Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Czy ktoś może testował smartfona z linuxem?

Zaczęty przez ciubaka, Listopad 07, 2019, 04:19:00 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

MSki

Cytat: fornakter w Styczeń 05, 2021, 08:38:41 PM
Cześć wszystkim, jestem tutaj nowy... tak wiem, złotą łopatę zaraz dostanę, ale...
Bardzo ubolewam nad tym, że nie ma już czegoś w stylu LinuxMobile, żeby instalować na telefonie :(
Ogólnie to uważam Android za porażkę pod każdym względem. Lepszy jest iOS ale nikt mi nie zagwarantuje, że "oni są ci lepsi i nie zbierają tony informacji o tobie"

Ja nie wymagam od telefonu kosmicznych możliwości. Przeglądarka internetowa, WiFi, Dzownić, pisać, zrobić jakieś (nawet słabej jakości) zdjęcie i zmienić dzwiek dzwonka :D
W d**ie mam te wszystkie dodatki a tym bardziej mnie wkurza to jak jesteśmy szpiegowani.

Dziękuje za wysłuchanie i idę dalej płakać ;(

I "złotej łopaty" nie otrzymasz, przynajmniej ode mnie  ;)
Wzmianka o tym, że jesteśmy szpiegowani jest celna, też nie lubię.. bardzo tego nie lubię.
O iOS też prawda, choć to system "zamknięty" łącznie z app-kami na niego, stąd mniejsza możliwość podłapania wirusa, co w przypadku Androida nie jest już takie pewne.
Pozostają stare smartfony z Symbianem i starsze OS-y (7-ka) od BlackBerry.. na tychże urządzeniach mobilnych.

Ja się już od dłuższego czasu zastanawiam, dlaczego nie można kupić smartfona bez dedykowanego/przywiązanego doń systemu, jak jest to w przypadku laptopów, ale to chyba "piosenka przyszłości".

fornakter

No ok, ale jestem na stronie i nie widzę listy obsługiwanych telefonów, a ta zazwyczaj jest bardzo uboga

pavbaranov

Cytat: fornakter w Styczeń 06, 2021, 09:47:40 AM
No ok, ale jestem na stronie i nie widzę listy obsługiwanych telefonów, a ta zazwyczaj jest bardzo uboga
Jak zwykle za rączkę. Zakładka "Install" i masz kilka opcji:
1. Dla pinephone (bo oficjalnie tam jest także Plasma Mobile; po prostu ten telefon jest z nią sprzedawany).
2. Dla w zasadzie dowolnych smartfonów w których jest CPU Intela
3. Link postmarketOS i znów link "Show me all devices".
Ręce opadają...

fornakter

Serdecznie dziekuje za pomoc, ktora nic nie wnosi do tematu.
Napisałbym coś więcej, jednak czytacie bez zrozumienia. Ups, przepraszam, nie chciałem być uszczypliwy.
Dzieki Waszej postawie, osób, które chciałyby używać Linuxa przybywa w zastraszającym tempie! Oby tak dalej!

pavbaranov

Dzięki Ci za odpowiedź. Dzięki Twojej postawie wiem, dlaczego kompletnie wali mnie (oraz niektórych innych użytkowników linuksa), czy ktoś będzie z niego korzystał, czy też nie.
Zresztą... Czy użytkownik Toyoty musi namawiać użytkownika Skody, by korzystał z Toyoty właśnie? Każdy korzysta z czego chce i sam się do tego musi przekonać.
Chcesz korzystać z linuksa na smartfonie, to proponuję kupić PinePhone. Serio.

fornakter

Musisz być rewelacyjny w obsłudze klienta.
- dzien dobry, nie działa mi to
- wali mnie to

Nie chodzi mi o to, że masz się przejmować, tylko gdzie nie szukam pomocy związanej z Linuxem, za każdym razem jestem olewany albo wręcz wyzywany.
Czy należycie do grupy elektroa.pl?

pavbaranov

#21
Od kiedy to jesteś moim klientem? Chyba mocno Ci się pomyliły relacje.
Nie szukasz niczego, a w każdym bądź razie pomocy. A sorry, nie rozumiemy co piszesz...
EOT.

gosc

Cytat: fornakter w Styczeń 08, 2021, 06:17:53 PM
Musisz być rewelacyjny w obsłudze klienta.
- dzien dobry, nie działa mi to
- wali mnie to

Nie chodzi mi o to, że masz się przejmować, tylko gdzie nie szukam pomocy związanej z Linuxem, za każdym razem jestem olewany albo wręcz wyzywany.
Czy należycie do grupy elektroa.pl?
Forum to nie dział obsługi klienta :)
Forum służy do wymiany informacji i poglądów między osobami o podobnych zainteresowaniach.
Słowo klucz: "wymiana"

pavbaranov

Wiesz, komuś się pomyliło i pewnie niedługo usłyszymy jak mój przyjaciel, że przecież mamy mu pomagać, albowiem on na nas podatki płaci :D
Wyczytaliśmy, że nie potrafimy czytać od analfabety (sorry), wyczytaliśmy, że jesteśmy źli i przez nas *** linux *** (za *** dowolne).
Kurcze - guzik mnie obchodzi taki człek jak fornakter. Mu się należy, a ja jestem obsługą interesantów. I jeszcze poucza na temat, na którym się guzik zna.
Sorry, nie mogłem, przepraszam, ale tego typu osoby powinny mieć... Sami wiecie co. Przede wszystkim tzw. kindersztubę, ale pewnie fornakterowi słowo to obce... Trudno.
IMO - Admini kochani - wywalić ostatnie wpisy (łącznie z moimi oczywiście), bo nie tylko, że nie wnoszą nic, to jeszcze pewien delikwent na bezczelnego próbuje obrażać innych.

Fibogacci

#24
Cytat: fornakter w Styczeń 08, 2021, 06:17:53 PM
tylko gdzie nie szukam pomocy związanej z Linuxem, za każdym razem jestem olewany albo wręcz wyzywany.

Koleżko sympatyczny, skoro twierdzisz, że jesteś 'olewany albo wręcz wyzywany' i w różnych miejscach regularnie (bo za każdym razem), może przemyśl co w Twoim sposobie komunikacji, zadawania pytań i rozmowy jest nie tak.

Na tym forum pomoc zawsze jest udzielana i najczęściej w profesjonalny i wyczerpujący sposób, a z moich obserwacji najbardziej cierpliwym z użytkowników udzielających pomocy jest pavbaranov - skoro potrafiłeś go zirytować (co znowu z moich obserwacji zdarza się bardzo rzadko), to jest to jakieś osiągnięcie (ale negatywne). Ale w ten sposób nie rozwiążesz swojego problemu.

fornakter

Czyli temat się zapętlił.
Jeden drugiego po plecach klepie.
Skoro wg Was, wspaniali mistrzowie Linuxa, napisałem coś, co was mogło urazić, przepraszam bardzo.
Jednak jedyną rzeczową odpowiedz w temacie, który chciałem kontynuować to: kup telefon z Linuxem

Na linuxie może i się znacie, tylko ciekawe czy na czymś jeszcze.
Oj oj, przepraszam, nie można powiedzieć o Was NIC złego, nawet jak to będzie prawda. W końcu to Wy wygraliście życie i rozdajecie karty.
A ja? Nie znam Linuxa i nadaje się do rynsztoku.

pavbaranov

#26
Cóż, napiszę Ci to raz jeszcze, tym razem może zrozumiesz.
1. Urządzania z procesorami ARM. Musisz znaleźć ROM dla swojego, przeczytać, czy i co działa. Istnieje ryzyko, że po wgraniu urządzenie działać przestanie w sposób stały. Z tego co można wyczytać w necie, najłatwiej tego typu linuksy są przyswajalne przez urządzenia firmowane przez Google. Jeśli nie masz urządzenia dla którego jest w ogóle ROM, nie masz ochoty kupić, to w ogóle zapomnij. Możesz poprosić o stworzenie ROM dla urządzenia, które masz, ale jeśli ktoś takiego nie ma, jest ono mało popularne, to małe szanse, by się pojawił taki ROM.
2. Urządzenia z Intelem. Tu teoretycznie winno być stosunkowo łatwo, albowiem jest jeden nośnik instalacyjny i teoretycznie wszystko winno być obsługiwane.
3. My nie wiemy jakim urządzeniem dysponujesz. Musisz zatem we własnym zakresie poszukać, czy dla niego w ogóle jest linux oraz w jakim stopniu to konkretnie urządzenie jest obsługiwane.
4. Inną kwestią jest DE, które można tu zainstalować. Z mi znanych projektów jest Plasma Mobile, która jeszcze jest w fazie testów. Nie wszystko tu jeszcze działa tak, jak powinno. Jak działają inne środowiska - nie wiem.
5. Oprócz ww. jest jeszcze nadal rozwijany projekt wywodzący się z Unity (niegdysiejszego DE w Ubuntu) - UBPorts - zob.: https://ubports.com/. Też masz zakładkę jakie urządzenia działają.
6. Są też dystrybucje oparte o Androida, jak LineageOS, Resurrection Remix, czy Replicant. 
7. Są też dystrybucje, które o ile wiem, są sprzedawane z urządzeniami jak Sailfish OS czy Tizen. Bladego pojęcia nie mam, czy one współpracują z innymi urządzeniami i jak.
8. Z tego co wiem, stan na dzisiaj "typowych" linuksowych DE (jak np. Plasma) jest taki, że na pierwsze, stabilne wersje, które oferowałyby funkcjonalność na poziomie już istniejących systemów dla smartfonów trzeba jeszcze poczekać. Nie wszystko tu działa jeszcze w zadowalający sposób. Stan rozwoju w Plasma Mobile możesz śledzić tu: https://phabricator.kde.org/project/view/28/. Na to, czy stan tych prac jest zadowalający do używania musi sobie odpowiedzieć każdy potencjalny użytkownik, bo dla jednego coś jest nieodzowne, a dla drugiego może nie istnieć.
9. Alternatywą jest kupno smartfonu z preinstalowanym linuksem np. PinePhoto, czy któregoś z Sailfish OS, czy Tizen (te dwa ostatnie, to zdaje się, że łatwiej będzie nabyć u naszych wschodnich sąsiadów :)).
I tyle wiem na ten temat. Sam od jakiegoś czasu walczę z próbą odpalenia Plasma Mobile na intelowym tablecie. Jak na razie bez powodzenia, a nie mam na tyle wolnego czasu, by temat zgłębiać. W wolnej chwili, jeśli się uda, to wrócę i przedstawię jak to wygląda.

Sam natomiast musisz skonkretyzować to co chcesz wiedzieć. Mogę tylko Ci podpowiedzieć, że z uwagi na olbrzymią ilość różnych urządzeń, dużo więcej uzyskasz konkretnych informacji na stronach, czy forach poświęconych temu systemowi, który Cię bardziej zainteresuje. Być może ktoś ma takie samo urządzenie, będzie mógł się podzielić informacjami.

I kończę, bo z Tobą - niestety - nie ma żadnej dyskusji.

MSki

Nie chcą zakładać nowego tematu, bo uważam że ten jest wciąż aktualny, kolejne info o mobilnych systemach..

https://grapheneos.org/

Yogesh

Ja testowałem Pinephone. Mobian, Ubuntu Touch i jeszcze jeden. Na Ubuntu touch dało by się używać. Płynnie działa. Kamera niestety nie chce działać, ale rozmowy, SMSy działają. Problem mam tylko z zainstalowaniem potrzebnych mi aplikacji. Ale tez nigdy się do tego poważnie nie zabrałem.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum