Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

nadpisanie /home

Zaczęty przez xokas, Wrzesień 24, 2019, 10:24:08 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

xokas

Na komputerze mam 4 partycje: systemową, home, backup i swap. Reinstalowałem mint 19.2, bo zaczął mi się zawieszać. Sformatowałem systemową i w programie instalacyjnym podłączyłem pozostałe partycje do montowania. Po resecie okazało się, że z partycji home zniknęły wszystkie moje dane i został utworzony nowy profil  domowy. Co mogło się stać i jak odzyskać dane?

Być może cały dysk lub partycja domowa była szyfrowana, nie pamiętam. Teraz jest bez.

pavbaranov

Co się mogło stać? Wadliwie przeprowadziłeś reinstalację systemu.
Zanim cokolwiek zaczniesz - pokaż: ls /home
Do odzyskiwania danych służy np. program testdisk/photorec, ale prawdopodobieństwo, że Ci się uda odzyskać niewielkie. Jak na razie staraj się po prostu nie używać partycji /home (czyli w praktyce nie działać na swoim loginie; w Mint chyba jest jeszcze guest, który lokować się winien w tmpfs (jeśli prawidłowo skonfigurowany) i tu winno być bezpiecznie (ale nie zapisze Ci praktycznie niczego).
Oczywiście timeshifta też zaorałeś? :)

TataPingu

Cytat: xokas w Wrzesień 24, 2019, 10:24:08 AM
Co mogło się stać i jak odzyskać dane?

Stać mogło się wiele, ale na pewno był to Twój błąd przy instalacji nowego systemu.

A co do "odzyskania danych", to prawdopodobnie będzie to możliwe jedynie z robionego regularnie (!?) backupa...

Proszę mi nie brać tego za złe, raczej, jako przestrogę na przyszłość.

Już któryś raz z kolei powtórzę, w sumie, całkiem banalną frazę:
użytkownicy PCtów dzielą się na tych co robią regularne backupy i na tych, co... będą je regularnie robić...
- w momencie utraty danych....

xokas

@TataPingu użytkownicy dzielą się na tych którzy pomagają, nie piszą w danym temacie i tych którzy swoim pisaniem nic nie wnoszą... :P

@pavbaranov, timeshifta był na systemowej; prześlę jutro wyniki komendy,bo to komp pracowniczy :)

robson75

Cytat: xokas w Wrzesień 24, 2019, 02:05:39 PM
@TataPingu użytkownicy dzielą się na tych którzy pomagają, nie piszą w danym temacie i tych którzy swoim pisaniem nic nie wnoszą...
Ale @TataPingu ma racje, gdybyś utworzył snapshota systemu to dzisiaj byś nie zakładał tego wątku.
Np. ja z racji tego że używam Arch Linux-a, mam codziennie jakieś aktualizacje najnowszych paczek, i dlatego ja codziennie tworzę nową migawkę systemu.

Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

TataPingu

Cytat: xokas w Wrzesień 24, 2019, 02:05:39 PM
dzielą się na tych którzy pomagają, nie piszą w danym temacie i tych którzy swoim pisaniem nic nie wnoszą..

No cóż, jeśli nieopatrznie przepisałeś starą partycję podczas instalacji, to raczej masz nikłe szanse na odzyskanie danych....
- to już raz powiedziałem i to jest ewentualnie moja pomoc (po co masz tracić czas, jeśli i tak niczego już nie odzyskasz?)
No, chyba, że masz kopie (wspominasz coś o timeshifcie), ale o tym również wspomniałem...

A co się tyczy mojej "przestrogi", to nic innego, jak moja porada...
- oczywiście, jeśli nie chcesz tego słuchać, to nie musisz.....

xokas

@robson75, snapshot to timeshift w mincie, był na systemowej jak wspomniałem... no cóż... 

TataPingu

#7
Cytat: xokas w Wrzesień 24, 2019, 03:09:02 PM
no cóż...

Może to Ci jeszcze pomoże, ale wszystko zależy od tego, jak dysk był formatowany...
https://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk_PL

Najlepiej do tego celu użyć Knoppixa, albo PartedMagic (LIVE!)...
Tylko uważaj, bo tymi programami trzeba dokładnie wiedzieć co się robi...
- można więcej zepsuć, nić poprawić...

xokas

wyniki komendy ls /home:

dk  lost+found

pavbaranov

#9
Być może dasz radę coś wyciągnąć przez TestDisk/PhotoRec. Bardzo często jednak pliki te mają przypadkowe nazwy. No, ale zawsze coś jest. TestDisk - przywraca stare, nadpisane partycje itp. PhotoRec to narzędzie do przywrócenia do życia plików. Jeśli partycja /home jest nowo utworzona, to... roboty w diabła i wykorzystać trzeba wpierw pierwsze choć - z uwagi na to, że nieostrożne używanie, zwłaszcza na "żywym" dysku (normalnie TestDisk chce pracować na "kopii", ale może również na fizycznym) może doprowadzić do utraty kompletnie wszystkiego - można spróbować co w ogóle PhotoRec widzi. To narzędzie potrafi odzyskiwać inny rodzaj plików, ale jest stworzone przede wszystkim do odzyskiwania plików graficznych (jpeg itp.).
Są jeszcze inne zob.: https://alternativeto.net/software/photorec/?platform=linux z czego najlepsze opinie ma komercyjny R-Studio.
Pytanie co tam miałeś (retoryczne). Jeśli chodzi Ci o odzyskanie ustawień to szkoda Twojego czasu i szkoda ryzykować lub pieniędzy. Jeśli chodzi o jakieś dokumenty - to ok, można próbować jeśli nie masz gdzieś kopii. Jeśli o "kolekcję muzyki" :) do której jesteś przyzwyczajony - zapomnij. Bez sensu się w to bawić.

A co się stało? Możemy się wyłącznie domyślać, ale najprawdopodobniej instalację systemu od nowa puściłeś dokładnie tak samo, jakbyś to instalował po raz pierwszy. Pozostaje jeszcze pytanie, czy dałeś np. formatowanie /home, zmieniałeś jej rozmiar itp. A durny instalator zrobił dokładnie to, co mu kazałeś - zainstalował system w partycji systemowej, a w /home utworzył katalog dk (prawdopodobnie wymazując to co było) i zainstalował tam to, co mu ze opracowanych przez Minta "szablonów" wynikało.
Masz na przyszłość nauczkę, którą wielu z nas ma już za sobą ;) Ogólnie: nie reinstalować systemu, jeśli to nie jest absolutnie konieczne, a ewentualnie doprowadzić go do porządku rekonfigurując (to proste wbrew pozorom). Zanim przystąpisz do pochopnej reinstalacji - załóż nowe konto i zobacz czy tam również występują błędy, które zauważasz. Jeśli nie - wiadomo co system boli i wiadomo jak prosto i skutecznie to doprowadzić do porządku. Jeśli już absolutnie musisz od nowa wgrać system, to zrób backup najważniejszych danych (to są głównie jakieś dokumenty, bo wszystko inne można odtworzyć), a samą instalację - jeśli masz /home - nie przeprowadza się dokładnie tak, jak pierwszą instalację, ale to już temat na inną rozmowę.

I ogólna uwaga - w im większym stopniu zmieniłeś to co było, w tym mniejszym stopniu masz szansę cokolwiek odzyskać.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum