Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Problem z xfig

Zaczęty przez Mikołaj152, Listopad 27, 2019, 05:40:29 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Mikołaj152

Witam,
Chciałem zainstalować na moim Manjaro program xfig. Pobrałem paczkę z oficjalnej strony, wypakowałem na pulpit i chciałem zainstalować, lecz za każdym razem pojawia się błąd. Jestem świeży w tych sprawach i do końca nie rozumiem wszystkiego. Liczę na waszą pomoc. https://i.imgur.com/MSSCqri.png

robson75

W pierwszej kolejności należy sprawdzić czy dana paczka nie znajduje się w AUR.
Tak się składa że xfig jest dostępny w AUR.
https://aur.archlinux.org/packages/xfig/
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Mikołaj152

Wydaje mi się, że zrobiłem wszystko dobrze ale podczas komendy 'makepkg -sri' pojawia się błąd PKGBUILD nie istnieje.

robson75

Po pobraniu snapshota ze strony wskazanej podanej powyżej, musisz go rozpakować, i  po wejściu do tego katalogu uruchomić terminal i wpisać
makepkg -sirc



Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Mikołaj152

udało mi się to zrobić, czy mogę już uruchomić program (i jak?) czy muszę jeszcze coś zrobić?

robson75

Nie żartuj sobie, normalnie go uruchamiasz z poziomu menu.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Mikołaj152

ok, tylko nie chce się to uruchomić

robson75

Godzinę temu zbudowałem tą paczkę z AUR, i u mnie się normalnie uruchamiał.
To w takim razie wpisz w terminalu xfig, i zobacz co wyrzyga.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Mikołaj152

Takie coś mi się pojawia po wpisaniu xfig

Warning: Missing charsets in String to FontSet conversion
Warning: Cannot convert string "7x13bold" to type FontStruct
Warning: Unable to load any usable ISO8859 font
Warning: Unable to load any usable ISO8859 font
Naruszenie ochrony pamięci (zrzut pamięci)

Mikołaj152

już mam udało mi się naprawić  8)

robson75

Wygląda na to że podczas budowy nie zostały zainstalowane paczki xorg-fonts, wejdź na tą stronę
https://aur.archlinux.org/packages/xfig/
i sprawdź zależności, i doinstaluj.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Mikołaj152

Dziękuję bardzo za pomoc

pavbaranov

W Manjaro - w zależności od wersji - możesz w miarę wygodnie budować paczki z AUR używając do tego pamac bądź octopi. Któraś z tych aplikacji winna być zainstalowana.
Wprowadzanie do systemu aplikacji bez pośrednictwa menedżera paczek (pacman) to na dłuższą metę proszenie się o kłopoty - czyli używaj do budowy, a potem instalacji - wbudowanych mechanizmów. Problemów mniej.
Inna sprawa, że mocno polecam zaznajomienie się z informacjami nt. AUR tak w wiki Manjaro, jak i w Archu (wszak to jest Arch User Repository, a nie Manjaro User Repository).
I jeszcze inna rzecz - w ogóle używanie aplikacji budowanych z AUR w Manjaro jest bardzo mocno problematyczne. Jeśli zatem nie musisz tego bezwzględnie robić, to lepiej ograniczyć się do aplikacji w repozytoriach i jak trzeba, to poszukać jakiegoś zamiennika. Chyba, że wiesz co robisz i czujesz się na siłach opiekować się systemem, który choćby w części został zbudowany (skonstruowany) przez Ciebie.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum