Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

[Rozwiązane]Po instalacji Arch nie ma WIFI-MENU

Zaczęty przez QnshT, Styczeń 06, 2020, 07:17:03 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

QnshT

Problem wygląda następująco:
po instalacji ArchLinux

"pacstrap /mnt base linux linux-firmware nano iw wpa_supplicant dialog"

nie mogę wywołać polecenia wifi-menu bo otrzymuję informację że "nie znaleziono polecenia". O czym zapominam, gdzie popełniam błąd? Zaznaczę że całą instalację wykonuję własnie przez wifi.

pavbaranov

Sprawdź, czy masz zainstalowaną paczkę wifi-menu. Jeśli używasz i masz zainstalowane networkmanager, to masz również alternatywny menedżer sieci pn. nmtui.

QnshT

#2
A czy "wifi-menu" to nie jest tylko polecenie należące do "dialog"? Tak mówi wiki.

Chyba już wiem co jest nie tak. Chodzi o paczkę "netctl" oraz "dhcpcd". I teraz działą.

pavbaranov

Absolutnie masz rację - wifi-menu jest dostarczane w paczce netctl (wzrok mój stary się omsknął):
pak -F wifi-menu
core/netctl 1.20-2 [zainstalowano]
    usr/bin/wifi-menu
    usr/share/bash-completion/completions/wifi-menu

dhcpcd - to zupełnie inna brożka, ale na pewno Ci się przyda.

QnshT

Ale teraz mam inny problem i już nie wiem jak się do tego zabrać.

Połączyłem się z mojąsiecią wifi, i jak pinguje jakieś tam ip np. 202.134.4.157 to ładnie odpowiada, jak pinguję np. google.com to wyrzuca komunikat "odwzorowanie nazwy jest chwilowo niemożliwe" a jak  robię "pacman -Syyu" to wali ścianą "błąd: nie udało się pobrać pliku "bla bla bla" z "bla bla bla"".
Edytowałem pacman.conf oraz mirrorlist. Jakiś pomysł od czego zacząć szukać rozwiązania?

pavbaranov

Załóż nowy wątek. Podaj czy np. prawidłowo są wczytywane wszelkie strony jakie Ci do głowy przyjdą. Podaj jak masz skonfigurowaną sieć, a przede wszystkim, czy coś jest niestandardowo. Samo pacman -Sy działa, czy wali błędem, że nie widzi serwera? Co używasz do łączenia się - networkmanager, czy coś innego? Jak konfigurowałaś resolv: https://wiki.archlinux.org/index.php/Domain_name_resolution? Czy przez przypadek nie jest to ten sam/podobny problem jak ten, który objawił się tu: https://forum.linuxiarze.pl/index.php/topic,3862.0.html?

Zobacz najnowsze wiadomości na forum