Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

neon kde [ROZWIĄZANY]

Zaczęty przez christo, Październik 17, 2019, 10:39:40 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

christo

W nowym distro neona po zainstalowaniu są bardzo maleńkie fonty, daje się zwiększyc troche na slebo fonty poprzez powiększenie współczynnika z 1 na 1,1 ale ekran logowania i pasek na dole sąstrasznie małe.Jak się najedzie myszą na aplet to wyświetla podpowiedx normalnie ( po powiekszeniu na 1,1 ) natomiast na pasku prawie nic nie widać.Kiedys miałem podobnie tylkow drugą stronę po przestawieniu ( teraz nie pamiętam ) jakiejs funkcji w manjaro kde zrobiło się maleńkie.Chciałbym zobaczyc nowy Neon tak zachwalany ale jakos trudno z tymi maleńkimi fontami.
Pozdrawiam

pavbaranov

Ustawienia systemowe (systemsettings5) i możesz sobie zmieniać do woli co chcesz. Jaką masz rozdzielczość ekranu?

christo

#2
1280x1024
Ale rozdzielczość pokazuje dobrze tylko bardzo małe fonty i reszta.Popatrzę teraz jestem poza kompem.

robson75

Miałem identyczne objawy na Plasmie (jakieś 4 lat temu), ale to jeszcze było na sterach nvidia GeForce 7600 GT.

Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

Masz:
1. sekcja Czcionki - możesz zmieniać i ustawiać jak chcesz
2. sekcja Wyświetlanie i monitor - Ustawienia wyświetlania i możesz sobie skalować jak chcesz, ale to przeskaluje Ci również okna
Oczywiście można się pokusić również o jakiś inny motyw, aczkolwiek w Plazmie nie powinno to mieć większego znaczenia.
Pasek na dole - np. PPM na pulpicie - Odblokuj elementy interfejsu (także Alt+D, L), po prawej stronie panelu pojawi Ci się nowa ikonka - Ustawienia panelu - kliknij na nią i nad panelem pojawi Ci się "menu" (?) gdzie masz m.in. wysokość - klikasz na tym przycisku i regulujesz tak jak chcesz przeciągając w górę (większy) lub w dół.

robson75

Cytat: pavbaranov w Październik 17, 2019, 04:35:35 PM
Masz:
1. sekcja Czcionki - możesz zmieniać i ustawiać jak chcesz
2. sekcja Wyświetlanie i monitor - Ustawienia wyświetlania i możesz sobie skalować jak chcesz, ale to przeskaluje Ci również okna
Oczywiście można się pokusić również o jakiś inny motyw, aczkolwiek w Plazmie nie powinno to mieć większego znaczenia.
Pasek na dole - np. PPM na pulpicie - Odblokuj elementy interfejsu (także Alt+D, L), po prawej stronie panelu pojawi Ci się nowa ikonka - Ustawienia panelu - kliknij na nią i nad panelem pojawi Ci się "menu" (?) gdzie masz m.in. wysokość - klikasz na tym przycisku i regulujesz tak jak chcesz przeciągając w górę (większy) lub w dół.
@pavbaranov
To nic nie da, tutaj problemem jest GPU jakiego kolega @christo używa. Jak pisałem wyżej miałem taki sam problem, i nic nie dawały zmiany ustawień. Ale teraz gdy mam grafikę Intal-a to Plasma działa bardzo dobrze (wiem bo ją instalowałem jako drugie DE obok Xfce).
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

@robson75 - O ile zakład, że da? :)

christo

CytatMasz:
1. sekcja Czcionki - możesz zmieniać i ustawiać jak chcesz
2. sekcja Wyświetlanie i monitor - Ustawienia wyświetlania i możesz sobie skalować jak chcesz, ale to przeskaluje Ci również okna
Oczywiście można się pokusić również o jakiś inny motyw, aczkolwiek w Plazmie nie powinno to mieć większego znaczenia.
Pasek na dole - np. PPM na pulpicie - Odblokuj elementy interfejsu (także Alt+D, L), po prawej stronie panelu pojawi Ci się nowa ikonka - Ustawienia panelu - kliknij na nią i nad panelem pojawi Ci się "menu" (?) gdzie masz m.in. wysokość - klikasz na tym przycisku i regulujesz tak jak chcesz przeciągając w górę (większy) lub w dół.
Dało radę wg.tego .Zastanawia mnie tylko dlaczego w kubuntu nie ma takich myków z wyswietlaniem pulpitu ?
W mincie 19-tym co prawda cinnamon też zero prblemów .
Natomiast właśnie w neonie i bodajże maniaro kde miałem ten sam problem.Najgorzej jak wstaje system po instalacji i guzik widać chyba że przez dobrąlupę.
Dziękuję kolegom za zaangażowanie.
Pozdrawiam
Można zamknąć.

pavbaranov

To jest bardzo proste. Tego typu dystrybucje ustawiają coś w - nazwijmy to - "schematach". W zależności od nich, w przypadkach jednych komputerów będzie takie ustawienie działać dobrze, a w przypadku innych - nie.

robson75

No ja jakiś czas temu miałem ten problem, być może wiele się zmieniło w KDE 5, ale tego nie wiem, bo go nie używam.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

@robson75 - Tego typu ustawienia istnieją w KDE gdzieś od wersji... 3.x :) Inna kwestia, że mało kto z nich potrafi korzystać. Nv. Problem rozwiązany.

christo

@ pavbaranov tylko że jest jakiś myk co ustawia to od razu że tak powiem od palca , jak pisałem kiedyś przez pomyłkę tak zrobiłem w drugą stronę i powróciłem tylko zabyłem gdzie to było i co zrobiłem.Ale spoko.Dziękuję za pomoc Tobie i koledze robson75 .
Pozdrowienia

pavbaranov

@christo - Obawiam się, że nie, albo nie wiem o co chodzi. Np. wielkoś panela może być ustawiona na 3 sposoby. Pierwszym jest to, że jest ona "zaszyta" w samym "temacie" i wyglądać to może mniej więcej tak, że wystrój dostosowuje się (skaluje) do rozdzielczości (efektem jest np. że panel będzie "mniejszy" dla 1280x1024 niż dla 1366x738; bo wszystko jest tu "mniejsze" wówczas), a nadto ma ustawione np. albo w % albo w pikselach ile ma mierzyć wysokości. Drugi to jest - nawet przy użyciu tego samego wystroju - deweloperzy określonej dystrybucji - mogą wprowadzić swoje zmiany poprzez użycie predefiniowanych ustawień, które spowodują, ze domyślne ustawienia użytkownika, bądą odmienne w tym zakresie od tych, które sobie KDE wymyśliło (to chyba nie dotyczy jednak Neona, ale głowy nie dam). Trzecie to są własne ustawienia użytkownika, które mają preferencje nad ustawieniami systemowymi.
Jeśli teraz OTB coś się "za bardzo" skaluje, to może być to wynikiem różnych czynników, ale zawsze przywrócenie ustawień domyślnych (np. poprzez Look & Feel, bo tam jest ów "magiczny" jeden przycisk :)) da taki sam efekt, czyli to, co albo deweloperzy KDE, albo danej dystrybucji nam ustawili. Te ustawienia domyślne mają sens wówczas, gdy sami coś przekombinowaliśmy z wystrojem i już tak się zakręciliśmy, że nie wiadomo jak to pozmieniać, by osiągnąć porządany efekt. W tej sytuacji można gmerać "sterownikowo" (ale po co?), ale można ustawić to dokładnie pod siebie (np. ja zdecydowanie zmniejszam domyślną wysokość panelu Breeze, bo zwyczajnie zajmuje mi zbyt dużo ekranu; tak wiem, mogę go zmusić do ukrywania się, ale niekiedy nie jest to najlepsze rozwiązanie). I tu mamy 2 możliwości: albo (jeden suwak obecnie) przeskalować całość ekranu, ale wówczas wraz z powiększeniem czcionek np. w menu zmienią się nam wielkości okien, albo ustawić każdy z interesujących nas aspektów wyglądu osobno.
Jeśli jednak szukasz "myka od palca", to prawdopodobnie mogą to być jedne z dwu ustawień (omówiłem wyżej), oba dostępne w Ustawienia systemowe:
- Globalny wygląd - klikasz na dostępnym wystroju i on się ustawia (to jest to wg deweloperów obojętnie czego),
- Wyświetlanie i monitor -> Ustawienia wyświetlania -> i tu można zmienić rozdzielczość ekranu jak i "globalną skalę"
Niemniej jednak żadne z nich nie dostosuje wyglądu dokładnie tak, jak oczekujesz, albowiem wszystkie elementy będą zachowywać się tak jak to ustawili deweloperzy, a jedynie - w drugim przypadku - będą one odpowiednio, proporcjonalnie powiększone (niekiedy i pomniejszone). Można jednak oczekiwać - i co najważniejsze to w KDE zrobić - czegoś innego.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum