Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Linux Mint wyłącza kartę dzwiękową

Zaczęty przez piteroo, Styczeń 05, 2020, 08:53:58 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

piteroo

Witam .  Jestem posiadaczam linuxa mint. Do tej pory wszystko było lux, aż przeprowadziłem aktualizacje do najnowszej wersji systemu. Generalnie dalej jest lux tylko pojawił się lekko irytujący mnie problem. Generalnie sprawa sie ma tak, ze jesli karta dzwiekowa jest używana (youtube, muzyka, film, cokolwiek ) to wszystko jest jak trzeba, jesli dam pauzę , wyłączę muzyke, film itp  to po kilkunastu sekundach w głosnikach pojawia się pierdzenie (dokladnie takie samo jak na wyłączonym komputerze), które ustaje po ponownym odpaleniu np muzyki. Wyglada mniej wiecej tak, jakby karta dzwiekowa podczas bezczynnosci zostałą wyłączana . Ma ktos jakiś pomysł na to

lami07

Takie zachowanie przypomina domyślne działanie narzędzi oszczędzania energii typu TLP. Nie masz czegoś takiego aktywnego w systemie?
IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

piteroo

nic takiego nie instalowałem, w ustawieniach tez nic takiego n ie znalazłem

pavbaranov


grzesiu

Witam, szukałem wszędzie w internecie o co chodzi z tym wyłączaniem karty dźwiękowej i buczeniem w głośnikach. Problem okazał się w kernelu - wydaniach wersji 5 (potwierdzone na głównym forum mint.com). Wszystkie te wersje wyłączają u mnie kartę dźwiękową jak i u kolegi, który założył temat. Jedynym rozwiązaniem jest przejście na wersję kernela 4 np. 4.20. Aby to zrobić należy ściągnąć do katalogu wszystkie pliki w nazwie generic z oficjalnej strony (ja poprawiłem Mint 20), oczywiście pod swój procesor.
https://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/
Następnie w katalogu co mamy pliki uruchamiamy terminal i instalujemy krenel poleceniem
sudo dpkg -i *.deb
Można też zainstalować komendami w terminalu:
http://ubuntuhandbook.org/index.php/2018/12/install-linux-kernel-4-20-ubuntu-linux-mint/
Czekamy cierpliwie na koniec operacji (troszkę trwa). Następnie uruchamiamy Minta w trybie awaryjnym (przy uruchomieniu trzymamy klawisz Shift)  i wybieramy opcje zaawansowane oraz kernel 4.20 generic. Po uruchomieniu komputerka, klikamy na update manager. W menadżerze aktualizacji klikamy menu Widok i Jądro Linuxa. Usuwamy wszystkie zainstalowane pozostawiając 4.20. Pamiętać należy, że dopóki problem nie będzie rozwiązany, należy nie aktualizować kernela.


Zobacz najnowsze wiadomości na forum