Ale zip, rar, xz, zstd i pier... innych, to jest dokładnie to samo. Paczka dla Archa w ogóle nawet nie musi być kompresowana. I nie chodzi mi o tego zipa. Dałem Ci to jako przykład. Dlaczego akurat wybrano zstd masz opisane tutaj:
https://www.archlinux.org/news/now-using-zstandard-instead-of-xz-for-package-compression/
. Cała informacja jest zasadniczo dla osób, które tworzą paczki, a nie dla użytkowników (no, chyba, by nie byli zaskoczeni, że ściągnięta paczka ma inne rozszerzenie niż zazwyczaj lub też nie mają zainstalowanego zstd w systemie, albowiem nie zainstalują wówczas paczek w nowym formacie).
Cała dyskusja sprowadza się do próby odpowiedzenia Ci na postawiony przez Ciebie problem zawarty w pytaniu:
Czy nowy typ pakietów w Archu, będzie miał jakiś wpływ na stabilność tej dystrybucji?
na które dostałeś już kilka odpowiedzi. Skoro nie trafia, to raz jeszcze: format kompresji pliku w dowolnej paczce, dowolnej dystrybucji nie ma znaczenia dla stabilności systemu. W przypadku Archa format paczki to pak.tar, a nie pak.tar.cokolwiek, bowiem owe cokolwiek nie ma kompletnego znaczenia dla paczki i jest używane, by starowana paczka Archa była po prostu mniejsza. Przeglądnij sobie plik /etc/makepkg.conf - masz możliwość kompresji w kilku formatach i nie ma to dla pacmana kompletnie znaczenia. Tak samo poradzi sobie z pak.tar, jak z pak.tar.xz, czy pak.tar.gz, czy w końcu z pak.tar.zst.
Zadane przez Ciebie pytanie jest po prostu bez sensu i sprowadza się do następującego: czy format kompresji użyty dla starowanego archiwum paczki Archa ma wpływ na stabilność tej dystrybucji. Innymi słowy, czy roztrząsamy wyższość jednego formatu kompresji od innego. Można nawet i to robić, ale w tym przypadku nie ma to znaczenia, albowiem decyzja została podjęta za nas przez dewów Archa. Podobnie jak to się dzieje w każdej innej dystrybucji. Różnica taka, że w przypadku deb (domyślny archiwizator ar), czy rpm (o ile pamiętam cpio) w przypadku zmiany w ogóle byś tego nie widział i nie zadał takiego pytania.
Dla użytkownika ma to być rozwiązanie lepsze o tyle, że paczki winny być mniejsze, a szybkość ich rozpakowywania (czyli instalacji) wyższa w porównaniu z dotychczasowym xz.