Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Brak dzwięku

Zaczęty przez bix, Grudzień 05, 2019, 11:18:25 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

bix

Siemka
Mam mały problem ze sterownikiem dźwięku w laptopie Kiano SlimNote 14.2, a mianowicie chodzi o to, że linux go sam nie zainstalował, a nie mam pojęcia jak to zrobić. Dodam, że na ubuntu dźwięk działał i nie było żadnego problemu.

gosc


pavbaranov

Sterownik dźwięku jest zainstalowany tak samo jak w Ubuntu. Jest w kernelu, a kernel jest ten sam (jeśli instalowane miałeś Ubuntu 18.04). Też pochodzi z Ubuntu.
Pooglądaj ustawienia dźwięku.
A ogólnie - zero informacji.
PS: Na tym Kiano używanie np. Cinnamona, jest - chyba - lekko bez sensu. Z Minta pozostają Ci dwie wersje: MATE i Xfce. Po jakiego grzyba zmieniać coś co działa (Ubuntu) na to samo, ale w lekko innej wersji? Nawiasem mówiąc, w Ubuntu 19.10 masz zdecydowanie świeższe oprogramowanie, nowszy kernel itd. niż w Mint 19.2 (gwoli ścisłości - 19 przy Mint nie oznacza tego samego co 19 przy Ubuntu; Mint jest o ponad rok starszy).

bix

#3
monika@monika-KIANO-SlimNote-14-2:~$ lspci -k

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Atom/Celeron/Pentium Processor x5-E8000/J3xxx/N3xxx Series SoC Transaction Register (rev 36)
Subsystem: Intel Corporation Atom/Celeron/Pentium Processor x5-E8000/J3xxx/N3xxx Series SoC Transaction Register
Kernel driver in use: iosf_mbi_pci
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Atom/Celeron/Pentium Processor x5-E8000/J3xxx/N3xxx Series PCI Configuration Registers (rev 36)
Subsystem: Intel Corporation Atom/Celeron/Pentium Processor x5-E8000/J3xxx/N3xxx Series PCI Configuration Registers
Kernel driver in use: i915
Kernel modules: i915
00:03.0 Multimedia controller: Intel Corporation Atom/Celeron/Pentium Processor x5-E8000/J3xxx/N3xxx Series Imaging Unit (rev 36)
Subsystem: Intel Corporation Atom/Celeron/Pentium Processor x5-E8000/J3xxx/N3xxx Series Imaging Unit
00:0b.0 Signal processing controller: Intel Corporation Atom/Celeron/Pentium Processor x5-E8000/J3xxx/N3xxx Series Power Management Controller (rev 36)
Subsystem: Intel Corporation Atom/Celeron/Pentium Processor x5-E8000/J3xxx/N3xxx Series Power Management Controller
Kernel driver in use: proc_thermal
Kernel modules: processor_thermal_device
00:14.0 USB controller: Intel Corporation Atom/Celeron/Pentium Processor x5-E8000/J3xxx/N3xxx Series USB xHCI Controller (rev 36)
Subsystem: Intel Corporation Atom/Celeron/Pentium Processor x5-E8000/J3xxx/N3xxx Series USB xHCI Controller
Kernel driver in use: xhci_hcd
00:1a.0 Encryption controller: Intel Corporation Atom/Celeron/Pentium Processor x5-E8000/J3xxx/N3xxx Series Trusted Execution Engine (rev 36)
Subsystem: Intel Corporation Atom/Celeron/Pentium Processor x5-E8000/J3xxx/N3xxx Series Trusted Execution Engine
Kernel driver in use: mei_txe
Kernel modules: mei_txe
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation Atom/Celeron/Pentium Processor x5-E8000/J3xxx/N3xxx Series PCU (rev 36)
Subsystem: Intel Corporation Atom/Celeron/Pentium Processor x5-E8000/J3xxx/N3xxx Series PCU
Kernel driver in use: lpc_ich
Kernel modules: lpc_ich


Wersja ubuntu, która była wgrana i działało to 19.04, ale przez to że jest mało RAM bardzo się zacianała. Mint działa o wiele szybciej.

Ustawienia dźwięku też oglądałem, ale problem w tym że suwak od dźwięku nie działa i jest cały czas wyciszony.

ciubaka

Aż się prosi o głupią radę pod tytułem wgraj xubuntu albo lubuntu. Albo inną lekką dystrybucję. Przepraszam że to napisałem. Generalnie Paweł pisał, że nic większego niż mate lub xfce.

bix

Generalnie to nie mam zielonego pojęcia co w której dystrybucji jest bo nie siedzę w Linux, a Windows dla kiano to porażka i trzeba go koniecznie zmienić.

gosc

Chyba nie masz sterownika w obecnym kernelu, wgraj jakiś nowszy.

TataPingu

Cytat: bix w Grudzień 06, 2019, 01:37:01 PM
Generalnie to nie mam zielonego pojęcia co w której dystrybucji jest bo nie siedzę w Linux, a Windows dla kiano to porażka i trzeba go koniecznie zmienić.

Sprój MX-Linux 19 (wystarczy live), prawdopodobnie nie będziesz mieć żadnych problemów, a system na pewno będzie lepiej chodzić na Twoim sprzęcie...

Poza tym, to system bardzo przyjazny w obsłudze...
- szczególnie dla nowicjuszy...

pavbaranov

Skoro Ubu 19.10 Ci działa - to wgraj. Mint 19 jest o generację wcześniejszy. Masz bodaj 8 różnych wersji Ubu do wgrania. Wybierz to co chcesz. Masz przedziwny komputer, który może, ale nie musi z czymkolwiek współpracować z czym nie jest rozprowadzany.

bix

Chyba brakowało sterowników w kernelu.
Zainstalowałem lubuntu 19.10 i śmiga ładnie, dźwięk również działa.
Dzięki wszystkim za pomoc, temat do zamknięcia

pavbaranov


bix

to nie wiem co się stało, ale wcześniej nie działało, a teraz działa i jestem zadowolony  ;D

Zobacz najnowsze wiadomości na forum