Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

System linux pozwala na tworzenie podsystemów?

Zaczęty przez Exen00, Październik 01, 2019, 04:57:40 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Exen00

Dzień dobry, otóż od dłuższego czasu nie mogę sobie poradzić z tym zadaniem: System Linux pozwala na tworzenie środowisk podsystemowych. Jakie zalety płyną z tworzenia podsystemu w systemie? Jakie narzędzia oferuje system oraz z jakich narzędzi możemy skorzystać do tworzenia pracy z tym rozwiązaniem? Należy krótko scharakteryzować każde z rozwiązań, z podsumowaniem zalet oraz wad (w tabelce).
Czy mógł bym uzyskać pomoc, ktoś może rozumie ?
Z góry dziękuje za pomoc.

Predator

Nikt nie odrobił za kolegę lekcji widzę  ;D

W skrócie
podsystem (czyli wirtualizacja) to przede wszystkim:
1. możliwość szybkiej naprawy systemu w razie awarii
2. możliwość przywrócenia systemu z kopii w zaledwie kilka sekund
3. możliwość testowania oprogramowania nieznanego pochodzenia (szkody powstałe z użytkowania naprawiamy w chwilę)
4. anonimowość - nikt (hakerzy) grzebiący nam w systemie gdy jesteśmy online nie wyjdzie poza nasze środowisko wirtualne, zatem system MATKA jest kompletnie bezpieczny...
5. anonimowość - nikt kto połączy się z naszym PC nigdy nie pozna na jakim sprzęcie i na czym realnie pracujemy
6. możliwość posiadania dowolnej ilości kopii tego samego systemu (pada jeden, wchodzimy w drugi... i tak dalej)
7. możliwość nauki obsługi różnych systemów

W dzisiejszych czasach olbrzymie serwerownie na własne systemy operacyjne nie używają już dysków twardych. Cały system (serwerowy) raz włączony działa bez przerwy i działa w obrębie pamięci RAM. W domu (użytkownik domowy) działa nieco inaczej, nadal stare czasy czyli nagminne przegrywanie bebechów systemu operacyjnego z dysku do RAM i analogicznie. Powodem jest fakt iż ciągle mamy za mało pamięci RAM. Normą dzisiaj jest 8GB, czasami ktoś ma 16GB, bardzo mało ludzi ma 32GB i więcej. Moim zdaniem normą powinno być dzisiaj 64GB w górę a cały system operacyjny w trakcie rozruchu powinien lądować w RAM (odczyt z szybkich dysków PCIe nVME). Zaoszczędziłoby to czasu, prądu i dyski SSD żyłyby dłużej... ale... kogo to obchodzi dzisiaj.

Gdybym to ja był twórcą systemów Microsoft to wirtualizacja byłaby dzisiaj normą, albowiem ... w Wieśdowsie brakuje np. wirtualnego środowiska (zamkniętego) choćby do testowania oprogramowania. No ale kogo to obchodzi w chwili w której autoryzowane serwisy rzeźbią miliony dolców na naprawach programowych?

Jeśli o mnie chodzi to nie wyobrażam sobie dzisiaj życia bez podsystemów w systemie dlatego jestem zwolennikiem dużej ilości RAM, wielu rdzeni, wątków i bardzo szybkich dysków M.2 PCIe. Raz postawisz system (dobry linux) i masz święty spokój na lata.

pavbaranov

#2
@Predator - Nie wprowadzaj człowieka, któremu nie chce się nawet przeglądnąć internetu w błąd: pkt 1, 2, 4, 5 są kompletnie błędnym rozumieniem podsystemu w linuksie, a 6 jest problematyczny.
Nawiasem mówiąc pytanie, czy w pytaniu z pełną świadomością użyto nazwy "podsystem". Jeśli tak, to w ogóle Twoja odpowiedź nie ma kompletnie z nim związku.

@Exen00 - Każde forum jest od rozwiązywania problemów, które jakiś użytkownik napotkał w użytkowaniu systemu. Twój "problem" nie jest tego typu, a jest związany wyłącznie z Tobą i brakiem chęci poświęcenia nieco czasu na poznanie sprawy. Innymi słowy szukasz jelenia, który za Ciebie odrobi Ci Twoje zadanie domowe, albowiem Tobie się nie chce. 

Predator

Mi się żyje z moją teorio/praktyką wyśmienicie. Stawiam system, uszlachetniam, dopicuję... i robię kopię dysku wirtualnego i ustawień. Kopię robię codziennie (nadpisuję). Wykrzaczy mi się system, usuwam dysk, wrzucam z kopii i odpalam system. Działam już tak kilka lat i nie wiem dlaczego ma to być złe i problematyczne?

Zobacz najnowsze wiadomości na forum