Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

[ROZWIAZANY]Pamac, przeglądanie repozytorium i osierocone paczki

Zaczęty przez Piejanto, Styczeń 15, 2020, 07:58:07 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

LinGruby

@robson75
pak-git to tak jakby piaskownica np: coś może być w pak-git ale nie koniecznie może trafić do pak bo po testach dana funkcja może wylecieć bo coś tam...  ;)

odkąd przeszedłem tylko na pak to zawsze korzystam z pak-git i zawsze mogę w czymś pomóc ;)
nie pamiętam kiedy korzystałem stricte z pacman   :D
( ͡° ͜ʖ ͡°)  Linux User #592024 System:  spectrwm  Kernel: cachyos-bore-lto
Desktop: twm info: polybar Wm: spectrwm 3.4.1  Dm: lightdm  Distro: CachyOS

robson75

Zróbcie jak chcecie, w sumie od sprawdzania sierot mam pamac-a.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Piejanto

robson75
Wiedziałem, że coś schrzanię

Uruchomiłem Midnight Commandera i wszedłem do /etc/pacman.conf z klawisza [F4]
Porównałem Twój pacman.conf z moim. Różniły się tylko wpisem

[chaotic-aur]
Server = http://lonewolf-builder.duckdns.org/$repo/x86_64
Server = http://chaotic.bangl.de/$repo/x86_64
Server = https://repo.kitsuna.net/x86_64


Ponieważ nie dawało mi się wkleić Twojego pacman.conf'a, to dopisałem u mnie ten powyższy fragmencik
Następnie wpisałem kolejno :
sudo pacman-key --keyserver keys.mozilla.org -r 3056513887B78AEB
sudo pacman-key --lsign-key 3056513887B78AEB


Wszystko szło dobrze aż dodałem:

sudo pacman -Syy

I wtedy:

[xxxxxxxxxxxxx jan]# sudo pacman -Syy
:: Synchronizowanie baz danych z pakietami...
core                  133,3 KiB  1825 KiB/s 00:00 [######################] 100%
extra                1643,0 KiB  8,02 MiB/s 00:00 [######################] 100%
community               4,8 MiB  5,71 MiB/s 00:01 [######################] 100%
multilib              161,7 KiB  11,3 MiB/s 00:00 [######################] 100%
błąd:  nie udało się pobrać pliku 'chaotic-aur.db' z lonewolf-builder.duckdns.org : The requested URL returned error: 404
chaotic-aur           855,2 KiB  2,98 MiB/s 00:00 [######################] 100%
[xxxxxxxxxxxxx jan]#


Wcześniej dostałem informację, że wpis [sudo pacman -Syy] może się dla mnie źle skończyć, ale zignorowałem.
Pamac pokazuje mi że mam jakieś aktualizacje. Zrobię aktualizacje i spróbuję jeszcze raz z ostatnim wpisem

Jeśli Pamac jest bezpieczny w usuwaniu osieroconychm to moze powinienem użyć po prostu Pamaca?


robson75

U mnie nie ma problemu
sudo pacman -Syy
[sudo] hasło użytkownika robson:
:: Synchronizowanie baz danych z pakietami...
core                  133,3 KiB   169 KiB/s 00:01 [----------------------] 100%
extra                1643,0 KiB   129 KiB/s 00:13 [----------------------] 100%
community               4,8 MiB   121 KiB/s 00:40 [----------------------] 100%
chaotic-aur           855,2 KiB   109 KiB/s 00:08 [----------------------] 100%
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Piejanto

Zmieniłem tytuł bo zawiera więcej wątków.


robson75
NIe chce iść. Zrobiłem aktualizację, uaktualniłem mirrory zrobiłem restart i:

[xxxxxxxxxx]$ sudo pacman -Syy
[sudo] hasło użytkownika jan:
:: Synchronizowanie baz danych z pakietami...
core                  133,3 KiB   408 KiB/s 00:00 [######################] 100%
extra                1642,5 KiB   526 KiB/s 00:03 [######################] 100%
community               4,8 MiB   548 KiB/s 00:09 [######################] 100%
multilib              161,7 KiB  3,43 MiB/s 00:00 [######################] 100%
błąd:  nie udało się pobrać pliku 'chaotic-aur.db' z lonewolf-builder.duckdns.org : The requested URL returned error: 404
chaotic-aur           858,1 KiB  2,79 MiB/s 00:00 [######################] 100%
[xxxxxxxxxx]$


Co może oznaczać:  "The requested URL returned error: 404"?

I dlaczego później mówi, że "chaotic-aur           858,1 KiB  2,79 MiB/s 00:00 [######################] 100%"

Wygląda tak jakby jednak pobrał [chaotic-aur] a nie udało mu się pobrać [chaotic-aur.db]





pavbaranov

Janek - jest dobra zasada: jeden wątek = jeden problem, który w nim poruszamy. To wszak ma służyć nie Tobie (wyłącznie), ale też innym użytkownikom.
To o co dopytujesz, czyli "The requested URL returned error: 404" oznacza, że pod adresem, który wskazujesz jako miejsce, gdzie winno (Twoim zdaniem) znajdować się repozytorium, jego nie ma. Innymi słowy - wadliwie wskazane repozytorium w pliku pacman.conf, albo - również bywa - czasowa awaria takiego repozytorium, lub też jego wyłączenie (zlikwidowanie). To ostatnie nie ma miejsca, albowiem chaotic-aur działa prawidłowo również i u mnie. Istnieje możliwość, że coś wadliwie przepisałeś. Otwórz tę stronę, otwórz sobie /etc/pacman.conf w jakimś edytorze, zaznacz tu i przekopiuj do swojego. Musisz mieć uprawnienia root (nie wiem, czego używasz - tu zależy od sposobu.
Potem musisz zrobić (bo resztę, jak klucze, już masz dodane):
pacman -Sy

robson75

Można też za#ować ten serwer, i repo chaotic-aur będzie również działało
[chaotic-aur]
#Server = http://lonewolf-builder.duckdns.org/$repo/x86_64
Server = http://chaotic.bangl.de/$repo/x86_64
Server = https://repo.kitsuna.net/x86_64
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Piejanto

#37
pavbaranov
Poprawię się z tym jednym wątkiem.
Używam Midnight Commandera. Tyle, że jakoś nie udaje mi się wkopiować tego co byłoby najlepiej wkopiować. Wszystko zrobiłem z uprawnieniami root'a.
Sprawdzam ten wpis i sprawdzam i nie widzę pomyłki we wpisie.
Będę jeszcze próbował z netbookiem.
Dzięki

!!!!!!!!!!!!!!!!!! JEST ! Znalazłem błąd we wpisie. Poprawiłem. Jest OK

  Dzięki



pavbaranov

Janek, nie mc, ale - jakikolwiek edytor tekstu: nano, kwrite, gedit... co tam masz.

Piejanto

LinGruby

Dzięki za link
[https://wiki.archlinux.org/index.php/Pacman/Rosetta]

To chyba bardzo dobra podpowiedź na zapytanie "jak nie Pamac, to co?"
W moim przypadku "jak przreglądać repozytorium bez Pamaca", najprzydatniejszy byłby rozdział pt.: "ZAPYTANIE O LISTY PAKIETÓW"
Piszę "byłby", bo jako nieprofesjonalista, mam problem z zapamiętywaniem składni poleceń nie tylko Pacmana.
Dlatego zdecydowałem się na powrót do Pamaca, ale o Rosetcie z pewnpoącią nie zapomnę.
Sporządzam sobie "podręcznik dla wiecznie początkujących" i ten link już tam wkleiłem
Dzięki

pavbaranov

Jeśli chodzi Ci o przeglądanie listy pakietów, to polecam pkgbrowser. Obecnie jest w AUR, a zatem:
pak -Sa pkgbrowser
A potem ustawiaj do woli.
Później jak coś chcesz zainstalować:
1. dla repozytoriów:
pak -S paczka
2. dla AUR:
pak -Sa paczka
3. dla POLAUR
pak -P repo/paczka
Jeśli już kompletnie nie jesteś w stanie spamiętać "pak -S/Sa/P" itp. to możesz sobie zrobić tzw. aliasy i np. pod słowo: "instaluj" podpiąć polecenie "pak -S", pod "instaluj-z-aur" podpiąć "pak -Sa" itd. itp. Oczywiście owe "słowa" są przykładowe, bo można sobie to dowolnie (no prawie) kształtować. Jeśli temat interesuje: załóż wątek z pytaniem o aliasy.

Piejanto

pavbaranow

"Janek, nie mc, ale - jakikolwiek edytor tekstu: nano, kwrite, gedit... co tam masz."

Mam "Mousepada". Ale docieranie do /etc/pacman.conf  bez pomocy mc, w moim przypadku, jest dość problematyczne.
Po prostum grzebanie w różnych [.conf]-ach mnie nieco paraliżuje bo boję się, że coś schrzanię i wszystko mi padnie.
Najlepszy dowód, że gapiłem się na wpisane dwa razy x86  .[../x86/x86_64]
i nie wpadło mi to od razu w ślipia, i jak głupek musiałem Wam zawracać tym głowę.
Jednak trzeba przyznać, że chyba coraz pewniej się czuję po tych wszystkich peregrynacjach.
Jak pomyślę, że zaczynałem od Mandrake 6.0 , to mi się wierzyć nie chce, że sobie dawałem radę. Wtedy właściwie wszystko trzeba było robić ręcznie, a później się ustabilizowało i pozapominałem i się zestarzałemm, spierniczałem i teraz odkrywam wszystko na nowo, jako emeryt umysłowy.
Arch jest chyba najlepszym systemem, ze wszystkich, z którymi się spotkałem i dlatego też tak bardzo mi na nim zależym, a mam świadomośćm że jakby mi padł, to już sam nie będę potrafił go zainstalować
Teraz muszę się zapoznać z kodami błędów Pacmana.
Dzięki za pomoc.
Pozdrowienia.
J.

Piejanto

#42
pavbaranov

Dzięki za info na temat [pkgbrowser]-a.
Zaraz się za to wezmę.
Nazwy tych pomocnych pakietów  wyglądają bardzo niepozornie, a to właściwie podstawa.
Jeśli chodzi o MC, to ja posługuję się z dawnego przyzwyczajenia, gdyż kiedyś był najbliższy Norton Commanderowi.
Niczego innegonie było.
Dzięki.
Aha... Co do aliasów... To już chyba lepiej pozostanę bez aliasów. Ja tak rzadko coś doinstalowuję, że łatwiej mi dotrzeć do [poleceń paka-a] niż kombinować "co ja tam wymyśliłem za alias, na takie czy inne polecenie pak-a?"
Wiem bo już kiedyś sobie zrobiłem kilka aliasów i to była dopiero łamigłówka !! - że proszę siadać.
Aliasy są dobre, gdy się ich często używa.
Ja czasem tylko potrzebuję użyć jakiegoś polecenia, więc sobie wszystkie wiadomości od Was na temat poleceń, wrzucam do jednego katalogu, gdzie mam je zeskłądowane na oddzielnych plikach mousepadowych.
Jak dla mnie to najlepsze rozwiązanie. 

robson75

#43
Cytat: Piejanto w Styczeń 30, 2020, 12:25:06 PM
pavbaranow
Mam "Mousepada". Ale docieranie do /etc/pacman.conf  bez pomocy mc, w moim przypadku, jest dość problematyczne.
To proponuje zainstaluj sobie Kwrite, którym to możesz edytować pliki systemowe. Tylko jak uruchomisz jakiś plik systemowy przy pomocy Kwrite i coś w nim zmienisz i będziesz chciał go zapisać, wyświetli się Tobie okno o podanie hasła roota.
I mimo że używam Xfce a Kwrite jest ze stajni KDE, to działa idealnie, i nie wyobrażam sobie systemu bez tego edytora tekstowego.

EDIT:
Podczas instalacji Kwrite proponuje go zainstalować przez terminal, z tego powodu że będą wyświetlone opcjonalne zależności, które też należy zainstalować, ażeby Kwrite działał prawidłowo.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

Cytat: Piejanto w Styczeń 30, 2020, 12:25:06 PM
Mam "Mousepada". Ale docieranie do /etc/pacman.conf  bez pomocy mc, w moim przypadku, jest dość problematyczne.
Nic prostrzego. Jeśli ktoś Ci podaje tu, że przykładowo należy edytować plik /etc/pacman.conf, to po prostu wpisujesz w konsoli:
kwrite /etc/pacman.conf
i sam kwrite zadba o to, że jak będziesz zapisywać, gdy trzeba podwyższonych uprawnień, to spyta o hasło (już Robert to napisał, ale kwrite ma sporo zależności z Qt/Kf5), albo
sudo nano /etc/pacman.conf
Za nano (to taki tekstowy, działający w konsoli edytor) możesz wrzucić sobie np. owego mousepada, czy co chcesz. O jednym należy pamiętać: absolutnie wszystkie pliki systemowe edytujesz tzw. edytorem plain text (czyli nie procesorem tekstu jak choćby LO Writer); niekiedy musi to być vicoś (za coś np. nano, ale to już wyższa szkoła jazdy i jak zajdzie taka potrzeba, to podamy).
Oczywiście możesz używać również wbudowanego edytora w mc, ewentualnie jakiegokolwiek innego menedżera.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum