Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Instalacja i usunięcie Linuxa z drugiego dysku

Zaczęty przez blindfox0, Wrzesień 15, 2019, 11:05:14 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

blindfox0

Na początek, cześć wszystkim :).

Zdaję sobie sprawę, że pytanie może laickie, ale serio - nigdzie w sieci nie mogę znaleźć na nie odpowiedzi. Ani na stronach anglojęzycznych ani na polskich. Wszyscy wiemy, że zainstalować Linuxa obok Windy jest stosunkowo prosto. Jest do tego też masa poradników. Jest też masa poradników jak usunąć system bez naruszania Windy (fixmbr itp.).

Nigdzie jednak nie mogłem znaleźć odpowiedzi, co w przypadku, gdy zainstaluje Linuxa (dokładnie Elementary OS) na fizycznie innym dysku niż Windows (nie partycji, tylko dysku), oraz jako miejsce dla GRUBa również wybiorę ten inny dysk. Czy wtedy po prostu start systemu będę mógł wybrać poprzez menu bootowania mojej płyty (dysk z Windą startuje Winda, dysk z Elementary startuje Elementary)? I czy w przypadku chęci usunięcia Linuxa będę mógł zwyczajnie przeformatować dysk z nim, bez zabawy w naprawianie bootloadera Windowsa? Logika nakazuje, że tak, bo GRUB nie powinien nadpisać bootladera Windowsa będąc na innym dysku, ale logika kogoś, kto Linuxa zna bardziej z nazwy niż z praktyki może mylić.

Z góry dzięki za odpowiedzi!
Pozdrawiam!

LinGruby

w skrócie jak to fizyczny oddzielny dysk to sam sobie już odpowiedziałeś

CytatI czy w przypadku chęci usunięcia Linuxa będę mógł zwyczajnie przeformatować dysk z nim

zaorać dysk i po problemie ;) tylko osobiście wykorzystałbym do tego jakiś Live Linux za pomocą Gparted
zniknie z wybory boot w bios...
( ͡° ͜ʖ ͡°)  Linux User #592024 System:  spectrwm  Kernel: cachyos-bore-lto
Desktop: twm info: polybar Wm: spectrwm 3.4.1  Dm: lightdm  Distro: CachyOS

blindfox0

Dzięki :) jak wspomniałem, wolałem dopytać :).

Nie ma szans, żeby mając podpięte wszystkie dyski podczas instalacji ale wybierając dla GRUBa ten właściwy, zapisał mi coś w bootloaderze Windowsa, prawda?

LinGruby

jak instalacja była na fizycznym innym dysku to i grub jest na tym właśnie dysku i boot Windowsa jest nie tknięty bo i tak nie powinno być nawet pokazanego Windows w grub Linux'a
jak to ma miejsce jak dwa systemy są na fizycznym jednym dysku...
( ͡° ͜ʖ ͡°)  Linux User #592024 System:  spectrwm  Kernel: cachyos-bore-lto
Desktop: twm info: polybar Wm: spectrwm 3.4.1  Dm: lightdm  Distro: CachyOS

pavbaranov

Cytat: blindfox0 w Wrzesień 15, 2019, 11:35:28 AM
podczas instalacji ale wybierając dla GRUBa ten właściwy
Jeśli Cię dobrze rozumiem, to "ten właściwy", to ma być dysk, na którym jest instalacja linuksa. W takim przypadku będziesz miał do wyboru:
1. start z jednego z dysków ustalany w BIOS i wówczas wystartuje albo Windows, albo linux,
2. doinstalowanie os-prober (jeśli domyślnie nie zostanie zainstalowany) do instalacji lunuksa i ustawienie dysku startowego na linuksowy - wówczas z programu rozruchowego uruchomisz albo Windows, albo linux.
Z drugim (i dalszymi) dyskami możesz robić co chcesz, windowsowy nie zostaje naruszony. Jeśli przez przypadek się pomylisz, to Windows ma narzędzie do przywrócenia MBR.

blindfox0

CytatJeśli Cię dobrze rozumiem, to "ten właściwy", to ma być dysk, na którym jest instalacja linuksa. W takim przypadku będziesz miał do wyboru:

Tak, o to mi dokładnie chodziło :). Dzięki za odpowiedź i potwierdzenie, że raczej nic nie schrzanię.

Cytatjak instalacja była na fizycznym innym dysku to i grub jest na tym właśnie dysku i boot Windowsa jest nie tknięty bo i tak nie powinno być nawet pokazanego Windows w grub Linux'a
jak to ma miejsce jak dwa systemy są na fizycznym jednym dysku...

Rozumiem, dzięki.

To jeszcze ostatnie pytanie i nie zawracam tyłka :).
Czy jeśli dysk, który w przyszłości ma być pod Linuxa zmniejszę wcześniej i wyodrębnię wolne miejsce, na którym potem zainstaluję Elementary, to sytuacja się nie zmienia? Na tym dysku aktualnie nie mam plików, ale trzymam cache Lightrooma i wolałbym, żeby jednak kilkadziesiąt GB zostało w NTFS.

pavbaranov

Zmniejsz jakimś dobrym narzędziem windowsowym, a powstałą w ten sposób część nie formatuj narzędziem spod Windows. Nie wiem jak w Elementary, ale praktycznie każde liveiso ma możliwość dokonania partycjowania dysku, formatowania partycji itp. Pamiętaj jednak, że w linuksie nie będziesz mieć dysków C:, D: itd., tylko pojawią się one jako /dev/sdXY, gdzi X to jakaś litera (kolejna, pod którą on widzi napęd określonego typu, czyli jeśli masz jeden HDD/SSD, to będzie to /dev/sdaY), a Y to cyfra przyporządkowana kolejnej partycji. Przy tworzeniu partycji pod programem instalacyjnym winien Ci się pokazać jakaś partycja NTFS i to będzie ta z cache Lightrooma oraz inna do zagospodarowania. To tę masz przygotować pod linuksa, czyli założyć tu co najmniej jedną partycję i sformatować ją jako np. ext4 (choć jedno i drugie zależne od indywidualnych preferencji; ja np. mam 4 partycje, z czego jedna /boot jest "dyskiem" UEFI, jedna jest SWAPem, a pozostałe dwie mają system plików f2fs /to dla SSD/; bezpieczny rodzaj systemu plików na początek to ext4, bo działa praktycznie na każdym urządzeniu).

blindfox0

Dzięki za odpowiedź i poświęcony czas. Nomenklaturę dysków i partycji ogarniam. Korzystam na co dzień z Mac OSa który ma to podobnie rozwiązane - w końcu wspólne korzenie :). Linuxa też kiedyś miałem, ale jako jedyny system na dysku/dyskach stąd żadnych wymienionych wątpliwości nie było.

Elementary jak najbardziej ma wbudowane narzędzie do partycjonowania, więc zrobię dokładnie tak, jak napisałeś.

Zaraz biorę się za instalację. Bootujący pendrive już jest, także dam znać czy nie ucegliłem sobie komputera :).

pavbaranov

Dla pewności - jeśli chcesz - możesz wyjąć sobie dysk z Windows podczas instalacji. Windows, pomimo tego, że MS stara się być obecnie "przymilny" dla OS, jakoś do tej pory nie zauważył, że można mieć inny system obok Windows na dysku/w komputerze i ich program rozruchowy i tak nie zauważy linuksa. Linuksowy (tam masz chyba GRUB2) po doinstalowaniu os-prober - powinien Windows ogarnąć.
Jeśli to jest komputer z UEFI/Win10, to polecam jeszcze zerknięcie do odpowiednich materiałów (nie wiem, czy Elementary ma własne, ale jest oparte o Ubuntu, a tu jest) nt. prawidłowej instalacji linuksa w systemie z UEFI, zwłaszcza obok Windows (niezależnie, czy na tym samym, czy innym dysku).

TataPingu

Cytat: pavbaranov w Wrzesień 15, 2019, 02:16:11 PM
MS stara się być obecnie "przymilny" dla OS, jakoś do tej pory nie zauważył, że można mieć inny system obok Windows na dysku/w komputerze i ich program rozruchowy i tak nie zauważy linuksa.

No właśnie Pawle, i to jest jeden z głównych powodów "uszczęśliwiania" na siłę, praktycznie do niczego niepotrzebnym UEFi....

pavbaranov

Nie było UEFI - MS też nie kolegował się z innymi systemami, a samo UEFI w żaden sposób nie przeszkadza by na jednym komputerze było więcej systemów. Problem leży wyłącznie w instalatorze i obsłudze rozruchowego programu w MS.

TataPingu

Cytat: pavbaranov w Wrzesień 15, 2019, 06:07:25 PM
a samo UEFI w żaden sposób nie przeszkadza by na jednym komputerze było więcej systemów.

Oczywiście, tylko, że systemów...
- CERTYFIKOWANYCH PRZEZ MS !

pavbaranov

Chodzi Ci chyba nie o samo UEFI, a o Secure Boot (samo UEFI też zresztą nie jest pomysłem MS, a bodaj Intela; i tak wiem, o potencjalnych zagrożeniach w przyszłości, na co mówię - pożyjemy - zobaczymy). Mniejsza o to, bo i tak się off top robi.
Wracając do tematu - da się postawić linuksa i Windows także na systemie z UEFI tylko trzeba uważać by nie stracić oryginalnej partycji rozruchowej Windows.

ciubaka

Dyskusja trwa aż miło a temat zbacza na pobocza. Jak stawiasz system na dysku zewnętrznym to jest to najbezpieczniejszy sposób stawiania, oprócz zapewne maszyny wirtualnej, której nie próbuję bo zasoby mam za małe. Zatem - stawiasz elementary na dysku zewnętrznym, grub również. Uruchamiasz klawiszem funkcyjnym (f12, f9, bógwieco u ciebie) i startuje elementary z wyboru twojego, zamiast windows. Cieszysz się elementary lub nie. Mnie nie podpasowało. Pozdrowienia dla użytownika linuxa.

ciubaka

Jak będziesz chciał zaorać dysk z elementary to zrobisz to w gparted live :-)

Zobacz najnowsze wiadomości na forum