Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Instalacja Linux MX 19 obok Windows

Zaczęty przez kat13, Listopad 03, 2019, 11:41:00 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

kat13

Witam jak zainstalować Linux MX 19 obok Windows tak aby była możliwość wyboru systemu ?? tak jak jes to np w Linux Mint ??


Tak wiem jak instalować lecz po instalacji nie wyskakuje dualboot tylko uruchamia się MX i już do windowsa nie mam dostępu , naprawa windows też nie wychodzi no i format i instalka od nowa .
Trochę to dziwne bo w Mint czu Ubuntu wszystko działa prawidłowo .
Nawet jak przygotuje dyski programem GParted tak jak pod Mint lub Ubuntu to po instalacji dalej nie ma wyboru DualBoot ??

Fibogacci

Witam,

na początek warto zapoznać się z rozdziałem 2 Podręcznika użytkownika MX Linux - Instalacja.

Jeśli MX 19 uruchomiony jest po polsku, na pulpicie w lewym górnym rogu znajduje się ikona Manual uruchamiająca plik PDF z w połowie przetłumaczonym Podręcznikiem użytkownika MX Linux dla wersji 18.3, ale te porady odnoszą się także do wersji 19.

Sam proces instalacji (opisy instalatora) zawarty jest w podrozdziale 2.5.

Pełną angielską wersję podręcznika MX 19 można znaleźć także w linku poniżej:
https://mxmanuals.s3.us-east-2.amazonaws.com/user_manual_mx19/mxum.pdf

Pierwszym krokiem jaki powinno się wykonać przy instalacji Linuksa obok Windowsa, jest wykonanie bezpiecznej kopii zapasowej swoich danych z Windowsa (plików i katalogów lub obraz całej partycji) - najlepiej na osobnym dysku/nośniku.

Następnie trzeba przygotować partycję dla Linuksa (wygospodarować miejsce) na dysku. Korzystając z Linuksa na pendrivie z Live USB można użyć narzędzia GParted.

W czasie instalacji MX 19 instalator sam powinien rozpoznać instalację Windowsa i dodać ją do menu rozruchowego GRUB, tak więc przy uruchamianiu komputera na liście do wyboru będzie zarówno Linux jak i Windows.

Ważne jest, aby właściwie wskazać poszczególne dyski i partycje do instalacji, które w Linuksie oznacza się następująco:
- dyski/nośniki otrzymują kolejne litery, czyli: sda, sdb, sdc, sdd itd.
- partycje na poszczególnych dyskach otrzymują kolejne cyfry, czyli: sda1, sda2, sda3, sda4; sdb1, sdb2, sdb3 itd.

Jednak przed przystąpieniem do działania, zalecam najpierw przeczytanie porad w podręczniku, jeśli dalej będą pytania, zadanie pytań i zdobycie odpowiednich (podstawowych) informacji i wiedzy (jak działać).

Podsumowując: najpierw kopia danych (backup) - to dobry nawyk, który warto sobie utrwalać. Później kolejne działania.

Fibogacci

Cytat: kat13 w Listopad 03, 2019, 11:41:00 AM
Witam jak zainstalować Linux MX 19 obok Windows tak aby była możliwość wyboru systemu ?? tak jak jes to np w Linux Mint ??


Tak wiem jak instalować lecz po instalacji nie wyskakuje dualboot tylko uruchamia się MX i już do windowsa nie mam dostępu , naprawa windows też nie wychodzi no i format i instalka od nowa .
Trochę to dziwne bo w Mint czu Ubuntu wszystko działa prawidłowo .
Nawet jak przygotuje dyski programem GParted tak jak pod Mint lub Ubuntu to po instalacji dalej nie ma wyboru DualBoot ??

Czy w Instalatorze dla GRUB został wybrany MBR na dysku czy może inna opcja?


 


Jak wygląda rozkład partycji na dysku?

kat13

Dla GRUB został wybrany MBR dla Linux i Windows taka jest tam opcja .

Zobacz najnowsze wiadomości na forum