Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Zawiesza się bootowanie z USB

Zaczęty przez micdnj, Listopad 17, 2019, 10:07:01 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

pavbaranov

Ok, czyli nic to nie ma do rzeczy. Ten komunikat jest zresztą kompletnie różny od Twojego. Nie podnosi mu jakichś modułów kernela, przy czym nie wiadomo jakich i dlaczego. To jednakże, jak na razie trzeba chyba pozostawić, bo zaciemni nam obraz. Choć należy pamiętać, że gdzieś i tutaj może być rozwiązanie zagadki.

micdnj


Zdecydowałem się zawiesić póki co testy. Jeśli update linuxa może coś zmienić, to poczekam na niego do grudnia i spróbuję. Jeśli nie pomoże, powrócę do prób i przetestuję zaproponowane pomysły.

TataPingu

#32
Cytat: micdnj w Listopad 24, 2019, 09:26:32 PM

Zdecydowałem się zawiesić póki co testy. Jeśli update linuxa może coś zmienić, to poczekam na niego do grudnia i spróbuję. Jeśli nie pomoże, powrócę do prób i przetestuję zaproponowane pomysły.

Z ciekawości przeszukałem sobie trochę sieć i z tego, co znalazłem wynika, że jest to sprzęt przygotowany typowo pod to badziewie win10.
To jest typowy przykład tego, o czym często wspominam, jak wyglądać będzie przyszłość tej branży...
- poprzez UEFI i firmware, nie będzie już możliwa instalacja innego OSa, jak tego, dla którego sprzęt przygotowano...

Podobnie, jak z większością smartfonów...
Poza tym, przy tej konstelacji sprzętu/oprogramowania, jaka jest w nowym HPeku, producent (HP) i M$ mają PEŁNY DOSTęP DO SPRZęTU !
- włącznie z możliwością zdalnego "wyłączenia na zawsze" komputera...

No cóż, coraz bliżej nam do "świata Orwella"...

Ps - to może być jeszcze interesujące (na przyszłość, w doborze sprzętów HP)...
https://certification.ubuntu.com/make/HP

micdnj


Może w takim razie chociaż z tym Ubuntu kiedyś coś się urodzi.

Generalnie nie nastraja to optymistycznie. Żebym wiedział wcześniej, to bym nie kupił. I na pewno jest to mój ostatni sprzęt HP.


pavbaranov

Z Ubuntu? Jeśli to w istocie jest kwestia jakiegoś firmware'u, to zastanów się sam. Ubuntu miało ostatnie wydanie w październiku br. (a inne, nadal wspierane, są jeszcze wcześniejsze). Na liveiso znajduje się tam najczęściej oprogramowanie bazowe (a takim jest firmware) pochodzące sprzed kilku miesięcy od daty wydania. W jaki zatem sposób chcesz na liveiso Ubuntu mieć nowszy firmware od tego, który jest w Archu?
Druga rzecz - kernel panic jest cholernie enigmatyczną informacją mówiącą mniej więcej tyle: z jakiegoś powodu kernel się nie wgrał. Podkreślam: z jakiegoś powodu. Najczęściej odnalezienie powodu jest przypadkiem.

Co najmniej Archman wydał na 30.11. aktualne ISO, a zatem winien tam być już nowszy firmware: https://sourceforge.net/projects/archman-os/files/stable-iso/2019-12/xfce/. Zresztą sprawdź sobie listę paczek.
Najnowsze liveiso Archa datowane jest na 1.12.
Po prostu spróbuj.
Możesz też spróbować z jakimiś dystrybucjami, które albo mają jakiś silniejszy związek z HP, albo dają jakieś ekstremalnie nawet nowe oprogramowanie (np. rozwojowe wersje kerneli itp., aczkolwiek w Archu winien być kernel 5.4 już).
I jeszcze jedno - upewnij się, że uruchamiając liveiso masz wyłączone te wszelkie secure booty itp. a Windows został wyłączony, a nie wyłącznie pół-zahibernowany, jak to ma w zwyczaju.

micdnj

Cześć,

Chciałem tylko poinformować, że udało mi się zainstalować Archa na kompie! Problemem była ustawiona nieodpowiednia opcja w secure boot w BIOS. Myślałem że tutaj wszystko jest już OK, bo linux zaczynał się odpalać, a przy innych ustawieniach w BIOS w ogóle do tego momentu nie dochodziło.

W każdym razie po czasie przysiadłem do tematu jeszcze raz i udało się.

Na razie jestem bardzo zadowolony. Jedyny minus na jaki trafiłem póki co, to brak Notepad++. I ciekawi mnie, czy po czasie system zacznie też tak się mulić jak Windows, czy pozostanie taki szybki jak teraz. Czas pokaże..

Dzięki za pomoc.

robson75

Cytat: micdnj w Maj 27, 2020, 10:19:39 PM
I ciekawi mnie, czy po czasie system zacznie też tak się mulić jak Windows, czy pozostanie taki szybki jak teraz. Czas pokaże..
Linux to nie Windows, a w szczególności Arch. Jeżeli będziesz o niego dbał tzn. aktualizował jak będą dostępne aktualizacje, to posłuży Ci on lata.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

Cytat: micdnj w Maj 27, 2020, 10:19:39 PM
Jedyny minus na jaki trafiłem póki co, to brak Notepad++.
Przeglądnij AUR poszukując tej nazwy. Możesz zainstalować PAK i wrzucić ją również - przeglądnie na repo/AUR/POLAUR (i tu za chwilę).
Wszelkich edytorów notepad++ like na linuksa od groma.
* Pewnie wrzucę na POLAUR ostatni z tego typu edytorów.
Osobiście - mam KDE - preferuję jednak w miejsce Notepad++ zestaw kate/kwrite. To jednak indywidualne preferencje.

micdnj


robson75

Mimo że używam Xfce to też mam zainstalowany Kwrite, ponieważ ten edytor tekstowy posiada więcej możliwości niż domyślny dla DE Xfce, Mousepad.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Zobacz najnowsze wiadomości na forum