Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Odzyskiwanie utraconych danych.

Zaczęty przez MSki, Styczeń 16, 2020, 02:29:59 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

MSki

Poszukuję, a myślę że mi w tym pomożecie, programu graficznego do odzyskania (chociaż) części danych z zewnętrznego dysku twardego. Usunąłem całą zawartość dysku przez nieuwagę, formatując go.
System na jakim obecnie pracuję, to MX-19 i z uwagi na to, że bardzo słabo poruszam się w komendach Terminala, wskazany byłby raczej program posiadający nakładkę graficzną.
Przeszukiwałem internet, ale gro programów do odzyskiwania danych pracuje pod Windowsem, a te linuksowe są zazwyczaj obsługiwane z linii komend.

ciubaka

Wiem że nie o to prosisz, ale jednak i tak napiszę.
Bo wiem jak to boli, bo parę lat temu skasowałem pena ze zdjęciami syna w kabinie pilotów samolotu.
I różne rzeczy robiłem i do różnych miejsc chodziłem.
Generalnie stestowałem chyba wszystko, poza odzyskiwaniem danych za grube tysiące złotych.
I tak - tani odzyskiwacze nic nie odzyskali.
Na koniec wgrałem sobie program Recuva, przy pomocy którego odzyskałem większość zdjęć.
Nie wiem, jak byłoby w przypadku innych danych, nie pamiętam już.
Ale zdjęcia odzyskałem, samodzielnie, za zero złotych.
Program w wersji trial jest darmowy, podobnie i równie udane  trzy inne produkty firmy Piriform (CCleaner, Speccy, Deflaggler).
Jest to oprogramowanie na Windows.
Jak się przełamiesz to spróbuj.
Jak nie to poczekaj, aż się przełamiesz.
Najważniejsze - nic nie rób z zawartością dysku, nie wgraj tam absolutnie nic, nawet jednego bita.
Twoje dane tam nadal są, jedynie  mają przenumerowane nazewnictwo.
Całe to odzyskiwanie utraconych danych ze sprawnych dysków polega na znalezieniu ścieżki dostępu do tego przenumerowania.
Dlatego właśnie nie wolno tam już nic, ale to nic nadpisywać.
Bo to bardzo utrudnia odzysk danych.
Jednym z najprostszych sposobów skutecznego wykasowania danych z dysku jest kilkukrotne go nadpisanie czym innym w całości.
Na przykład filmami, na przykład trzykrotne.
I wtedy już nikt z tego dysku dawnych danych nie odzyska.
Pozdrawiam.

MSki

Jest Recuva Free
https://www.ccleaner.com/recuva/download
i choć jest ograniczona do jednej funkcji - Zaawansowane odzyskiwanie plików - to i tak się chyba opłaca skorzystać z tego programu.
Ja się M$ nie "brzydzę" ;)  ale myślałem, że na Linuksa też znajdę podobny program.
Dziękuję za info.
Pozdrawiam.

pavbaranov

Szybko: na linuksa, program free, to w zasadzie tandem photorec/testdisk (jeśli photorec nie jest wydzielony, to dostarcza go ta druga paczka). Drugi służy głównie do "odbudowy" partycji, pierwszy do samych plików. Programy są semigraficzne, a w zasadzie to nawet tekstowe. Jeśli chodzi o coś z GUI to odpowiedź jest prosta - prawdopodobnie nadal nie ma takiego darmowego, a nawet użytecznego w trial, narzędzia.
Z darmowych:
R-Linux - ale w zasadzie wyłącznie dla extX - innych FS nie obsługuje (GUI)
Autopsy Forensic Browser (GUI), ale nie wiem, czy to się nada, nigdy nie używałem i nie wiem, czy to tylko diagnozuje, czy też jest w stanie cokolwiek odzyskać
Z płatnych:
R-Studio - $79 - (GUI) - to już ma więcej FS do wyboru od R-Linux
Ogólnie: polecam narzędzia dla Windows, zwłaszcza, gdy dysk nie był formatowany na jakiś FS linuksowy.

MSki

Dziękuję za wszelkie próby Waszej pomocy.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum