Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Nie działające komendy terminala w Debian 10

Zaczęty przez debbixon69, Październik 20, 2019, 11:43:56 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

debbixon69

Witam Was linuxowicze :D

Mam problem z komendami w trybie tekstowym w debianie. Nie chcą mi działać komendy takie jak: reboot, shutdown i halt .



Co jest tego powodem ? Co trzeba doinstalować ?

Z góry dziękuję za pomoc
"LXDE is LIFE, LXDE is LOVE" | Debian 12 64-bit + LXDE | Debian rządzi, Debian radzi, Debian nigdy Cię nie zdradzi !

gosc

1. Zmienił się sposób przejścia na root teraz wchodzisz przez np. su -( po więcej, patrz do podręcznika systemowego)
2. W czasie systemd robi się to inaczej: systemctl reboot systemctl poweroff ... aczkolwiek stare komendy powinny chyba jeszcze działać.

pavbaranov

Stare komendy działają jeśli się doinstaluje paczkę systemd-sysvcompat (albo podobnie, bo nie wiem jak się jej odpowiednik w Debianie nazywa).

lami07

#3
Bądź zwyczajnie można skorzystać z systemctl
systemctl reboot
systemctl poweroff
systemctl suspend

Odpalamy je z poziomu zwykłego użytkownika.
IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

debbixon69

Cytat: lami07 w Październik 20, 2019, 03:07:14 PM
Bądź zwyczajnie można skorzystać z systemctl

Z 'systemctl' działa, a da się zrobić tak, żeby działało po staremu ? jakąś paczkę zainstalować, albo coś ?

"LXDE is LIFE, LXDE is LOVE" | Debian 12 64-bit + LXDE | Debian rządzi, Debian radzi, Debian nigdy Cię nie zdradzi !

pavbaranov

Cytat: debbixon69 w Październik 21, 2019, 12:23:42 PM
Z 'systemctl' działa, a da się zrobić tak, żeby działało po staremu ? jakąś paczkę zainstalować, albo coś ?
Rączek brak? Oczy nie te? Czy zwykłe lenistwo? Masz wyżej napisane, że potrzebujesz doinstalować paczkę, która ma nazwę podobną (lub nawet taką samą) do systemd-sysvcompat. Masz jakiś menedżer paczek u siebie, a jak nie, to jest strona: https://packages.debian.org/ i szukasz. Jak poszukasz, to znajdziesz: https://packages.debian.org/buster/systemd-sysv. :)

debbixon69

#6
Najlepsze jest to, ze paczkę systemd-sysv mam zainstalowaną, a komendy nie chcą działać 'po staremu' i nie wiem dlaczego ?




Przepraszam za to że nie wspomniałem o tym wcześniej, wybaczcie
"LXDE is LIFE, LXDE is LOVE" | Debian 12 64-bit + LXDE | Debian rządzi, Debian radzi, Debian nigdy Cię nie zdradzi !

pavbaranov

Tobie oczywiście wybaczamy i idę się już biczować skrycie w kącie. Kurcze, to nie wiem co oni powymyślali w Debianie (co ciekawe te pliki w systemie są, zob.: https://packages.debian.org/buster/amd64/systemd-sysv/filelist). Skoro w sbin, to powinny wymagać roota, stąd spróbuj:
sudo shutdown
Możesz też tak - alias i sprawa zamknięta. Np.:
alias shutdown="systemctl shutdown"
(itd.) dopisujesz do ~/.bashrc (na przykład).

lami07

Polecenia shutdown, reboot , itd. znajdują się, jak już zaznaczył pavbaranov,  w /usr/sbin. Położenie /usr/sbin zostało w Debianie usunięte z PATH roota. Przez co próba wyłączenia systemu tak jak to zaprezentowałeś na screenie z pierwszego postu, tj przejście na roota i wklepanie shutdown -h now, owocuje błędem shutdown: nie znaleziono polecenia .
Jeśli z jakiegoś powodu przeszkadza ci wklepanie systemctl shutdown , bądź systemctl reboot to skorzystaj z rady:

Cytat: pavbaranov w Październik 21, 2019, 05:44:01 PM

sudo shutdown
Możesz też tak - alias i sprawa zamknięta. Np.:
alias shutdown="systemctl shutdown"
(itd.) dopisujesz do ~/.bashrc (na przykład).
IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

Zobacz najnowsze wiadomości na forum