Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

[ROZWIĄZANY] Problem z audio w Lubuntu 19.10

Zaczęty przez sewe2000, Listopad 30, 2019, 01:02:04 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

sewe2000

Witam
Po instalacji lubuntu 19.10 Eoan Ermine napotkałem problem z dźwiękiem. Otóż domyślnie ustawiony jest dźwięk na słuchawkach, który działa normalnie. Jednak gdy chcę przełączyć na wbudowane w moim laptopie głośniki (Lenovo G50-30) jest napisane "unavailable", a dźwięku np. przy oglądaniu youtube'a nie ma. Próbowałem wielu metod naprawy m.in reinstalacji alsy, pulseaudio. pavucontrol; ustawiałem także głośność w alsa-mixerze itp. Miałem także pomysł, aby zainstalować sterowniki audio od realtek i lenovo, ale nie wiem jak to zrobić i nie wiem czy to cokolwiek da :/ . Jestem niedoświadczonym użytkownikiem linuxa i proszę o pomoc i wyrozumiałość.

pavbaranov

Przez przypadek nie masz jakiegoś sprzętowego przełączenia pomiędzy wyjściem słuchawkowym, a głośnikami, albo wyłączania dźwięku na głośniki z klawiatury?
Ze sterownikami raczej nie masz potrzeby kombinować - skoro dźwięk na słuchawkach jest, to karta jest prawidłowo wykryta i obsługiwana przez sterownik w kernelu.

sewe2000

Cytat: pavbaranov w Listopad 30, 2019, 01:37:09 PM
Przez przypadek nie masz jakiegoś sprzętowego przełączenia pomiędzy wyjściem słuchawkowym, a głośnikami, albo wyłączania dźwięku na głośniki z klawiatury?
Ze sterownikami raczej nie masz potrzeby kombinować - skoro dźwięk na słuchawkach jest, to karta jest prawidłowo wykryta i obsługiwana przez sterownik w kernelu.
Dziękuje za dobrą myśl. Spojrzałem na ten problem z innej strony i zauważyłem że przy opcji wyboru słuchawek napisane jest "plugged in" a mimo to nie miałem słuchawek wpiętych. Po dogłębnej analizie uznałem że mój port minijack jest uszkodzony i brak dźwięku to nie wina systemu,ale sprzętu. Przypomniałem sobie , że kiedyś moje słuchawki trochę uszkodziły port, ale nie przeszkadzało mi to bo w systemie windows wystarczyło w opcjach zmienić na głośniki. Pozdrawiam

Zobacz najnowsze wiadomości na forum