Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Drukarka na Ubuntu Mate 19.10

Zaczęty przez tadpa, Styczeń 13, 2020, 08:38:03 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

tadpa

Jak zainstalować podłączoną po usb do laptopa drukarkę HP F 380 na Ubuntu Mate 19.10.Nadmienię tylko że we wcześniejszych wersjach od chyba 16.04 po kolejne wersje miałem sterowniki i nie było problemu z drukowaniem.Odkąd zaktualizowałem sobie system   na 19.04 i potem na 19.10 jest brak drukarki.Ktoś coś doradzi?

Znalazłem opis na: https://pl.wikibooks.org/wiki/Ubuntu/Konfiguracja_drukarki  ale nie mam możliwości Dodaj Drukarkę.

Porada tego bloga też ciekawa ale nie pomogła mi: http://newinubuntu.blogspot.com/2010/08/instalacja-nowej-drukarki-w-linuxie.html

komendy z instalacją cups też nic nie dały: 
sudo apt-get install cups
sudo /etc/init.d/cups restart

ale komenda:
systemctl status cups

cups.service - CUPS Scheduler
   Loaded: loaded (/lib/systemd/system/cups.service; enabled; vendor preset: ena
   Active: failed (Result: start-limit-hit) since Mon 2020-01-13 22:55:50 CET; 2
     Docs: man:cupsd(8)
  Process: 7032 ExecStart=/usr/sbin/cupsd -l (code=killed, signal=TERM)
Main PID: 7032 (code=killed, signal=TERM)
sty 13 22:55:50 ubuntu-eMachines-G640 systemd[1]: Started CUPS Scheduler.
sty 13 22:55:50 ubuntu-eMachines-G640 systemd[1]: cups.service: Main process exi
sty 13 22:55:50 ubuntu-eMachines-G640 systemd[1]: cups.service: Succeeded.
sty 13 22:55:50 ubuntu-eMachines-G640 systemd[1]: cups.service: Start request re
sty 13 22:55:50 ubuntu-eMachines-G640 systemd[1]: cups.service: Failed with resu
sty 13 22:55:50 ubuntu-eMachines-G640 systemd[1]: Failed to start CUPS Scheduler


Zrobiłem reinstalację cupsa komendami:
sudo apt-get purge cups
sudo apt-get install cups
---------------------------------------------------------------------
poszły następne komendy w terminalu:

sudo apt-get install --reinstall cups cups-browsed cups-client cups-common cups-daemon cups-server-common
sudo systemctl daemon-reload

Wkońcu po usilnych poszukiwaniach,wpisuje w terminal:

sudo cp /usr/share/cups/cupsd.conf.default /etc/cups/cupsd.conf
sudo service cups restart

W pasku adresu wpisałem: localhost:631 pojawił się panel sterowania CUPS.
W Menu/Preferencje pojawił się HPLIP Toolbox który znalazł i zainstalował drukarkę.

Drukarka-działa i drukuje,muszę tylko sprawdzić jeszcze zaporę,bo gdzie indziej piszą że może blokować drukatkę.
Sprawdzone-zapora włączona-nie blokuje drukarki.

Uważam temat za zakończony.














pavbaranov


tadpa

Tak,hplip zainstalowany,już wczoraj wieczorem z tym walczyłem.

Wcześniej napisałem,już wszytko OK,drukarka drukuje,trochę czytania po różnych forach było ale dałem radę.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum