Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Zawiesza się bootowanie z USB

Zaczęty przez micdnj, Listopad 17, 2019, 10:07:01 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

micdnj

Cześć,

W piątek przyjechał do mnie nowy komputer. Jest to coś takiego:
https://support.hp.com/pl-pl/drivers/selfservice/hp-proone-440-g5-23.8-in-all-in-one-business-pc/29060912

Chciałem obok Windowsa 10 zainstalować na nim Linuxa, ale napotkałem problemy. Przy próbie bootowania z USB miałem komunikat "acpi bios error failure creating...". Po dodaniu parametru bootowania acpi=off komunikat ten już nie występuje, ale Linux dalej się nie uruchamia.
- W Archlinuxie zawiesza nie na komunikacie "sha256 validated"
- W Ubuntu wyświetla się trochę więcej informacji wyglądających jak jakiś kod assemblera kończący komunikatem "Kernel panic".
  Mogę wrzucić zdjęcie, ale nie jestem pewny jak. Poniżej jest opcja "Załączniki i opcje dodatkowe", ale po rozwinięciu tego nie widzę nic odnośnie załączników. Dać linka do Dropboxa?


pavbaranov

Info z Archa jest dość typowe i powinno zniknąć, a system winien przejść do promptu po pewnym czasie. Zob.: https://bugs.archlinux.org/task/63698. Jak długo poczekałeś i przede wszystkim oczekujesz, że w Archu co Ci się pojawi?
Gdzieniegdzie można też wyczytać, że:
- jest to związane z wadliwym firmware, ale w takim przypadku niczego nie poradzi prawdopodobnie nikt oprócz producenta, bo to on dostarcza tego bloba, ale w obecnej wersji ISO już winno to wszystko zostać poprawione, bo jest rozprowadzane z nowszym firmware,
- niekiedy pomaga uruchomienie systemu w trybie legacy (czyli BIOS, a nie UEFI).
Z linka do Twojego komputera nic nie wynika, a w szczególności jego specyfikacja. Ze zdjęcia natomiast ciężko się czegokolwiek dowiedzieć o jego specyfikacji. Wygląda jedynie, że z końcem października pojawił się nowy BIOS dla niego. Może to coś będzie (ale może jest tu kluczowym słowem) pomóc.
Jak próbujesz wystartować ten liveiso? Jakie masz ustawienia safeboot? Czy wyszedłeś z Windows, czy wyłącznie go "uśpiłeś"?

TataPingu

Cytat: micdnj w Listopad 17, 2019, 10:07:01 PM
Chciałem obok Windowsa 10 zainstalować na nim Linuxa, ale napotkałem problemy.

W pierwszym rzędzie powinno spojrzeć się w specyfikację sprzętu, a ta dostępna jest nawet w jęz. polskim...
https://www.google.de/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&ved=2ahUKEwjR4_SuzfPlAhUILVAKHWRJA-MQFjADegQIABAC&url=http%3A%2F%2Fwww8.hp.com%2Fh20195%2Fv2%2FGetPDF.aspx%2F4AA7-5848PLE.pdf&usg=AOvVaw1LI2oaZfTwoCylI8ridfvz

ewentualnie
https://www.google.de/search?source=hp&ei=a3nSXcoxhcjAAoSNjNgC&q=linux+auf+HP+ProOne+440+G5+All-in-One&oq=linux+auf+HP+ProOne+440+G5+All-in-One&gs_l=psy-ab.3...2248.8638..10140...0.0..0.102.506.10j1......0....1j2..gws-wiz.....0..0i131j0.A8QHBlUZrpw&ved=0ahUKEwiKk8SpzfPlAhUFJFAKHYQGAysQ4dUDCAc&uact=5

Jak wynika ze specyfikacj, HP zmanipulował tutaj BIOS (patrz "Zarządzanie bezpieczeństwem")
Na szczęście, na kompie może być również instalowany FreeDOS, a więc, przynajmniej teoretycznie, z linuksem nie powinno być problemów...
- przyjrzyj się dokładnie BIOSowi....

pavbaranov


ciubaka

Generalnie HP lubi się lubić z W10. Nawet jak się coś podinstaluje z wolnego oprogramowania, to wychodzą potem jakieś dziwne problemy, niespotykane u innych producentów. Taka zmowa i tyle.

pavbaranov

Mam/miałem 2 HP z linuksem - zatem niekoniecznie jest tak, że wyłącznie Win (choć w istocie, nie miałem tam Win).

micdnj

Testowo wrzuciłem FreeDosa na pendrive. I nie było z nim żadnych problemów. Może poza wyborem nośnka z którego mam zbootować. Przeważnie widzę dwie wersje: UEFI i Legacy. FreeDos odpalił się z wersji "Legacy". Co do różnic między UEFI a Legacy wiem tylko tyle co wyczytałem w necie. Temat jest dla mnie trochę abstrakcyjny. Nie wiem w jaki sposób przekłada się to później na działanie sytemu operacyjnego. Może nie jest to istotne na ten moment. Zapomniałem wcześniej dodać, że Windowsowy Rescue Disk też udało mi się uruchomić.

Informacyjnie. Obraz wgrałem teraz na zewnętrzny dysk twardy i z niego staram się uruchomić.
Zaktualizowałem również BIOS. Działanie bez zmian.

Po kolei odpowiadam na pytania. Jeśli któreś pominąłem, prośba o zwrócenie uwagi.

> Info z Archa jest dość typowe i powinno zniknąć, a system winien przejść do promptu po pewnym czasie. Zob.:
> Kod [Zaznacz]
> https://bugs.archlinux.org/task/63698
Widzę pierwszy z tych komunikatów. O RNG już nic się nie pojawia. Pliku random-seed, który jest wymieniany w którymś z wątków, nie posiadam.

>Jak długo poczekałeś i przede wszystkim oczekujesz, że w Archu co Ci się pojawi?
Oczekuję że pojawi się praktycznie natychmiast - tak jak to się dzieje na moim starym komputerze. Czekałem 1,5 minuty dla wersji Legacy jak i UEFI. Dla Legacy pojawia się dodatkowy komunikat "Probig EDD (edd=off to disable)... ok". I na tym się kończy. W obu wersjach dioda dysku przestaje mrygać. Pomaga tylko twardy reset.

>Z linka do Twojego komputera nic nie wynika, a w szczególności jego specyfikacja.
Jakie inormacje byłyby przydatne? Może zrzut z jakiegoś programu (Windows/Cygwin) wkleić? Pokrótce:
Intel Core i5-9500T; Bios: HP R12 Ver. 02.03.01, 26.09.2019.; SMBIOS: 3.1; Producent płyty głównej: HP; Produkt płyty głównej: 85A2; Wersja płyty głównej: KBC Version 08.93.00. Karta graficzna wbudowana.

>Jak próbujesz wystartować ten liveiso?
Musisz mi podać jakieś opcje do wyboru:/ Podpinam pod USB, naciskam F9 przy bootowaniu, wybieram że z zdysku (przykładowo UEFI), później pierwsza opcja z menu, dodając na koniec komendy gruba odczytującej obraz (jak to rozumiem) parametr acpi=off.

>Jakie masz ustawienia safeboot?
>I zerknij sobie na coś takiego:
>https://wiki.debian.org/InstallingDebianOn/HP/Probook%20440%20G5/Stretch
Tak, widziałem to. Generalnie, jak safe boot jest uruchomiony, to nie da się zacząć bootować z USB. U mnie się da. Szczegółowo:
---Advanced -> Secure boot configuration -> configure Legacy Support and Secure Boot :
---Legacy Support Enable and Secure Boot Disable
Tak mam ustawione

---Advanced -> Secure boot configuration :
---Clear Secure Boot keys
Mam odznaczone

---Advanced -> System Options -> Virtualization Technology (VTx) (necessary for avoiding errors listed by dmesg)
Mam zaznaczone

---Advanced -> Built in devices -> Graphics : UMA Graphics
Nie mam tego parametru

>Czy wyszedłeś z Windows, czy wyłącznie go "uśpiłeś"?
Zasilanie->Uruchom ponownie
Mój obecny stan wiedzy jest taki, że jest to wyłączenie:)

>W pierwszym rzędzie powinno spojrzeć się w specyfikację sprzętu, a ta dostępna jest nawet w jęz. polskim...
Nawet jak bym w nią spojrzał, to bym nie był w stanie z niej wywnioskować, że mogą pojawić się jakieś problemy :)



pavbaranov

Wyłącz Windows do spodu. On - po takim wyłączeniu, jakie podajesz - nadal "działa". Jak? Mnie nie pytaj, bo Windows od kilkunastu lat nie mam.

micdnj

#8
Czyli przez "zamknij"? Tak żeby później trzeba było go uruchomić z przycisku zasilania? Innych opcji już nie znam.
Coś mi się kołacze, że wyłączenie Windowsa działa mniej więcej jak hibernacja, czyli coś z pamięci zrzucane jest na dysk, żeby później odczytać. Ale szczegółów nie pomnę. Tym bardziej nie wiem jak to całkiem "wyzerować".

Poszperam w necie, ale jakby ktoś wiedział coś więcej to proszę o radę :)

[EDIT]
OK, znalazłem coś na ten temat.
https://winaero.com/blog/clear-pagefile-shutdown-windows-10/

[EDIT2]
Poza tym że zdecydowanie dłużej system się wyłącza, to innych zmian nie widzę.

TataPingu

#9
Cytat: micdnj w Listopad 18, 2019, 10:24:15 PM
Poza tym że zdecydowanie dłużej system się wyłącza, to innych zmian nie widzę.

Masz więc "okazję" być jednym z pierwszych użytkowników sprzętu HP, którym udało się zainstalować "hybrydę" (winda/linux) na tym typie kompa...

Teoretycznie, powinno być to możliwe bez żadnych problemów (FreeDOS), ale znając "nawyki" HP, jeśli sprzęt wypuścili z windą, to może być tak, że przygotowany jest z opcją "albo/albo" (winda lub linux)...
Ogólnie, sporo ich sprzętów działa bezproblemowo pod linuksem. Spotykam się jednak (i to coraz częściej!) właśnie z przypadkami, że sprzęt bazowo przygotowany jest pod windę i pod linuksem napotyka się na problemy...

Osobiście, jeśli w 100% nie jestem pewny działania sprzętu HP z linuksem, to omijam raczej te urządzenia "szerokim łukiem"...
Co do kompa, z tym sprzętem nie miałem nigdy kontaktu. ze specyfikacji wynika, że bazuje na stosunkowo nowych komponentach. Jeśli w sieci nie ma jeszcze żadnych informacji dotyczących dualbootu na tym sprzęcie, to albo pozostaje Ci samemu poeksperymentować, albo poczekać, aż ktoś to zrobi...

Jeśli Ci się chce, to sprawdź, jak zachowa się sprzęt przy instalacji samego linuksa (bez windy)....
- to jednak trochę roboty (mniej byłoby z innym, pustym SSD, lub HDD)...

No cóż, "uszczęśliwiono" nas UEFI...

EDYT
Prawdopodobnie (ale to tak spontanicznie przyszło mi na myśl) problemem jest format dysków (MBR, GPT)...

micdnj


O ile dobrze pamiętam, to próbowałem i z MBR i z GPT.

A jak miałbym zainstalować Linux na czysty dysk, bez możliwości odpalenia linuksa z USB? Nagrać w Windowsie tak jak teraz to robię przez USB? Twierdzisz, że podpięcie dysku twardego zamiast USB zrobi tu jakąś różnicę?

ciubaka

#11
Bootowanie wersji live z usb różnicy nie zrobi.
Ale już wgranie systemu na zewnętrzny dysk usb i próba jego eksploatacji skutecznie zamuli komputer.
Czy Ty przypadkiem tak nie próbujesz kombinować?
Napisałeś wczesniej " Informacyjnie. Obraz wgrałem teraz na zewnętrzny dysk twardy i z niego staram się uruchomić. "

pavbaranov

Skoro próbowałeś z MBR i GPT oraz masz tam Win, to masz tam 2 dyski?

A propos Arch. Z jakiej daty masz obraz ISO? Ostatnia wersja jest z 1.11.19. Problem z tym SHA256 validated pojawił się jakiś czas temu i on zostanie usunięty w przyszłych wersjach systemd. I to nie jest problem (będzie Ci się takie ostrzeżenie pojawiać przy starcie systemu; do zignorowania). Problemem jest brak dalszej reakcji liveiso, czyli wczytania się kernela. Podobny, jeśli nie ten sam problem został opisany tutaj: https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=249862 i jak widać z #6 usunięty został przez instalację najnowszego dostępnego firmware'u. Ty masz tam Intela i najnowszy dostępny intel-ucode jest z 16.11.19; na pewno będzie w wersji grudniowej liveiso Archa. W obecnej wersji liveiso jest ta paczka z 18.09.19 (prawdopodobnie); od tego czasu, do najnowszej wersji była aktualizowana jeszcze 2 razy. Jeśli czujesz się na siłach - i masz takie możliwości - to możesz rozważyć instalację w trybie netboot: https://www.archlinux.org/releng/netboot/, bo wówczas powinien Ci się firmware ściągnąć właśnie z 16.11.
No, chyba, że twórcy tego wątku i osoby, która to rozwiązała za jednym zamachem, chodziło o firmware BIOSu (bo do końca to nie jest wyjaśnione). Możesz mu wprost zadać pytanie na BBS, oczywiście o ile nie przepadł w kresach internetu.

Inna sprawa - jak dobrze jesteś obeznany z linuksem? Arch nie jest dystrybucją dla nowicjuszy i on nie ma swojego instalatora. Obraz liveiso uruchamia się i wszystko potem trzeba zrobić ręcznie, posiłkując się podręcznikiem instalacji. Alternatywą jest np. anarchy linux, który jest po prostu instalatorem Archa.

I jeszcze jedno, a propos tego, o czym pisze @ciubaka - Jak Ty przygotowałeś liveiso, by z niego wystartować system?

micdnj

CytatAle już wgranie systemu na zewnętrzny dysk usb i próba jego eksploatacji skutecznie zamuli komputer.
Masz na myśli, wgranie pełnoprawnego systemu, nie w wersji live? Na 99,99% tak nie robię. Na 100% nie ma na dysku pełnej struktury roota. Nie ma co się zresztą zamulać, bo bootowanie staje w miejscu w trakcie. System nie działa. Zresztą wcześniej, na starym kompie, zainstalowałem pełnoprawny system na USB i działał.

Przy tych wszystkich próbach dwa albo trzy USB już mi się popsuły(!?!). Obraz live (na 99,99%), zajmujący 600 coś mega, wrzuciłem na dysk zewnętrzny USB i z tego teraz próbuję odpalić.

ciubaka

"Obraz live (na 99,99%), zajmujący 600 coś mega, wrzuciłem na dysk zewnętrzny USB i z tego teraz próbuję odpalić."
Nie rozumiem. Wgrałeś obraz na dysk? Unetbootinem, rufusem, yumi, czymś innym? Dobrałeś właściwą architekturę dla Twojego komputera? Skoro robiłeś to wcześniej to raczej umiesz. Kwestia czy wszystko jest poprawnie dopasowane do komputera i czy on pozwala na uruchomienie systemu z live usb. Podobno są już takie wynalazki od Billa Gatesa, które to blokują. Ja co prawda jeszcze  nie spotkałem, ale mądrzejsi mówią że są. A HP tak jak pisałem, jest przez Billa lubiane i to z wzajemnością, mam jednego w domu i utrudnia jak tylko może ...

Zobacz najnowsze wiadomości na forum