Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

zrzut ekranu

Zaczęty przez ubuntus, Listopad 15, 2023, 06:43:58 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

ubuntus

 Witam.
Nie wiem czy piszę w odpowiednim dziale ? Chodzi mi o wykonanie zrzutu ekranu w linuxie poprzez np. klawisz PRINT SCREEN. Dlaczego nie robi zrzutu tego co widać aktualnie na ekranie w tym głównie chodzi mi o  "wyskakujące podmenu-podpowiedzi"  itp. jeśli najadę kursorem na jakąś ikonę lub kliknę i wyskoczy mi podmenu. Zawsze zwykle zamyka to podmenu i robi zwykły ekran. Sprawdzałem to na wielu dystrybucjach. W Windows nie ma z tym problemu.

robson75

Nie napisałeś jakiego screenshota używasz.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

ubuntus

Nie używam dodatkowej aplikacji . Jak napisałem po prostu klawisz "Print Screen" po uruchomieniu linuxa. Sprawdzałem w Ubuntu-różne dystrybucje ,Fedora , Linux MX, Sparky , Kali linux itp.

robson75

To proponuje zainstalować gnome-screenshot, i dodać go do skrótów klawiszowych. Ja na xfce4 mam tak


Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

ubuntus

Dzięki Robson75 za odzew. Sprawdziłem narazie w Linux MX-działa. Chociaż tutaj można to zrobić bez dodatkowej aplikacji ustawiając opóźnienie kilka sek-jest taka opcja po wciśnięciu klawisza PrintScreen. Myślałem , że można to robić  "z marszu" jak w windows gdzie po wciśnięciu PrintScreen pulpit nie ulega zmianie i natychmiast robiony jest zrzut ekranu..

robson75

To możesz zainstalować xfce4-screenshooter który ma dodatkowe opcje, np. opóźnienie, cały ekran lub wybrane okno.



I tą aplikacje uruchamiasz z poziomu menu.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

MSki

Cytat: ubuntus w Listopad 16, 2023, 12:50:25 AMMyślałem , że można to robić  "z marszu" jak w windows gdzie po wciśnięciu PrintScreen pulpit nie ulega zmianie i natychmiast robiony jest zrzut ekranu..
Można i to wynika z kombinacji klawiszy Alt+PrtSc, wówczas robiony jest zrzut ekranowy całego ekranu.
W Xfce wcale nie potrzeba instalować gnome-screenshot, aby wykonać zrzut całego ekranu.



robson75

#7
Delete
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

ubuntus

@ MSki- przeczytaj uważnie mój 1y post.  Problem nie polega na tym aby zrobić zrzut całgo ekranu . Ale zrobić to z wyskakującymi okienkami,podpowiedziami itp.
Jak narazie można to zrobić tylko jeśli ustawię opóźnienie zrobienia zrzutu ekranu i potem ustawię to co chcę mieć na ekranie
Inaczej po wciśnięciu Print Screen te okienka wyskaujące znikają i nie mam ich w pliku !!!

W Linux MX nie trzeba do tego nic instalować jest domyślnie.
W Ubuntu znalazłem w menu aplikacji screenshoot.
Jak narazie tylko tak mi się udaje ale trzeba kombinować-najpierw uruchomić zrzut ekranu a potem ustawić to co chcę zrzucić ,w Windows wystarczy tlko klawisz PrintScreen.

robson75

No to się nie zrozumieliśmy, myślałem że chodzi Tobie o wykonanie screena całego ekranu, bez wyskakujących powiadomień. A Ci po prostu chodzi o coś takiego



Do tego jest najlepszy xfce4-screenshoter, ustawiasz opóźnienie w sekundach i gotowe.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

MSki

Cytat: ubuntus w Listopad 16, 2023, 08:53:49 PM@ MSki- przeczytaj uważnie mój 1y post.  Problem nie polega na tym aby zrobić zrzut całgo ekranu . Ale zrobić to z wyskakującymi okienkami,podpowiedziami itp.
Jak narazie można to zrobić tylko jeśli ustawię opóźnienie zrobienia zrzutu ekranu i potem ustawię to co chcę mieć na ekranie
Inaczej po wciśnięciu Print Screen te okienka wyskaujące znikają i nie mam ich w pliku !!!

Ok, to porada robson75
Cytat: robson75 w Listopad 16, 2023, 09:40:54 PMDo tego jest najlepszy xfce4-screenshoter, ustawiasz opóźnienie w sekundach i gotowe.
..z ustawieniem opóźnienia, powinna rozwiązać problem, poniżej przykład o jakim piszesz.


ubuntus

#11
Chciałbym dodać ,że używam linuxy w wersji live. I co ciekawe rok czy 2 lata temu testowałem Fedora work station 36 i tam o dziwo można klawiszem Print Screen  kopiować wyskakujące okienka czy podmenu bez ustawiania opóźnień.
Ale np. w Gparted jak kliknę w prawy górny róg aby wybrać urządzenia podłączone to w Fedorze i innych dystrybucjach nie można zrobić zrzutu bez ustawienia opóźninia. Brak reakcji na wciśnięcie klawisza ? Ani nie robi zrzutu ani nie znika ten wybór ?


Zobacz najnowsze wiadomości na forum