Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Lekki Debian na VirtualBoxa

Zaczęty przez Soldier13, Październik 24, 2013, 12:08:43 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Soldier13

Witam

muszę do szkoły zrobić na wirtualnej maszynie projekt na debianie.

Potem muszę cały wirtualny dysk zgrać na płyte i oddać na ocene.



Więc szukam linuxa który będzie lekki, tzn ze ma tylko najważniejsze rzeczy. Reszte co trzeba sobie sam zainstaluje.



Warunek że musi to być debian.

Najlepiej żeby miał po zainstalowaniu do 2gb, maxymalnie do 3 żebym potem mógł sobie jeszcze poinstalowac pare potrzebnych rzeczy i żeby potem zmieściło mi się to na płytę DVD



czekam na info, pozdrawiam :)

Albedo 0.64

#1
Witaj. Czegoś tu nie rozumiem. Dlaczego nie weźmiesz po prostu Debiana net-install? Na Vboxie łatwo ustawisz sieć i dociągniesz co potrzebujesz podczas instalacji. Minimum objętości zapewni ci Openbox lub Fluxbox. Jak nie dasz sobie rady jest jeszcze Antix. Pozdrawiam.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Soldier13

#2
boję się że z Debianem net-install sobie nie porardze.

będę tam musiał zainstalować skrypt LAMP( Linux, Apache, MySQL i PHP) potrzebny żeby potem zainstalować WORDPRESSA

Podpowiedźcie mi czy jeśli zainstgaluje tego net-install potem jakieś środowisko graficzne to czy bez problemu zainstaluje tego lampa i wordpressa? czy trzeba będzie jeszcze dużo doinstalowywać?



ktoś mi w szkole mówił żeby zainstalować jakiegoś debiana serwerowego, podobno taki system mało zajmuje, ale nie mogę go znaleźć :(

pozdrawiam :)

Albedo 0.64

#3
Dowolną wersję Debiana pobierzesz stąd: http://linuxiarze.pl/download_debian/

Instrukcja instalacji jest tu: http://linuxiarze.pl/debian/

Nie ma osobnej wersji serwerowej a przynajmniej ja nic o tym nie wiem. Net-install działa w trybie tekstowym, jest to minimalnej wielkości podstawowy system a środowisko graficzne i programy wybierasz podczas instalacji (kupa roboty ale maksimum lekkości i dopasowania do potrzeb). Możesz mieć trudności z net-install więc radzę iść na skróty i pobrać iso z systemem live oraz wybranym środowiskiem. Najlżejsze normalne środowisko to LXDE. Bierz się do roboty bo czas leci ;)
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Soldier13

#4
Dziękuję za odpowiedź  Albedo

z Live chyba zrezygnuje, bo jak na ISO z LIVE zainstaluje coś i wyciągnę płytkę to chyba zniknie skoro tego systemu się nie instaluje, a jak zainstaluje z live czy nornmanego debiana to chyba to samo :)

wezmę tego LXDE jak radzisz, już pobieram :) jak będzie za duży pozainstalowaniu to biorę się za net-install(choć zajmie mi to czasu i się troche tego boję, bo znając system linux to co coś instaluje to musze coś doinstalować, a jak niebędzie niczego to dopiero będzie czasochłonna później praca :( )


Albedo 0.64

#5
Z uruchomionego systemu live możesz możesz uruchomić instalator graficzny, skrót znajduje się na pulpicie. Po instalacji systemu na dysku i restarcie w pierwszej kolejności koniecznie wykonaj aktualizację.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Soldier13

#6
Jednak zainstaluje tradycyjnym sposobem, czas to wreszcie zrobić, zaraz zaczynam :)

dziękuje za pomoc :)

Soldier13

#7
Zainstalowałem Debiana LXDE

Szczerze polecam!

Zajmuje 2,5GB

ma wszystko co potrzeba, resztę sobie można doinstalować, a przy tym wiele się nauczyć :)



Ustawiłem 1,5GB RAMu na virtualboxie, śmiga nieźle, lepiej niż KDE czy GNOME :)



dziękuje Albedo

Albedo 0.64

#8
Cieszę się, że mogłem pomóc. Dla Debiana z LXDE wystarczyłoby ustawić 512 MB RAM. Życzę powodzenia!
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Zobacz najnowsze wiadomości na forum