Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Instalacja najnowszego Ubuntu z USB. Błąd GRUB

Zaczęty przez Dantes, Październik 26, 2019, 10:07:50 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Dantes

Witam, instalowałem dzisiaj 1x Ubuntu najnowsza wersje, podczas instalacji wyskoczył bodajże błąd "GRUB" po czym instalacja się przerwała ale system działał dalej. Po czym po jakimś czasie odpialem usb i wysypapala się masa errorow. W czym może tkwić problem?

pavbaranov

W nieprecyzyjnym pytaniu. Nic z niego nie wynika.
PS: Przeglądnij sobie forum, albowiem pytań tego typu od groma.

kszyhus

#2
A przypadkiem nie instalowałeś GRUB-a na pendrivie?
Jako miejsce instalacji GRUB-a musisz podać dysk na którym jest zainstalowany system, np. /dev/sda
Nie trzeba mówić tsza, lecz tsza mówić trzeba.

Dantes


pavbaranov

Nie co, a jak. Powiedz nam w końcu jaka to maszyna (BIOS/UEFI), podstawowa specyfikacja sprzętowa oraz - przede wszystkim - jakie błądy, dlaczego po zainstalowaniu odpalasz system z usb? Ogólnie o co Ci chodzi?
PS: Instalowałeś (?) Ubuntu 18.04.3. Wydaje się, że na tzw. "zwykły" desktop obecna wersja - Ubuntu 19.10 oferuje m.in. żwawiej działające środowisko graficzne.

Dantes

W moim zlomku mam biosa. Stary laptop Fujitsu ah512 4gb ram, procek Intel Pentium dualcore. Instalacje systemu się przerwała przez ten problem jka pisałem z GRUB-a. System sie odpalil, troszkę go sprawdzał czy wszystko dobrze chodzi i było ok, w kompa cały czas miałem wpiety pendrive z systemem i jak go wyciąglem zaczęła się wysypywac masa błędów.. Nie wiem o co chodziło ale na pewno nic dobrego. :)
Niestety nie jestem wam wstanie opisać dokładnie problemu bo nie mam lapka przy sobie i nie mogę sprawdzić. Myślicie że lepiej będzie zainstalować wersję 18?

pavbaranov

Myślę, że 19.10 będzie chodzić sprawniej (zob.: https://404.g-net.pl/2019/10/ubuntu-19-10-ponownie-ratuje-gnome/ - oczywiście o ile to "klasyczne" Ubuntu z GNOME 3).
Z Twojego chaotycznego niestety opisu wynikać może, że przez przypadek zainstalowałeś program rozruchowy (GRUB) na pendrive. Jakakolwiek odpowiedź inna niż domysły możliwa wyłącznie po informacjach z odpalonego komputera (bez pendrive'a, a także z tym, z którego instalowałeś system). Rozumiem, że grafika zintegrowana (nie ma tam jakiejś drugiego GPU np. NVidia).

Armalat

A nie wystartowałeś czasem ponownie z pena zamiast z dysku?

Dantes

Zainstalowalem ponownie Ubuntu 19.10. Instalacja przeszła poprawnie. Po czym uruchomił sie ponownie komputer i wyskoczyło brak BOOT MGR.... Co teraz źle zrobiłem?...

pavbaranov


Dantes

Robiłem wszystko wg instalatora. Nie wiem co mogło pójść nie tak Hmmm.. Wybrałem partycje która sformatowalem pod ext4. Instalacja przebiegła pomyślnie

kszyhus

Patrz na mój poprzedni wpis.
Podczas instalacji i pytania o miejsce instalacji GRUB-a musisz podać dysk na którym instalowałeś system.
Jeżeli jest to jeden dysk to na pewno będzie /dev/sda
Nie trzeba mówić tsza, lecz tsza mówić trzeba.

TataPingu

Cytat: Dantes w Październik 30, 2019, 04:44:19 PM
Robiłem wszystko wg instalatora. Nie wiem co mogło pójść nie tak Hmmm.. Wybrałem partycje która sformatowalem pod ext4. Instalacja przebiegła pomyślnie

Weź i spróbuj z Linux MX...
- podczas instalacji, przy lokalizacji GRUBa wybierz MBR (sda)...

ciubaka

Mx czy ubuntu - jeden pies, instaluje się bardzo podobnie.
Ja bym to zrobił tak gdybym nie  umiał:
1. bekap z danych,
2. format dysku ze zrobieniem jednej partycji,
3. instalacja jakiegoś prostego linuxa, takiego z domyślnym instalatorem (ubuntu, mx, sparky, mint, deepin, manjaro nawet, i fedora tyż).
I powinno działać, jak jest odpowiednia wersja linuxa do sprzętu (pewnie 32 bity, bo stary).
Bo nie ma powodu i nie ma takiej możliwości, żeby nie działało...

Zobacz najnowsze wiadomości na forum