Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

[ROZWIĄZANY] Instalacja programów z płyt DVD

Zaczęty przez dako, Wrzesień 10, 2019, 10:17:40 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

dako

Na wstępie chciałem podziękować wszystkim za odpowiedzi.

Niestety mam stary sprzęt i raczej oba systemy nie pójdą, ani na stacjonarnym, ani na laptopie. Na obu mam zdychającego już XP'eka. W zeszłym tygodniu kupiłem drugiego lapka z którego piszę za 80 zł żeby właśnie uczyć się na nim linuxa.
I żeby było śmieszniej, tylko świeżo kupiony laptop, na którym nie ma windowsa posiada DVD :)

Może od razu mi podpowiecie co może być nie tak z moim komputerem stacjonarnym.
Miałem w nim 1,5 GB RAMu i zamiast tego wsadziłem 4 kości po 2 GB, czyli razem 8GB.
Płyta główna obsługuje maksymalnie 8, w biosie widzi 8, a Menedżer urządzeń pokazuje 3.37...
Czy wiecie może, gdzie jest problem?


TataPingu

#16
Cytat: dako w Wrzesień 11, 2019, 11:57:17 PM
Może od razu mi podpowiecie co może być nie tak z moim komputerem stacjonarnym.
Miałem w nim 1,5 GB RAMu i zamiast tego wsadziłem 4 kości po 2 GB, czyli razem 8GB.
Płyta główna obsługuje maksymalnie 8, w biosie widzi 8, a Menedżer urządzeń pokazuje 3.37...
Czy wiecie może, gdzie jest problem?

Prawdopodobnie, "będziemy wiedzieć", tylko, po pierwsze, to temat na oddzielny wątek (chyba najlepiej pod "Komputerami"), a po drugie, bez minimum informacji o sprzęcie, ale także o OSie tzn, jaki to OS (32-, 64-bity?)...
- wynika, że 32-bity, bo taki "widzi" tylko do 4 GB ramu, ale "domyślać się" nikt nie ma ochoty...
To będzie sprawa dobrania odpowiedniego kernela, ale, jak powiedziałem, to pod inny wątek...

Dopisek
- z takim sprzętem, to raczej nie "porywaj się" na Minty. Nawet, gdy jest to LMDE...
Ogólnie, minty (ze względu na grafikę) potrzebują trochę więcej "poweru"....

W Twoim przypadku odpowiednim będzie albo Q4OS (system bazuje na starym KDE3, który jest bardzo "podobny" do XPeka, ale nie ma wielkich wymagań sprzętowych), albo ew. MX LINUX (ten ma o wiele więcej kernelów do dyspozycji i jest również bardzo "przyjazny" dla nowicjuszy)
Najbardziej odpowiedni (do sprzętu) mógłby być AntiX, ale tutaj musisz już mieć więcej doświadczenia z linuksem...

Z wyżej wymienionymi, zakładając, że masz 8GB ramu, to mógłbyś nawet zaryzykować wirtualnego XPeka...
- prawdopodobnie nie będzie to "bolid prędkości", ale na pewno nie będzie problemu z uruchomieniem i obsługą wirtualnej maszyny z XPekiem...
Jedynie, to będziesz ograniczony tym, że albo skupisz się na wirtualnej maszynie i programy będą chodzić względnie płynnie na "windowsie", albo na użytkowaniu linuksa (załączenie i eksploatacja kilku programów jednocześnie)...
W każdym bądź razie, przy 8 GB warto sprawdzić...

Acha, Sparky jest również godny polecenia (również niewielkie wymagania sprzętowe)....

pavbaranov

Jeśli chodzi o ten "stary" sprzęt i na nim chcesz mieć i linuksa i używać programów dla Windows, to jedynym sensownym sposobem jest postawienie obok siebie dwu systemów. Zwłaszcza, jeśli ów "stary" sprzęt dysponuje niewielką ilością RAM oraz ma mało wydajny procesor. Linux (dowolny)+VB+Windows (dowolny) się udławi, a linux (jw.)+WINE+jakikoliwek program dla Windows udławi się również.

ciubaka

Do istniejącego ixpeka dograj MX linuxa, albo Sparky.
To nie będzie trudne.
Na pewno łatwiejsze niż walka z wirtualem.
Q4OS może się nie udać i stracisz Windows.
Należy zwrócić uwagę na architekturę, zapewne będą to 32 bity.
I cieszyć się dwoma systemami.
Z dokładaniem ramu tak bywa, nie zawsze wszystko się przyjmuje.
Wygląda, że komputer widzi tylko jedną dodatkową kość.
Jeżeli chodzi o laptopa z dvd bez windy, to pewnie nie masz licencyjnej płyty do niego, więc pozostaje ci jakakolwiek dystrybucja wolna.
Znowu zgadzam się z Kolegami, że MX albo Sparky.
Ale jako że stawiasz jako pierwszy system, to można też spróbować Q4OS.
Trzeba jednak wybrać wersję Trinity, a nie KDE.
I być świadomym, że menu będzie tam odmienne od typowego debianowatego.
Na przykład w zakresie podłączania do sieci.
I tyle w temacie.

lami07

Posty propagujące ideę instalacji nielegalnego oprogramowania będą usuwane.
IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

Zobacz najnowsze wiadomości na forum