Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

ANTIX 19 problem z internetem

Zaczęty przez Sew, Styczeń 16, 2020, 12:34:05 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Fibogacci

#15
Cytat: Sew w Styczeń 19, 2020, 06:43:00 PM
Witam ponownie,
Udało mi się uruchomić tego MX chociaż na pierwszy rzut oka wydawałsię dosyć dostępny jak dla mnie, to dla sprzętu był zbyt ciężki. Ponownie wróciłem do Puppy i udało mi się nawiązać połączenie wifi przez Freesbe jednak uruchomienie internetu zaczęło się duże przycinanie systemu. Czy z tym sprzętem nic nie zrobi?

MX Linux 19 czyli ten najnowszy z Xfce 4.14 będzie dla Twojego sprzętu za ciężki - w tych ustawieniach, jakie masz domyślne od razu po przygotowaniu Live USB (zakładam, że użyłeś wersji 32 bit systemu MX).

Masz do wyboru albo zainstalować go i następnie zainstalować menedżer okien Fluxbox lub IceWM (ten drugi to taki, jaki występuje w antiX domyślnie, zużycie RAM podobne jak w z fluxboksem, a z zainstalowanym w MX kernelem od antiX 4.9.193 zużycie RAM na start to 112 MB) - po zainstalowaniu trzeba się wylogować, w prawym górnym rogu wybrać menedżera okien/środowisko do którego chcesz się zalogować, i zalogować ponownie.

Ewentualnie możesz zainstalować starszą wersję MX Linux np. 18.3. To, że jest starsza, nie oznacza, że jest gorsza. Ale w tym przypadku lepiej nie będzie. Lepiej skorzystać z Fluxbox lub IceWM. Teraz piszę z MX z IceWM, chodzi na moim ASUSie nawet lepiej/szybciej niż Fluxbox.

Ja na moim głównym komputerze cały czas używam i pozostawiam MX 18.3, bo wszystko mi działa. Przy słabszym sprzęcie może się okazać, że starsza wersja będzie działać szybciej, ponieważ tam jest środowisko graficzne Xfce 4.12.

Wsparcie dla MX 18.3 pozostaje do 2022 roku.

Tak jak pisałem, możesz spróbować też w antiX uruchomić Wifi poprzez wpisanie w terminalu/konsoli:

$ sudo modprobe b43

być może tam jest tak samo zablokowany sterownik Broadcom jak w MX.

Wtedy miałbyś połączenie bezprzewodowe i Internet i mógłbyś normalnie używać antiX.

Czy próbowałeś użyć tego polecenia w terminalu?

ciubaka

#16
Zrobi. Tylko musisz przeczytać ze zrozumieniem to co było powyżej. To nie mx i puppy zamulają ci komputer. To nadmiar otwieranych naraz aplikacji. Sam napisałeś, że zawiesza się po uruchomieniu internetu. Na tym sprzęcie praktycznie możesz robić jedną - dwie rzeczy jednocześnie. I jedno - dwa okna w tej samej chwili mieć otwarte w lekkiej przeglądarce, nie w firefox (spróbuj slimjet). Na nic więcej się nie nastawiaj, niezależnie od systemu operacyjnego, który zainstalujesz. A jeśli o to chodzi - skoro jesteś początkujący, to wróć do mx w wersji fluxbox, puppy jest specyficzny, wszystko ma inaczej, a wsparcie niepolskojęzyczne raczej. W zakładce mx-antix tego forum kolega Fibo łopatologicznie opisał, jak skonfigurować, aby system nie żarł więcej niż 150 mb ramu. Więc posłuchaj dobrej rady tego dobrego człowieka i ciesz się posiadanym starociem, nie oczekując że z liczydeł zrobisz kalkulator. Jeżeli zaś masz jeszcze siły, nerwy i wolny czas, to przetestuj sobie knoppixa lub porteus lxde. A jak bardzo chcesz puppy, to lxpup. Ograniczenia używania aplikacji i przeglądarek - te same. Ale mx dobrze skonfigurowany i rozsądnie używany - jeszcze pozwoli używać tej zabawki w sposób najprostszy.
EDIT: nie zauważyłem, że Fibo już napisał ponownie co zrobić :-)

Sew

Witam, zdaję sobie sprawę że jestem raptusem, jednak gdy zauważyłem że po otwarciu jednej zakładki w jednej aplikacji system tak przycinał, że przypomniałem sobie stare dobre czasy gdy u kolegi na Atari ładowaliśmy gry mieliśmy wystarczająco dużo czasu aby zrobić kanapki. Natomiast uruchomienie MX powodowało przywieszenie kompa na dobrych parę minut co spowodowało umnie załamkę. Ale oczywiście jeszcze raz spróbuje podejść do tematu przy użyciu fluboxa, chociaż odpalając powyżej wymienione dystrybucje miałem wrażenie że to nie jest wina ram a procesora który w chwilach podwieszenia systemu pracował na 100 procent.
Pozdrawiam
Seweryn

Fibogacci

Cytat: Sew w Styczeń 20, 2020, 09:35:49 PM
Witam, zdaję sobie sprawę że jestem raptusem, jednak gdy zauważyłem że po otwarciu jednej zakładki w jednej aplikacji system tak przycinał, że przypomniałem sobie stare dobre czasy gdy u kolegi na Atari ładowaliśmy gry mieliśmy wystarczająco dużo czasu aby zrobić kanapki. Natomiast uruchomienie MX powodowało przywieszenie kompa na dobrych parę minut co spowodowało umnie załamkę. Ale oczywiście jeszcze raz spróbuje podejść do tematu przy użyciu fluboxa, chociaż odpalając powyżej wymienione dystrybucje miałem wrażenie że to nie jest wina ram a procesora który w chwilach podwieszenia systemu pracował na 100 procent.
Pozdrawiam
Seweryn

Jeżeli chcesz się uczyć i dopiero zaczynasz z Linuksem, to być może aż tak słaby sprzęt nie jest dobrym pomysłem. Ja bym sobie być może poradził, ale już się takimi starociami bawię jakiś czas etc. Lepiej gdybyś miał do dyspozycji chociaż 1 GB.

Na super niskich ustawieniach pewne rzeczy da się zrobić, pewnych nie, ale do wszystkiego przy starym sprzęcie trzeba mieć cierpliwość i upór.

Ja wszystkie moje nazwijmy je efekty na starociach uzyskiwałem przy MX 16, MX 17 i MX 18.

MX 19 najnowszy odrobinę podniósł poprzeczkę, przynajmniej w domyślnych ustawieniach. Można dużo zrobić, ale trzeba wiedzieć co zrobić.

W dalszym ciągu nie napisałeś czy próbowałeś uruchomić Internet na antiX tym poleceniem w terminalu, o którym pisałem.

Bo gdyby się udało, antiX powinien chodzić znośnie i wtedy ten wątek trochę na wyrost kontynuujemy.

Tak jak tu już w wątku było parę razy podawane, możesz próbować też inne lekkie dystrybucje, bo może lepiej się sprawdzą.

Ja w ostatnich latach z innymi lekkimi nie mam doświadczeń, dlatego nie wiem jak działają, mi się udawało na słabeuszach z antiX i MX, więc dlatego je polecam zazwyczaj.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum