Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Acer aspire switch 10 - dotykowy

Zaczęty przez wmarczyk10, Listopad 27, 2019, 09:05:26 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

wmarczyk10

Witam, jestem całkowicie świeży jeśli chodzi o Linux. Ale słyszałem wiele dobrych opinii o tym systemie i chhce go spróbować. Mam laptopa 2 w 1 czyli Acer aspire switch 10 z wyjmowanym ekranem dotykowym. Tak naprawdę jest to tablet z dodatkową klawiaturą:)
Korzystam głownie z Office, internet, poczta, drukowanie dokumentów, żywotność baterii, podstawowe pogramy do obróbki video jak longo match i avidemux. Korzystam z Karty pamieci gdyż laptop ma tylko 30 GB pamięci. Na karcie pamięci chce również zainstalować tego Linuxa. Jest to lapek z 2015 roku i na win 10 czasem muli. Słyszałem ze dzięki linuxowi może chodzić bardziej płynnie co też jest dla mnie bardzo ważne gdyż wiele rzeczy robię w dużym pośpiechu. Proszę o ewentualne rady jaki wybrać system i dlaczego. Co mi może pomóc w tych działaniach o których pisałem. Dziękuje bardzo z góry za pomoc! :) :) :)
*Link Removed*

pavbaranov

Jeśli tylko "bebechy" są obsługiwane, to dowolny linux, który Ci przypasuje. Napisałeś wiele, niestety są to informacje pozbawione zasadniczo treści z punktu widzenia kogoś, kto chciałby Ci doradzić cokolwiek. Ściągnij sobie jakieś liveiso i popróbuj, czy przypadnie Ci do gustu, a przede wszystkim, czy się odpali. Obraz ściągaj zawsze z oficjalnej strony, a ewentualnego pendrive'a "wypalaj" zgodnie z metodą opisaną na stronie domowej tej dystrybucji.

wmarczyk10

A czy np. Linux Mint byłby odpowiedni? Słyszałem o nim dobre opinie. Czy dobrze współpracuje z ekranem dotykowym? Jak ogólnie linux wpływa na prace baterii w laptopie?
*Link Removed*

pavbaranov

Przy takich danych, jakie podałeś nikt absolutnie nie jest Cię w stanie zapewnić, że jakaś dystrybucja jest dla akurat tego laptopa OTB. Musisz poszukać.
Osobiście Minta nie poważam - zatem nie odpowiem Ci, że to jest super dystrybucja, zwłaszcza dla tego Acera. Wręcz przeciwnie - usłyszysz: wszystko, byleby nie Mint (i inne na M.). Wypróbuj, bo może dla Ciebie to będzie ok. Niczego nie ryzykujesz, bowiem to kolejna dystrybucja rozprowadzana jako liveusb, której nie musisz instalować, a o prostu uruchomić z jakiegoś nośnika.

TataPingu

Cytat: wmarczyk10 w Listopad 28, 2019, 05:29:37 PM
A czy np. Linux Mint byłby odpowiedni?

Jak na pierwszy kontakt z linuksem, to może być...
- w sumie, dystro przygotowane jest pod takich newbie...

I nic złego nie mam na myśli, chodzi o to, że jeśli to Twój pierwszy kontakt z linuksem, to faktycznie, powinieneś wybrać coś łatwego w użytkowaniu...
W sumie z "dwoga złego" (ubuntu lub mint), "zielony" (Mint) jest lepszy...

ciubaka

Jeżeli Kolega chce korzystać z linuxa zainstalowanego na karcie pamięci, na usb albo czymś takim, i jeżeli jeszcze ma nadzieję że będzie to demon prędkości, to ani ubuntu ani mint nie są warte rozważania. Było o tym parę razy na forum :-)

TataPingu

Cytat: ciubaka w Listopad 29, 2019, 08:07:47 AM
Jeżeli Kolega chce korzystać z linuxa zainstalowanego na karcie pamięci, na usb albo czymś takim, i jeżeli jeszcze ma nadzieję że będzie to demon prędkości, to ani ubuntu ani mint nie są warte rozważania. Było o tym parę razy na forum :-)

A, faktycznie, nie zauważyłem tego...
- tak, o takiej konstelacji można raczej zapomnieć...

Wychodziłem z założenia, że system będzie na lapku...

wmarczyk10

Nie rozumiem, dlaczego miało by to nie działać szybko? Jedna z szybszych kart pamięci na rynku Sundisc extreme powinna pomoc? Do tego jesli na windowsie 10 system działa naprawde dobrze to czemu miałby nie działać na takiej szybciej karcie pamięci linux, który ponoć jeszcze przyspiesza prace komputerta? Tak naprawde jest to laptop 2 w jednym z wyjmowanym ekranem. Więc nie jest to typowy tablet. Już sam nie wiem co mam myśleć O_o
*Link Removed*

pavbaranov

Nie jest problem z kartą, albowiem - prawdopodobnie - w wypowiedź @ciubaka wdarło się pewne nieporozumienie (być może odczytał, że nośnik, na którym zainstalowany ma być system będzie podłączony przez USB). Sama karta, jeśli jest ona podłączona do szybkiej magistrali problemem być nie musi. Niemniej jednak - i tak istnieje tam dość wąskie gardło w postaci mało wydajnego CPU oraz bardzo ograniczonej wielkości pamięci (Intel Atom x5-Z8300 z zegarem 1,44 GHz i 2GB RAM; prawdopodobnie). Jeśli zatem myślisz, że na takiej konfiguracji sprzętowej jakaś powszechniej popularna dystrybucja, jak np. Ubuntu (czyt. z GNOME 3), czy Mint z Cinnamonem, dodatkowo np. z Chrome/Chromium na pokładzie, LibreOffice będzie żwawo, żwawiej niż Win10, zachowywać, to - prawdopodobnie - mylisz się.
W istocie jednak, da się pewnie znaleźć coś - ot, być może Sparky z Enlightenment - która okaże się działająca w miarę żwawo.
Zasadniczy problem, z jakim się możesz spotkać, to kwestia znalezienia z jednej strony tzw. lekkiej dystrybucji, która jednocześnie byłaby dobrze obsługującą ekran dotykowy. Po prostu te "lekkie" często oparte są o rozwiązania (nie chodzi o "sterownik"), kiedy to ekrany dotykowe albo w ogóle nie były znane, albo były kompletnie raczkujące i na tyle marginalne, że nikt się tym nie zajmował. Stąd też moja propozycja, abyś ściągnął sobie jakieś liveiso, odpalił w trybie live i podzielił się swoimi spostrzeżeniami. Dopiero na nich budować można jakieś wnioski i porady. Prawdopodobieństwo, że tutaj znajdziesz kogoś, kto również ma Aspire Switch 10 oraz postawionego na nim linuksa, zbliża się do zera.
Skoro jest to jakiś 2 w 1, to mogę tylko domniemywać, że sprawdzić winny się te dystrybucje, które jako DE mają jakieś rozwiązania, które jednocześnie są rozwijane z myślą o urządzeniach dotykowych. Ze znanych mi i rozwijanych z jednej strony, a z drugiej, takie, które dają się mocno tuningować mogę sądzić, że mógłbyś się zainteresować czymś, co nazywa się Plasma Mobile (https://plasma-mobile.org - w zakładce "Install" możesz poszukać jakiegoś ISO dla Twojego procesora; jeśli nie będziesz pewny - pytaj). Być może również któraś dystrybucja będąca pochodną Androida. Może ChromeOS/ChromiumOS (ale tu należy zerknąć mocno na sposób, w jaki zwykle się korzysta z tego typu systemów i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy to jest to, czego szukasz). Niestety nie odpowiem Ci jak się zachowuje z ekranem dotykowym Enlightenment, choć winien prawidłowo (ba, jeśli pamiętam ma w prekonfiguracji też pytanie o tego typu sposób pracy z komputerem).
Typowe, popularne dystrybucje jak np. dowolne z GNOME 3, ba nawet z Xfce, prawdopodobnie jakiś "gotowiec" z KDE, mogą się okazać nazbyt zasobożerne dla Twojego Aspire'a. Dystrybucje "lekkie", oparte np. OpenBox, czy JWM mogą natomiast nie do końca być przygotowane pod ekran dotykowy. Mogą, a nie muszą - doświadczeń nie mam.
Po prostu musisz odrobić lekcję i samemu spróbować kilku.

wmarczyk10

Przyznam szczerze, że własnie zainstalowanie linuxa na moim Acerze miało na celu przyspieszenie pracy komputera (chociaz na win 10 działał poprawnie) gdyż wyczytałem, że dzięki Linoxowi moge właśnie to uzyskać w komputerach starszego typu. Z tego co czytam w waszych wypowiedziach niestety nie uzyskam tego efektu. Ewentualnie moze instalacja na dysku standardowym (zamiast na karcie pamięci) tego linuxa coś pomoże? Przyznam szczerze trochę się zniechęciłem, a byłem tak optymisycznie nastawiony do nowego systemu:(
*Link Removed*

pavbaranov

O ile jest - w miarę jeden - Win10, to nie istnieje "jeden linux". Linux to kernel. Na nim budowane są różne dystrybucje. Jedne będą "lekkie", inne - nie. Do jasnej cholery sprawdź. Bo inaczej się nie da.
Nie czytaj naszych wypowiedzi, a po prostu spróbuj. Inaczej nie da się.

wmarczyk10

Dziękuje za waszą pomoc, przy instalacji Linuxa okazało się, że jest zablokowany BIOS i mimo ze jest zainstalowny linux to nie da sie go uruchomic przez tę blokade. Także nici z tego linuxa na moim Acerze:(
*Link Removed*

pavbaranov

Co to znaczy, że BIOS jest zablokowany? W zasadzie to jedyna blokada BIOSu, którą bardzo ciężko obejść (zwłaszcza w urządzeniach przenośnych), to zabezpieczenie go hasłem i zapomnienie tegoż. Jeśli zatem chce Ci się dalej temat drążyć, to może opisz w czym masz problem? Zwłaszcza, że jak piszesz: linux jest zainstalowany, a nie możesz go uruchomić. Skoro jest zainstalowany, to owa "blokada" BIOSu (jeśli w ogóle istnieje) przez kogoś musiała zostać jakoś pokonana.
PS: Tzw. liveiso (czyli coś, co uruchamiasz jedynie na próbę, z pendrive'a) prawie zawsze jest możliwe do odpalenia (niekiedy w istocie trzeba o tym BIOS przekonać, by uruchomił się z innego urządzenia niż domyślny jego "dysk").

wmarczyk10

System został zainstalowany karcie pamięci.
- linux nie butuje, ponieważ jest zablokowany bios
-karta sd nie chce zostać wykryta przez win 10
*Link Removed*

pavbaranov

Raz jeszcze: co to znaczy "zablokowany bios"? Nie możesz wejść w jego ustawienia w ogóle? Jeśli sam tego nie zablokowałeś, to gdzieś w instrukcji obsługi musi być sposób wejścia do BIOSu. Chyba, że to urządzenie jest bliższe do urządzeń takich jak smartfon, czy tablet, a sam system jest "na urządzenia wbudowane". Wówczas pewnie odblokowanie tego będzie przypominać zrootowanie smartfona. Musisz gdzieś poszukać opisu swojego komputera oraz ewentualności wejścia w BIOS.
A swoją drogą, to zadałbym sprzedawcy pytanie: jak masz tu zmienić system, albowiem ten, który się na nim znajduje nie odpowiada Ci.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum