Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

dotyk- przewijanie stron- brak uprawnień do edycji plików conf mimo roota

Zaczęty przez 11sideways, Październik 01, 2019, 11:51:04 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

11sideways

Przepraszam, że z takimi pierdołami i że temat nazwany byle jak, ale nie bardzo wiedziałem jak nazwać swój problem. Zaraz wszystko wyjaśnię.

Mam lapka z dotykiem multitouch. W fedorze przewijam strony jednym palcem. W ubuntu muszę dwoma. Dokładnie taki sam problem ma koleżka tutaj:
https://askubuntu.com/questions/1122332/one-finger-scrolling-touchscreen-in-firefox
Pogodziłbym się z dwoma palcami, gdyby nie to, co pokazała mi fedora - przewijanie jednym. W powyższym temacie jest jedna cenna podpowiedź:
CytatThe fix is to turn off the Wacom gesture setting by creating the following file:

/etc/X11/xorg.conf.d/50-wacom.conf

With this configuration:

Section "InputClass"
    Identifier "Wacom class"
    MatchProduct "Wacom|WACOM|Hanwang|PTK-540WL|ISDv4|ISD-V4|ISDV4"
    MatchDevicePath "/dev/input/event*"

    Driver "wacom"
    Option "Gesture" "off"
EndSection


Resart and enjoy :)

no więc su, hasło, gedit /etc/X11/xorg.conf.d/50-wacom.conf - wyrzuca brak uprawnień. googlam więc, jak utworzyć plik w /etc, jak utworzyć .conf, jak żyć! znalazłem np. rozwiązanie z leafpad, które nie działa.

przede wszystkim - jak to, nie mam uprawnień? przecież jestem root! jestem SU!
rozumiem, kwestia bezpieczeństwa, ale póki co więcej mi to przeszkadza niż mogłoby zabezpieczyć, więc może da się jakoś odpalić TRYB BOGA i mieszać w plikach systemowych/konfiguracyjnych? przecież inaczej niczego się nie nauczę, jak nie mam uprawnień do psucia.

CytatI had similar issues with the HP Pavilion x360. I found that MOZ_USE_XINPUT2=1 only works in Wayland, not Xorg. Furthermore, to make it a permanent solution I needed to follow these steps:

    open about:config in firefox to set dom.w3c_touch_events.enabled=1 (default is 2).

    edit /etc/security/pam_env.conf and add MOZ_USE_XINPUT2 DEFAULT=1

    reboot and restart firefox
to nie działa. nie mam nawet pojęcia, czy mam x.org czy wayland (czytałem o różnicach, nic nie rozumiem).

wiem że to pierdoła i nie chciałem śmiecić na forum, ale nie znalazłem rozwiązania i uznałem, że w inny sposób nic nie osiągnę, jeśli nie pytając Was.

system ubuntu 19.04

pavbaranov

Masz 2 tematy w jednym wątku i za chwilę będzie burdel.

1. Z jakimi środowiskami masz Fedorę i Ubuntu? Zgadnąć mogę, że z GNOME. Nadto w jakiej sesji pracuje to środowisko? W Fedorze będzie to domyślnie chyba Wayland. Co do Ubuntu nie mam pewności, czy to Wayland czy X-Org. Sprawdzisz np. używając inxi, które być może trzeba doinstalować.
2. Za pracę gładzika odpowiada sterownik, którym obecnie najczęściej jest libinput, ale może być również xf86-input-synaptic. Niezmiernie rzadko coś innego. Plik konfiguracyjny, który chcesz utworzyć jest od Wacom, a to jest tablet graficzny, który niekiedy w istocie funkcjonuje w niektórych notebookach jako gładzik, jednakże rozwiązanie to jest sporadyczne i występuje raczej w mocno wypasionych urządzeniach, które są dedykowane jako stacje robocze dla grafików.
Po identyfikacji sterownika zgodnie z pkt 1 można przystąpić do dalszych czynności konfiguracyjnych.
3. W KDE Plasma ustawienie przewijania odbywa się z poziomu narzędzia GUI. Być może coś takiego jest równeiż dla GNOME, jeśli - jak zwykle w tym cudnym środowisku nie bezpośrednio po instalacji - to być może jest jakieś w dodatkach do tego środowiska.
4. W Ubuntu winno być sudo,  a nie su.

11sideways

wiadomo że chodzi o gnome w obu przypadkach.

chyba nie wyraziłem się dość jasno - multitouch na ekranie oczywiście, nie na gładziku (chociaż tu też, ale nie korzystam)
tak, mówimy tutaj o wypasionej stacji roboczej dla grafików, która obsługuje na ekranie rysik, palec i wiele palców i wszystkie te dobrodziejstwa są od wacoma (tylko że o wiele precyzyjniejsze niż np. w hp)

inxi zainstalowałem, nie wiem do czego to służy, więc komenda inxi w terminalu zwraca mi tylko takie bzdury jak taktowanie, pamięć, dysk, uptime, liczbe procesów, wersje kernela, jakiś bash, shell i inxi - nie znam.

czy jest jakaś różnica pomiędzy sudo i su, poza tym, że sudo jest jednorazowe, a su do końca sesji? wydaje mi się, że nie.

na upartego w tym wątku poruszam więcej niż dwa tematy, ale nie bardzo wyobrażam sobie zadawać kilka w różnych działach odnośnie tego co mnie tutaj trapi.

pavbaranov

inxi to jest programik, który zwraca informacje o systemie.
Jeśli ten wacom to obsługuje i wiesz jak to zrobić, to masz odpowiedź wcześniej: użyj sudo. Zobacz czy zadziałało. Pytanie, czy na pewno u Ciebie wacom to obsługuje, bo nie jest to jedyny sterownik. Najlepiej byłoby jakbyś podał specyfikację komputera, chyba, że chcesz się wpierw pobawić i dopiero jak nie wyjdzie kontynuować.
Jaka jest różnica - cóż nie chce mi się pisać, albowiem w necie jest to doskonale opisane. Krótko bez roota z su ani rusz, a domyślnie root w ubuntowatych nie występuje.
Na upartego, na wiele kwestii poruszanych w jednym wątku w ogóle można nie odpowiadać i ignorować je :) Forum jest bowiem dla wszystkich, a nie dla jednego użytkownika.

Jeszcze jedno - wiki Archa uchodzi za mocno dobre, zatem sprawdź sobie tę podpowiedź: https://wiki.archlinux.org/index.php/Touchscreen

11sideways

uznałem, że narobiłbym śmietniku zakładając kilka tematów, ale jeśli tak jest lepiej, to będę się stosował. jest sporo takich pierdół, które chcę zmienić i nie wiem jak. Wielu rzeczy nie ma w internecie. Jak choćby to, żeby po autoobróceniu ekranu o 180st przewijanie stron działało zgodnie ze ruchem a nie w przeciwnym (bez obrotu jest ok i dotyczy to tylko przewijania, dotyk się obraca razem z ekranem). i tu też mógłbym pisać odnośnie nawiasu, że nieszczęsne gnome i ubuntu tylko dlatego wybrałem, bo jako jedyne wspiera obracanie dotyku razem z ekranem i tak dalej i tak dalej. z tego co widzę, to nie da się mieć jednego jedynego problemu będąc użytkownikiem linuxa - zawsze problem ciągnie za sobą następnych kilka.

niestety wiki archa nie okazało się pomocne, nawet nie widzę w jaki sposób mogłoby pomóc.

pierwsze co robię po postawieniu każdego linuxa to sudo passwd root, bo pisanie sudo przy każdej okazji, czyli 400 razy w ciągu dnia mija się z celem. dla początkującego jak ja, jest to zupełnie bez różnicy, ale doedukuję się w tym temacie, obiecuję.

co do próby z sudo zamiast su, oczywiście próbowałem i to samo co su, czyli brak uprawnień. Wydaje mi się, że to rozwiązanie, które zarzuciłem w pierwszym poście zadziała, ale jak stworzyć ten cholerny plik konfiguracyjny...

robson75

Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

11sideways

piszą tam, że nie posiada ograniczeń, no gdyby to była prawda, to nie zakładałbym tego tematu.

pavbaranov

sudo passwd root możesz postawić gdy masz konto roota! Ubuntu jest dystrybucją, która nie uznaje root. Musisz zatem utworzyć takiego użytkownika.

robson75

Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

TataPingu

Cytat: 11sideways w Październik 02, 2019, 05:00:07 PM
czy jest jakaś różnica pomiędzy sudo i su, poza tym, że sudo jest jednorazowe, a su do końca sesji? wydaje mi się, że nie.

Otwórz terminal i wtypuj:
sudo su

Po podaniu hasła roota możesz robić co Ci się rzewnie podoba...
-  np. startujesz leafpad (ciągle w terminalu)...

11sideways

Błagam... przecież mówię, że zawsze robię
sudo passwd su
i jeśli wierzyć w to co jest pod powyższym linkiem, to normalnie mam roota!
każde su i podanie hasła zmienia $ na # a whoami zawsze pokazuje root.

robię to odkąd zainstalowałem pierwszy raz linuxa, zawsze efekt jest taki jak powyżej, ale zawsze mam problem z uprawnieniami, żeby pogrzebać coś w systemowych.
to znaczy że sam root/su też sie dzieli na poziomy dostępu czy co mam przez to rozumieć?

podczas próby sudo gedit /etc/X11/xorg.conf.d/50-wacom.conf faktycznie opcja zapisz jest aktywna, ale zapisać nie mogę, gdyż
Nie można odnaleźć pliku ,,/etc/X11/xorg.conf.d/50-wacom.conf".
Proszę sprawdzić, czy wprowadzone zostało poprawne położenie i spróbować ponownie.

a w terminalu jeszcze zanim otworzy się edytor, jest to:
(org.gnome.gedit:5478): IBUS-WARNING **: 01:03:17.102: The owner of /home/s/.config/ibus/bus is not root!

mózg zepsuty.
1. o co chodzi?
2. dlaczego wydaję polecenie na jeden katalog, a ostrzeżenie dotyczy zupełnie innej lokalizacji?
tak wiele pytań, tak mało odpowiedzi... jedno jest pewne - gdyby nie Wy i to forum, prawdopodobnie kontynuowałbym żmudną egzystencję zjadając wymiociny microsoftu.

robson75

To w takim razie Ty potrzebujesz odpowiedniego edytora tekstowego, który umożliwi edycje plików systemowych. Polecam Kwrite, który ma taką super opcję że kiedy zmienisz lub edytujesz plik systemowy wyskakuje takie oto okno



I wystarczy wpisać hasło roota, i gotowe.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

Wystartuj sobie GNOME w sesji Xów i spróbuj wyedytować ten plik lub zrób to przez np. nano/vi/cokolwiek_innego w terminalu.

TataPingu

Cytat: pavbaranov w Październik 03, 2019, 02:08:29 AM
Wystartuj sobie GNOME w sesji Xów i spróbuj wyedytować ten plik lub zrób to przez np. nano/vi/cokolwiek_innego w terminalu.

Ewentualnie wgraj sobie mc (w terminalu)
sudo apt-get install mc

potem (dalej w terminalu) przejdź na roota
sudo su

wystartuj mc i najlepiej w ustawieniach mc odhacz, by używał wewnętrznego (swojego) edytora...
- z mc (z roota) praktycznie możesz zmieniać cały system...

pavbaranov

Swoją drogą, to gedit nie wykorzystuje PAM?
Jeszcze dopowiastka: https://askubuntu.com/questions/961967/why-dont-gksu-gksudo-or-launching-a-graphical-application-with-sudo-work-with-w bo chyba nie jesteś pierwszą osobą z podobnym problemem (a link jest przykładowy).

Zobacz najnowsze wiadomości na forum