE. Jeśli chodzi o Archa to spodobał mi się właśnie jego zamysł, ale trochę odstraszała mnie jego konfiguracja. Nie jestem jakimś nowicjuszem jeśli chodzi o linuksa, ale nie mogę też siebie nazwać osobą zaawansowaną. Co do tego kernela, aż taki problem jest z obsługą nowszych na procesorach AMD? Z czego rezygnuję wybierając LTS?

zorin

Ja programuję w Pythonie i Elixir i dobrze mi się pracuje na dystrybucji Zorin, używam też na laptopie drugiej dystrybucji Solus i też wszystko poprawnie działa od IDE po kompilatory.

pavbaranov

Ostatnie LTSy to 5.4 i 4.19. Z czego rezygnujesz? Z poprawnego, czy poprawniejszego wsparcia w kernelu dla AMD i Vegi (to drugie przede wszystkim), gdy używasz kernela starszego niż 4.18. W niektórych przypadkach w ogóle się to nie uruchomi.
Oczekiwania Twoje są lekko sprzeczne. Pantheon to Elementary, które oparte jest o Ubuntu LTS, czyli wersję 18.04 - blisko sprzed dwu lat. I takie też paczki głównie będziesz tam mieć, jeśli chodzi o aplikacje. Pytanie czy potrzebne Ci nowsze.
Arch - spróbuj zainstalować go przez Anarchy Linux. Prosto i czasu sporo zaoszczędzisz. Jak przypadnie - to jest można go używać. Po kilkunastu latach używania, to najdłużej goszcząca dystrybucja u mnie, ale nikogo do niej nie namawiam.

chmielu

Masz rację, co do Pantheona. Wybiorę Archa i zainstaluję sobie KDE. Dzięki za pomoc

pavbaranov

Pamiętaj tylko, że to kompletnie inaczej chodzi od wszelkich dystrybucji wydawniczych. TIP: pacman nie wspiera tzw. częściowej aktualizacji (i masz to m.in. wytłumaczone u mnie na blogu; mam nadzieję, że czytelnie).

ciubaka

Nowym, dobrze działającym na wypasionych (bo na staruchach się wiesza) komputerach jest fedora, która jest naprawdę nie za trudna w obsłudze , ma dowolne środowisko do wyboru i w ogóle jest niezła. Jak już się człowiek przegryzie przez paczki rpm (co nie jest takie straszne jak na początku się wydaje być), to już potem z górki. Ma zwolenników nawet na tym portalu :-)

pavbaranov

Jeśli podoba Ci się Pantheon i zdecydujesz się na Archa, to zamiast budować paczki z AUR masz z nimi dodatkowe repozytorium https://wiki.archlinux.org/index.php/Pantheon#Unofficial_repository. Nie mam jednak żadnej wiedzy, czy te paczki (cały Pantheon, bo nie chodzi mi o te z repozytorium) nie powodują jakichś problemów z zależnościami dla innych aplikacji opartych o Gtk. Pantheon jest raczej mocno "konserwatywnie" budowany (czyt. na starych wersjach zależności) podczas, gdy wszelkie aplikacje, wersje Gtk w Archu będą już sporo nowsze od tych sprzed blisko 2 lat. Musisz sam wypróbować.
Jeśli jednak za pantheonem przemawia wygląd a la MacOS, a na drugim miejscu masz KDE, to jest sporo czy to tematów w store.kde.org dla Plasmy, czy też dla Kvantum lub LatteDock (oba trzeba dodatkowo zainstalować), które taki wygląd starają się stworzyć.

chmielu

Zainstalowałem Archa z KDE i problemy te same co z Kubuntu. Po jednym dniu użytkownika doszedłem do wniosku, że jednak wybiorę GNOME. W tym momencie reinstaluje system (tak wiem, że nie jest to konieczne do zmiany DE). Potestuje sobie jeszcze Fedorę i wybiorę to co mi przypadnie bardziej do gustu.

pavbaranov

Jeśli chodzi o KDE, to proponuję załóż konkretny wątek, wskaż problem - pomogę.

ciubaka

#11
Zaś jeśli chodzi o Gnome, to w Twoim przypadku Fedora byłaby jak najbardziej wskazanym wyborem. To ich sztandarowe środowisko, a system dużo nowszy niż Ubuntu. Czy lepszy - kwestia uznania. Dla mnie nie.
No i gdybyś się upierał na wygląd Maca/Elementary, to Deepin też jest ładny. Ale to też nie zbytnio nowoczesny system.

Predator

Testuję Fedorę 31 od jakiegoś czasu i przyznam że, zabawa jest całkiem inna aniżeli na Ubuntu. Osobiście nie znam się na fedorce aż tak bardzo ale gdybym już miał polecić coś odmiennego od Archa/Gentoo to byłaby to Fedora (chodzi o polecenie userom zaawansowanym).

Piotr_1988

Cytat: Predator w Luty 13, 2020, 11:33:46 AM
Testuję Fedorę 31 od jakiegoś czasu i przyznam że, zabawa jest całkiem inna aniżeli na Ubuntu. Osobiście nie znam się na fedorce aż tak bardzo ale gdybym już miał polecić coś odmiennego od Archa/Gentoo to byłaby to Fedora (chodzi o polecenie userom zaawansowanym).
Myślę, że userom zaawansowanym to akurat niczego nie musisz polecać - sami znają.  ;D
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

LinGruby

osobiście mogę powiedzieć że dla mnie Arch Linux jest stabilny i ma nowe paczki
( trafiają się czasami cyrki ale to po części z winy użytkownika, a czasami dev'a wydającego paczki acz z zasady jest to szybko naprawiane po zgłoszeniu ;)  )
a co do prostoty samej w sobie Arch jest jak dla mnie 100% prostszy niż wszystkich Debian-pochodne distr... 

Linux jest na tyle stabilny jak jego administrator ;)


( ͡° ͜ʖ ͡°)  Linux User #592024 System:  spectrwm  Kernel: cachyos-bore-lto
Desktop: twm info: polybar Wm: spectrwm 3.4.1  Dm: lightdm  Distro: CachyOS

Zobacz najnowsze wiadomości na forum