Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Problem z poleceniem history

Zaczęty przez funn, Październik 07, 2019, 11:25:50 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

funn

Dlaczego polecenie history -c nie kasuje mi na zawsze historii wyszukiwania w bashu? Muszę skasować ręcznie plik rm .bash_history. Druga sprawa miałem kiedyś takie długie polecenie które wyświetlało całą historie basha, ale bez powtarzających się poleceń. Podzieli się ktoś podobnym?

robson75

#1
A znasz taki program jak Bleachbit?
To proponuje go zainstalować, i wejść w ustawienia, następnie niestandardowe i dodać plik z historią basha.



I  przed wyłączeniem kompa uruchomić ten program, wszystko ładnie Ci wyczyści.

Edit.
U mnie jest zaznaczony plik zshistory, a to z tego względu że ja nie używam basha tylko zsh.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

Cytat: funn w Październik 07, 2019, 11:25:50 PM
Dlaczego polecenie history -c nie kasuje mi na zawsze historii wyszukiwania w bashu?
Tego pewnie najstarsi górale nie wiedzą. Mi w każdym bądź razie historię czyści, przy czym trzeba pamiętać, że z danej "instancji" basha. Mając otwarte np. w jakimś emulatorze terminala dwie, bądź więcej sesji bash, wyczyści tylko w "bieżącym" oknie.

funn

Niby nie mam otwartej innej instancji terminala. A kasujesz przez sudo bez sudo czy z roota?

pavbaranov

Cytat: funn w Październik 13, 2019, 03:51:18 AM
A kasujesz przez sudo bez sudo czy z roota?
A którą historię chcesz usunąć? Sudo jest tu raczej bez sensu.

funn

Chcę usuną historie użytkownika i roota. Czy pacman może wyświetlić wszystkie pobrane pakiety w /var/cache/pacman/pkg/ bez ich usuwania?

pavbaranov

No to jeśli roota, to musisz być użytkownikiem root (sudo to nie to samo). W przypadku "zwykłego" użytkownika - tym użytkownikiem.
Drugiego pytania nie rozumiem. Tzn. inaczej - rozumiem, ale pacman do tego nie służy. Możesz sobie to przeglądnąć w dowolnym menedżerze plików, albo użyć konsolowego polecenia ls w danym katalogu, albo podając ścieżkę jako argument. No, chyba, że chodziło Ci nie o pobrane a zainstalowane obecnie wszystkie paczki w systemie (niemal zawsze, po pewnym czasie używania systemu będzie różnica między tym katalogiem, a taką listą zainstalowanych paczek). W tym przypadku - w istocie pacman.

funn

Ja usuwałem historie przechodząc wpierw na root, czyli przez polecenie sudo su.

pavbaranov

su
i zmieniasz się na roota (jeśli nie podasz innego użytkownika. Potem robisz co powinieneś na roocie, ale - jak wiadomo - uwaga, można sobie zrobić kuku.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum