Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w wątku Administracja-> Przywitaj się. Wątki z problemami zamieszczone w dziale "Przywitaj się" będą usuwane.

Autor Wątek: Dystrybucja dla początkującego linuksiarza.  (Przeczytany 214 razy)

Offline dayashita23

• Newbie
  • *
Dystrybucja dla początkującego linuksiarza.
« dnia: Listopad 20, 2019, 01:56:21 am »
Od początku.....Miałem Windowsa 8.1... Gdy zrobiłem format komputera zainstalowałem Winde 8 i nie potrafiłem jej zaktualizować... Chyba Windows Update się popsuł czy coś w ten deseń. No to zdecydowałem zainstalować Linuxa najpierw w multiboocie, może kiedyś jako oosbny system.
Jaką dysyrybucje zainstalować na początek? Używam kompa do troche starszych gier z ktorymi najnowsza Winda nie radzi, oglądania filmów, itd. Jak prawie zwykły user. Później jak się oswoje z systemem będę chciał nauczyć się przydatnych komend do terminala. Chyba są Linuxy ktore mniej zamulają peceta ?

Specyfikacje kompa: Procesor 2 rdzeniówka, karta graf 2 GB, ramu 8 GB, dysk HDD 1 TB.....
« Ostatnia zmiana: Listopad 20, 2019, 02:08:36 am wysłana przez dayashita23 »

Offline pavbaranov

• Hero Member
Odp: Dystrybucja dla początkującego linuksiarza.
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 20, 2019, 03:19:42 am »
Przeczytałeś inne wątki w tym dziale?
Jaka dystrybucja? Dowolna, ale żadna nie służy do uruchamiania na niej "trochę starszych", windowsowych gier, choć w istocie niektóre może da się uruchomić.

Offline arecki

• Full Member
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 20, 2019, 07:05:50 am »
Spróbuj Sparki w edycji gameover, ma już odpowiedni zestaw do uruchamiania gier Windows.
https://sparkylinux.org/wiki/doku.php/sparky_gameover
Debian testing.

Offline ciubaka

• Sr. Member
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 20, 2019, 07:23:12 am »
Chyba nic lepszego nie znajdziesz. Zwłaszcza że Sparky jest stosunkowo mało "mulący". No i jesteś na portalu Linuxiarze.pl :-)

Offline dayashita23

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 20, 2019, 12:38:30 pm »
Mówiłem ze jestme początkujący i zauważyłem że moge odpalić kilka gier z roku 1996-2005 w trybie okienkowym przez Wine na Ubuntu........ wiec zawsze coś. To jest emulator wgrany w system czy działa coś jak emulator do NESa, PSX itd.??

Offline arecki

• Full Member
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 20, 2019, 01:29:16 pm »
To jest wine i inne, poczytaj opis z linku.
Debian testing.

Offline TataPingu

• Hero Member
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 20, 2019, 02:12:30 pm »
zauważyłem że moge odpalić kilka gier z roku 1996-2005

PlayOnlinux jest jest "odmianą" Wine, przygotowaną specjalnie do łatwej integracji gier na windę pod linuksem. Instalujesz ją w terminalu:
sudo apt-get install playonlinux
Do gier z lat, które wymieniasz polecam zainstalowanie wirtualnego XP-eka...
- jedynie, to nie powinieneś wirtualnej maszyny "wypuszczać na zewnątrz" (odpowiednie ustawienia w VirtualBox)